ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTIRIN

Çocuk sahibi olmayı, her evli çift ister. Ama, bazı çiftlerde çocuk sahibi olmak, biraz zore olabilir. Bunun için, ilk yapılması gereken, strese girmeden, bilinçli bir yol izlenmesidir.

Sağlıklı beslenin :Sağlıklı beslenmek ideal vücut ağırlığını koruyup hormonal seviyelerin normal düzeylerde seyretmesini sağlar. Yiyecek seçiminde antioksidan ve özellikle vitamin C ve E’den zengin olanlar tercih etmekte fayda var. Bu yiyecekler erkeklerde sperm sayı ve hareketlerini olumlu etkiler.

Aşırı yağ kitlesinin yumurtlama düzenini bozma nedenlerinden biride insülin salgısının artmasıdır. Tatlı, börek, poğaça, çikolata gibi karbonhidrattan zengin besinler de insülin salgısını arttırırlar. Bu nedenle düşük glisemik indeksli besinleri tercih etmek gerekir.
Sağlıklı beslenme, egzersiz, rahat bir zihin ve beden doğurganlıkta anahtar rol oynar. Bu basit önlemler tüp bebek gibi tedavilerde de başarı oranlarının artmasını sağlar.
Kilonuzu Kontrol Altında Tutun :
Aşırı şişmanlık veya zayıflık adet düzenini bozar. Östrojen hormonunun büyük kısmı başka hormonların yağ dokusunda dönüştürülmesi ile ortaya çıkar. Bu dengenin en iyi işlediği vücut ağırlığı-yağ kitlesi oranı% 17-21’dir. Aksi durumlarda kandaki östrojen seviyesi artar veya azalır. Bu da yumurtlamayı sağlayan hormonal düzeni bozar. Bunun sonucu adet düzeninin bozulması ve gebe kalamamaktır.
Doğru Zamanda İlişkiye Girin :Yumurtlamayı takiben yumurtanın döllenebilme süresi 24-48 saat spermindölleyebilme süresi ise 72 saattir. Bu nedenle ilişki zamanlamasına dikkat etmek gerekir. Kadınlar bekledikleri adetten 14 gün önce yumurtlarlar. Gebelik olasılığının en yüksek olduğu ilişki yumurtlamadan önceki bir kaç gün içinde gerçekleşendir. Böylece yumurtlama olduğunda spermle karşılaşma olasılığı artar. Olasılığı arttırmak için her gün ilişkiye girmenin faydası yoktur. 2-3 günde bir olması yeterlidir. Kadın düzenli adet görmüyorsa jinekolojik bir muayene daha doğru olur.
Sigarayı bırakın :Sigaranın etkileri çok iyi bilinmesine karşın sigara kullanım alışkanlığı halen oldukça yüksektir. Oysa sigaranın sperm sayısını yüzde 17 kadar düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sigara, kadınlarda sadece gebe kalmayı geciktirmekle kalmaz; düşüklere de neden olur. Üstelik sigara alışkanlığı olan kadınların infertilite tedavisine başlamaları halinde ihtiyaç duyulan ilaç miktarı da içmeyenlere göre fazla olur.
Sigara dışında düzenli alkol kullanımı ve kafein hem erkekte hem kadında işleri zorlaştırır. Alkolün anormal sperm yapımına neden olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir.
Egzersiz Yapın :
Günlük hafif egzersiz beden ve zihin sağlığını korumanın en kolay yoludur. Yürümek, bisiklete binmek, yüzmek ve aerobik ideal sporlar arasındadır. Spor sayesinde yağlar yakılır, stres seviyesi düşer ve hormonal işleyiş düzelir. Ancak aşırı egzersizin de yumurtlama ve adet düzenini bozduğunu unutmamak gerekir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINIZI ARTIRIN” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
AŞIRI HİJYENİN ZARARLARI

AŞIRI HİJYENİN ZARARLARI

13 Mayıs 2013
1310

Sponsor Bağlantılar