ACI BAKLANIN FAYDALARI

Şifalı Bitkiler 07 Kasım 2008
Acı bakla ; Türkiye’de özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişen bit bitkidir.  Diğer isimleri; Delicebakla, Termiye, Yahudi baklası, Gâvur baklasıdır.
YARARLARI :
İdrar arttırıcı, kuvvet verici ve bağırsak parazitlerini düşürücü etkileri bilinmekte ve şeker hastalarında kan şekerini azalttığı söylenmektedir. Adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır, doğum sonrası akıntıların gelişini kolaylaştırır. Toz haline getirilmiş kavrulmuş tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır. Nefes darlığını giderir, kurtları döker, meniyi arttırır. Basura iyi gelir, idrar söktürür. Bazı türlerinin kavrulmuş tohumları sebze kahvesi ismi ile kahve yerine kullanılmaktadır.
ÖNEMLİ UYARI : Zehirlidir. Alkaloid taşıyan türlerinin kahve şeklinde kullanılması tehlikelidir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ACI BAKLANIN FAYDALARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar