arşiv

Yazılar buna göre etiketlendi; ‘YÜZME SPORUNUN KURALLARI’

YÜZMENİN FAYDALARI VE KURALLARI

Perşembe, 07 May 2009 8 Yorum

Yüzme, en güzel sporlardan birtanesidir. Çünkü, bütün kasları çalıştırı, insanı canlandırır. Ve bunun yanıda pek çok faydası vardır. Bakalım, yüzme sporunun faydaları neler dmiş ?
* Yüzme tüm kasların ahenkle hareket etmesini sağlarken, kol ve göğüs kaslarını canlandırıyor, kan dolaşımını ve akciğer kapasitesini artırıyor.
* Ayrıca yüzme, denizde yürüme ve bacakları oynatma gibi suyun içinde yapılan hareketler kaslara aerobik etkisi yapıyor.
*  Yüzmenin ve su içi hareketlerin bir diğer artısı da suyun kaldırma gücünden kaynaklanıyor, hareketler aşırı zorlama olmadan kolayca uygulanabiliyor.Yüzmenin de kuralları var.
* Daha ilk günden uzun süre yüzmeyin. İlk gün denize girmeden önce kaslarınızı alıştırmak için birkaç ısınma hareketi yapın.
* Güneşlendikten sonra, vücudunuz çok ısınmışsa gölgede biraz serinleyip sonra denize girin. Yüzme süresini aşama aşama artırıp birkaç gün sonra yarım saate kadar çıkarın. Günde yarım saat yüzme tüm vücudu inceltip şekillendirir.
* Yüzma sporu, özellikle göğüsler için gerçek bir nimet; göğüsleri dikleştirip sıkılaşmasını sağlıyor. Asla tok karınla denize girmeyin, yemekten en az 3 saat sonra girin. Deniz kıyısında uzanıp ayaklarınızı çırpın. Oluşturduğunuz dalgalar ayak tabanınızdan kalçalarınıza kadar hidromasaj etkisi yapacaktır ve sudaki mineraller ciltteki gözenekler aracılığı ile vücuda girerek inceltici etki yaratacaktır.
* Vücut sağlığı ve güzelliği için, adeta mucizeler yaratan yüzme, yaz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, ideal bir spordur.