Ana sayfa > Herbalistler/Bitkisel Tedaviler, Sağlık > BEN NEDİR? BENLER NASIL YOK EDİLİR?

BEN NEDİR? BENLER NASIL YOK EDİLİR?

Sponsorlu Bağlantılar

BENLER NASIL YOK EDİLİR

BENLER İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

BEN NEDİR?
Derinin rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşanlar ‘ben’ olarak adlandırılıyor. Benlerin nasıl oluştuğu bilinmiyor, bir kısmı doğumsal olabiliyor. Sonradan ortaya çıkanlarda özellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani güneşin etkisi çok büyük oluyor.
BEN ÇEŞİTLERİ;
*Konjenital Benler :Doğumda veya yaşamın ilk birkaç haftasında oluşurlar. Küçük (1,5 cm), orta (1,5 – 20 cm) veya büyük (20 cm) olabilirler. Büyük konjenital benler üzerinde yaşam boyu melanom gelişme riski yüksek olduğundan, plastik cerrahi girişimler ile çıkartılmaları gerekir.
*Displastik Benler (Clark Nevüs) :Çoğunlukla ergenlik çağında oluşur, ailesel olabilirler. Tek veya çok sayıda, düzensiz, keskin olmayan sınırlı, kahverengi, siyah veya kırmızı lekeler şeklindedirler. Klinik olarak erken evre melanomdan veya gelişme evresindeki olağan edinsel benden ayırmak oldukça güçtür.
*Olağan Edinsel Benler :Çocukluk çağından erişkin çağa kadar herhangi bir yaşta oluşur, belli bir gelişim süreci izledikten sonra dururlar. Bazıları da yaşlılık çağında kaybolur.
BEN ALDIRMA;
Benin çevresine iğneyle local anestezi yapılıyor. İşlem yarım saat sürüyor.
Ben aldırdıktan sonra güneşe rahatlıkla çıkılabilir mi?
Ben aldırsan da aldırmasan da güneşe çıkmamak en iyisi. Ben aldırmak, tehlikeden kurtulunduğu anlamına gelmiyor, çünkü sürekli yenileri çıkabiliyor.
BEN ALDIRMAK TEHLİKELİ Mİ?
Genelde benler çıkarılınca kanser olunduğuna inanılır, ama benin tamamının vücuttan atılmasıyla hiçbir şey olmaz. Benden ve onun tehlikesinden kurtulmanın en sağlıklı yolu budur. Ama ben vücut üzerinde dururken kesilir, koparılır ya da takılıp düşme gibi nedenlerden koparsa, bu tehlikelidir.
ET BENLERİ ;
Genelde halkımız kabarık olan benlerin daha tehlikeli olduğunu düşünür. Oysaki aksine, deriden kabarıklaştıkça tehlike azalır.Bazı insanlarda doğum lekesi gibi büyük benler vardır.
Bazılarında 5 cm, 15 cm gibi büyük benlere rastalayabiliyoruz. Bunlarda ciddi oranlarda, özellikle 20 cm üzerine çıktığı zaman, yüzde onbeşleri bulan melanoma dönüş riski bulunuyor.
BENLERİN BİTKİSEL TEDAVİSİ :
KANTARON: Kantaron çiçeği, çakal eriği çiçeği ile eşit miktarda karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 1 kaşık konulur, 10 dk bekletilir, sabah-akşam 1 bardak aç karna içilir.
BAYIR TURPU: Taze bayırturpu sıkılır, yarım bardak turp suyuna 1 bardak sirke konur, 3 saat güneşte bekletilir, günde 3 defa ben lerin üzerine hafif masaj yapılır.

 1. özlem yamanoğlu
  Çarşamba, 03 Nis 2013 zamanında 13:57 | #1

  merhaba, elimin üzerinde 3 tane kahverengi ben var nasıl yok edebilirim onları tavsiyeniz varmı? böyle birşey mümkünmüdür?

 2. vedat güllüel
  Pazar, 28 Nis 2013 zamanında 15:23 | #2

  mrb. sağ gözümün alt kapağında kahve rengi ben oluşdu.yarım hohut büyüklüğünde. bundan nasıl kurtulabilirim. saygılarımla.

  • admin
   Salı, 30 Nis 2013 zamanında 11:09 | #3

   Öncelikle geçmiş olsun.. Gözünüzün altında oluşan ben için öncelikle bir cildiye uzmanına muayene olmanızı öneririm. Uzman doktorun muayenesi sonucunda, eğer doktorunuz gerekli görür ise, küçük bir cerrahi operasyon ile beni alabilir. Ama dediğim gibi bu tamamen doktorunuzun önerisi ve sizin kararınıza bağlı bir işlem..

 3. ALİ OSMAN VAROL
  Cumartesi, 03 May 2014 zamanında 20:45 | #4

  Eşimin omuzlarında küçük küçük ten renginde benleri var. Birkaç yıl önce kaybolmuşlardı. Ancak yine oluşmaya başladı. Nedeni nedir? Tedavisi var mı?

 4. hülya
  Pazar, 07 Eyl 2014 zamanında 06:08 | #5

  sarımsakla yada elma sirkesiyle benler geçermi

 5. hülya
  Pazar, 07 Eyl 2014 zamanında 06:10 | #6

  sarımsakla benler geçermi

 1. Şimdilik geri bağlantı yok