Aldatmanın 10 Farklı Şekli Olduğunu Biliyor muydunuz?

Aşk ve Cinsellik 05 Nisan 2016

Cinsel terapi uzmanlarına göre aldatmak sadece eşlerden birinin başka bir karşı cinsle yakınlaşmasından ibaret değil. Aldatmanın 10 farklı yolu var ve bu da eşler arasındaki ilişkiyi çok olumsuz etkileyen durumların başında yer alıyor. Ayrıca, Cinsel Terapi uzmanı Cem Keçe, eşlerin birbirini dolaylı yollardan aldatmasının zamanla gerçek bir aldatmacaya dönüşebileceğinin de altını çiziyor.  Eşlerin birbirini aldatmasının dolaylı yolları nelermiş hep birlikte görelim. Sanırım bu durumlar pek çok evlilikte mevcut. Peki bu durumda ne yapmak lazım ? İşte o cevabı verebilmek önemli. Ben buradan size bunun cevabını veremem elbette.

Bağlanmamak

serbest_iliski

Son dönemlerde sosyal medyada serbest ilişki diye bir kavram var. Bu sana bağlanmam. Seninle sevgili olurum ama başkaları da hayatımda yer alabilir anlamına gelmektedir. Yani sana bağlanmam. Bu tür ilişkiler pamuk ipliğine bağlıdır ve çiftlerin amaçları birbirinden farklıdır. Birisiyle bir birliktelik yaşarken, başka fırsatların peşinde koşmanın diğer adıdır. İlişkiye kendilerini vermeyen insanlar karşısındaki kişiye de değer vermez doğal olarak.

Yalan Söylemek-Sır Saklamak

yalan_soylemek_sir_saklamak

Yalan söylemek aldatmanın diğer şeklidir. Sır saklamak da yalan söylemenin bir türüdür. Bazı insanlar istemedikleri durumlarla karşılaşmamak için eşlerinden sır saklar. Bu şekilde de eşlerinin arkasından iş çevirip onu aldatmış olurlar.

Kıyaslama Yapmak

kiyas_yapmak

Beraberliğin ilerleyen zamanlarında kişilerin eşlerini başka birisiyle kıyaslaması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Başka birisiyle kıyaslanan eşin ruhunda derin yaralar açılır. Kıyaslama sonucunda, eşinden memnun olmayan kişi, eşine karşı saygısızca davranır ve değer vermez. İlişkinin ilerleyen aşamalarında kişilerin eşini bir başkasıyla kıyaslaması sıkça yaşanan bir durumdur. Bu durumda ilişkideki sevgi, saygı ve güven bağı azalır ve zamanla kopar.

Kanka Flörtü

kanka_flortu

Çoğunlukla iş arkadaşları arasında başlayan arkadaşlıklar, açıkça adı konulmuş bir ilişkiye dönüşemediğinde kankalık adı altında sürdürülür. Kanka flörtü olarak adlandırılan bu durumda cinsel ya da duygusal bir ilişki durumu söz konusu olmasa bile, kankalar birbirleri hakkındaki her şeyi bilirler. İtiraf edilmeyen platonik bir aşkın yaşandığı kanka flörtü eşlerden gizlenir.

Sözünü Tutmamak

sozunu_tutmamak

Bir ilişkideki en önemli unsur olan güven unsuru, kişilerin ilişkiye başlarken birbirlerine sessiz taahhütüdür. Doğal olarak hiç kimse güvenmediği birisiyle bir ilişkiye başlamaz. Eşler ortak bir gelecek için birbirine sözler verir, vaatlerde bulunur. Anacak verilen sözlerin ve vaatlerin yerine getirilmemesi güvenin sarsılmasına ve ilişkilerde sorunlar yaşanmasına neden olur.

İfşa Etmek

ifsa_etmek

Eşler arasındaki özel meselelerin yakın çevreye ve arkadaşlara aktarılması anlamına gelen ifşa etmek, ilişkideki en önemli unsur olan güvenin zedelenmesine neden olur. İfşa edilen konunun çok önemli ya da önemsiz olması fark etmez. Önemli olan iki kişi arasında mahrem olarak kalması gereken önemli konuların başka kişiler tarafından duyulmuş olmasıdır.

Bencillik

bencillik

Günümüzde pek çok evlilik ve ilişkide var olan en önemli sorunlardan bir tanesi bencilliktir. Bir taraf hep vermeden almak isterken, bir taraf hep fedakarlık yapan ve ezilen kişi konumundadır. Bencil kişiler genellikle narsist kişilik bozukluğu yaşayan kişilerdir. Kendilerini eşlerinden üstün gören bu kişiler değer vermek nedir bilmezler ve zaman ayırmak istemezler. Ayrıca bu tür ilişkilerde güven oldukça kaygan bir zeminde yer alır. İlişkinin yürümesi hep ek kişinin çabasına bağlı olduğundan, fedakar kişide hep hayal kırıklığı ve hüsrana neden olur. Bu tür bir ilişkinin çok sağlam ve güvenilir olması da beklenemez elbette.

Adaletsizlik

adaletsizlik

İlişkide en az güven kadar önemli olan bir unsur da adalettir. Tüm sorumluluklar, duygular ve cinsellik adil bir şekilde paylaşılmalıdır. Eşlerden bir tanesinin dğer eşi hiçe sayarak ve bencillik yaparak attığı adımlar adaletsizliği doğurur. Bu tür bir durum da ilişkilerde gerilimlere yol açar. Önemli konularda kendi başına karar alıp karşı tarafa dikte eden kişi adaletsiz davranmış olur. Bir ilişkide adalet duygusu zedelenirse, güven duygusu da en az aynı oranda zedelenmiş olur.

Saygısızlık

saygisizlik

Alay etme, küçük görme, hor görme, aşağılama, başkalarının yanında rencide etme gibi davranışlar açık bir şekilde duygusal aldatmadır. Karşılıklı sevgi saygı bir ilişkinin vazgeçilmez unsurları iken, bu tür durumlarda ne sevgi kalır ne de saygı. Saygının olmadığı yerde sevgi olamaz. Saygının bitmesi ilişkinin de bitişinin başlangıcıdır.

 

Soğukluk

esler_arasinda_sogukluk

Çiftler yapılan ya da yapılmayan bazı davranışlardan ötürü birbirinden uzaklaşabilir. Eşine soğuk davranan kişi, eşini umursamaz, eşiyle ilgilenmez duruma gelir. Bu ilgisizlik ilk önce cinsellikte kendini gösterir. Karşı taraf bu soğukluğun kendisine yöneltilmiş tehlikeli bir silah olduğunu bilmelidir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Aldatmanın 10 Farklı Şekli Olduğunu Biliyor muydunuz?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar