Ana sayfa > Şifalı Bitkiler > KAJU FISTIK VE FAYDALARI

KAJU FISTIK VE FAYDALARI

KAJU+FISTIK KAJU FISTIK VE FAYDALARI
KAJU FISTIĞIN FAYDALARI

Kaju ya da “Hint fıstığı” nın bilimsel adı “Anacardium occidentale ” dir. Dünyada üretimi ve ticaretini yapan ülkelerden birinci sırada Hindistan , ikinci sırada Brezilya yeralmaktadır.
Kaju ağacı tropikal sıcaklığı sevdiği için bu ülkelerde üretimi oldukça gelişmiştir.16. yy başlarında Portekizliler Brezilya’yı istila ettiklerinde kaju ağacını da keşfetmisler. Portekizli denizciler kaju tohumlarını Brezilya’dan batı Afrika kıyılarına taşıyarak bu topraklara ilk yerleşen Portekizlilerin orada yetiştirmelerini sağlamışlar.
* İçerdiği potasyum tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca sinirlerin ve kalp kaslarının sağlıklı çalışmasını sağlar.
* Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur, kansere karşı direnci arttırır.• Özellikle hamilelerde takviyesi gereken demir mineralini içerir.
* İçerdiği D vitamini kemiklerin güçlü olmasını sağlar, kemik hastalıklarının oluşmasını önler, bağışıklık sistemini güçlendirir.
* İçerdiği magnezyum minerali ile vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler; adet dönemi gerginliğini azaltır.
* Vücut direncinin arttıran, yaraların iyileşmesini sağlayan, sperm hareketlerini arttıran, büyüme, gelişme ve gebelik dönemlerinde etkili olan çinko mineralini içerir.
* Çinko içerdiğinden gribe karşı koruyucu etkisi vardır, bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu etkiler.
* Vücudu hastalıktan koruyan, şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidan olarak nitelenen bir mineral olan selenyum içerir. Yine bu mineral, vücudu kimi metal zehirlenmelerinden korur, kansere karşı direnci arttırır.
* Kaju , çok iyi bir bakır (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın %38 ini karşılar )ve iyi bir magnezyum (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın % 22,5 unu karşılar), triptofan (35gr yendiğinde günlük ihtiyacın %22 sini karşılar) fosfor (35gr günlük ihtiyacın %16,8) kaynağıdır. Ayrıca çinko, selenyum, mangan, demir bakımından da zengindir.
* Kaju kalorisi yüksek bir besindir ve 35gr ‘ı yaklaşık 201 kaloridir. Bu nedenle tüketirken fazlaya kaçmamalıdır.
* Kajunun içerdiği yağın büyük bir kısmı (yaklaşık %75) sağlığa faydalı olduğu bilinen doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu doymamış yağ asitlerinin çok büyük bir oranını da sağlığımızın dostu tekli doymamış yağ asitlerinden olan oleik asit oluşturur. Tekli doymamış yağlar yazımdan bu yağların sağlığımıza faydalarını inceleyebilirsiniz. Tekli doymamış yağlar zeytinyağında da bolca bulunur ve kalp sağlığı ve genel sağlığımızın koruyucusudurlar.

 1. Efkan Soydan
  Perşembe, 28 Haz 2012 zamanında 01:11 | #1

  Askerde çok yerdim bunlardan

 2. merve
  Perşembe, 21 Kas 2013 zamanında 18:38 | #2

  en sevdiğim şeylerden biri, kaju :)

 3. ibrahim caymaz
  Çarşamba, 15 Oca 2014 zamanında 13:24 | #3

  tadı çok güzel ya :)

 4. hacer
  Cumartesi, 01 Mar 2014 zamanında 19:16 | #4

  şu an yiyoruz ve hep yiyeceğiz :) mutluyuz

 5. YILMAZ ÖLMEZ
  Cumartesi, 08 Mar 2014 zamanında 13:14 | #5

  duyumlarıma göre kaju fıstığını seçip ayıran işçilerin bu fıstığı işlerlerken 1 tane dahi yemelerinin yasak olduğu ve ceza olarak işten çıkarıldığını duydum.zira 1 tanesi dahi bağışıklık yapıyor ve devamını istetiyormuş.ne denli doğru orasını bilmem.ama ben hergün bir avuç tüketiyorum.

 6. sude
  Pazar, 09 Mar 2014 zamanında 10:35 | #6

  kaju nun çok güzel bir tadı var ve okuduğumuz gibi çok faydalı

 7. Demet
  Pazar, 09 Mar 2014 zamanında 15:09 | #7

  Çok lezzetli hemde sağlıklı bi fıstık

 1. Şimdilik geri bağlantı yok