Anneniz ve Siz Toksik Anne Gurubunda mısınız?

Kadın 15 Nisan 2017

Toksik besinler, toksik materyaller derken bir de toksik anneler konusu gündeme geldi. Hayatın her alanında rastlayabileceğiniz toksik insanlar, zehir saçan kişilikleri sayesinde adeta insan ruhuna asit yağmurları yağdırıyor. Hayatın tadını kaçırıyor. Hele bir de bu toksik kişi anne olunca durum daha vahim hale geliyor. Bizi doğuran büyüten ve hayatımızın her alanında etkisini hissettiğimiz Annelerimiz eğer pozitif bir kişiliğe sahipse biz de tıpkı annemiz gibi pozitif olup, hayata daha olumlu bakmayı ve doğru kararlar almak için kendimize güvenmeyi öğreniriz.

toksik_anne

Eğer anne toksik bir kişilik ise, çocuklar da o oranda mutsuz ve umutsuz bireyler olarak yetişir. Bu annelerin çocuklarının sorunlar karşısında direnci azdır ve kolaylıkla umutsuzluğa kapılırlar. Hayatın amacını bulmakta zorlanırlar. Şimdi gelin toksik annelerin özelliklerini detayları ile birlikte görelim.

Toksik Anneler Çocuklarının duygularına Önem Vermezler

toksik_anneler

Toksik anneler çocuklarını bağımsız bir birey gibi değil de kendi uzantıları gibi görürler. Neyin nasıl yapılması gerektiğini belirleyen tek merci kendisi ve kendisinin arzularıdır. Toksik anneler her şeyin en doğrusunu bildiklerini düşünürler. Çocuklarının arkadaşlarından tutun da, kıyafetlerine kadar hatta eş ve iş seçimine kadar olması gereken standartları kendileri belirlerler. Bu arada çocuklarının eğitim yemek içmek konusundaki en temel ihtiyaçları için kendi şartlarını zorlayarak mükemmel karşılıyor olabilirler. Anneler elbette çocuklarının hayatları için olumlu yönde rehberlik yapmalıdır. Ama bu rehberlik çocuğun kişiliğini de göz önünde bulundurup onunda bir birey olduğunu gözardı etmeden yapılmalıdır.

Toksik Anne Çocuğun Kendi Kanatlarıyla Uçmasına İzin Vermez

toksik_annelerin_ozellikleri

Toksik anneler için çocuk kendisinin mutluluk kaynağıdır. Bu sebeple de her şeyin kendi istediği gibi yapılmasını arzular. Çocuk ise, kendi istek ve ihtiyaçlarına yönelik bir adım atsa dahi suçluluk ve huzursuzluk hisseder.
Çocuk, annenin mutluluğundan sorumlu hale gelir; kendi istek ve ihtiyaçlarına uygun seçimler yapsa bile, bundan suçluluk ve huzursuzluk duyar. Yıllar içinde baskısından dolayı çocuğun özgüveninin gelişmesini engellediği ve mutsuz olmasına neden olduğu çocuğunu beceriksizlikle suçlayıp, psikyatri servisine götürür. O da yetmezmiş gibi, Psikiyatristi de manüple ederek kendi otoritesinin sarsılmasını önler.

Toksik Anneler İlgi Odağı Olmayı Severler

toksik_annelerin_davranislari

Toksik annelerin en büyük gurur kaynağı çocuğun başarısındaki rolüdür. Çocuğun başarısını kendisi sahiplenir. Yani toksik anneler ilgi odağı olmaya bayılır. Bazı toksik anneler çocuğuna acımazsızca lakap takıp eleştirir. Bazen bu acımasızlık, laf sokma ve kötü şakalar yolu ile olur. Toksik annelerin bazıları çocuklarına sarılıp öpmez, sevgisini göstermez. Ulaşılmayan bir anne modeli sergiler. Ama bilmezler ki çocuklarının kalbi üşür ve buz keser bu sebepten. Bazı toksik anneler de çocuklarıyla rekabet içindedir. Çocuğunu kıskanıp, çocuğu mutlu olduğunda kendisi mutsuz olur. Bazı durumlarda da çocukların arasında rekabeti körükleyip, kendine rakip gördüğü çocuğu ezdirerek kendi üstünlüğünü kurmaya gayret eder. Yani annenin çocuk, çocuğun anne olduğu durumdur ve en zoru da budur. Kadının küçük yaşta evlenmesi, problemli evlilik, ekonomik sorunlar, çok sayıda çocuk ya da kadının yeterli olgunlukta olmaması, kronik depresyon, alkolizm gibi durumlar rol değişimine sebep olabilir. Toksik Anne Hep Şikayet eden ve İhtiyaçları Hiç Bitmeyendir

Çocuk Annenin Mutsuzluğunun Sorumlusu Gibi Hisseder Kendisini

toksik_anneler_ve_davranislari

toksik annelerin çocukları erken yaşta kapasitesinin üzerinde bir yükü üzerine alarak, evdeki dengeyi kurmaya ve annesini mutlu edip ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanır. Senin yüzünden tansiyonum çıktı, senin yüzünden kalp krizi geçireceğim gibi hastalanma ve intihar eğilimi belirten cümlelerle çocuklarını tehdit eden toksik annelerin sayıları düşündüğünüzden çok daha fazladır. Çocuk sürekli annesinin öleceği korkusu ile yaşar. Anlayacağınız üzere, toksik anne çocuğun büyüyüp, bağımsız, mutlu ve sağlıklı bir yetişkin olmasının önündeki en büyük engeldir. Kadınların 2. sınıf vatandaş muamelesi gördüğü, eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine hiç önem verilmediği, ekonomik özgürlükleri ve yaşam alanlarının kısıtlandığı bir ortamda, çocuklar kadınların üzerinde egemenlik kurdukları tek alandır. Bahsettiğimiz toksik annelerin büyük bir çoğunluğu da tıpkı kendileri gibi toksik bir anne tarafından yetiştirilmişlerdir. Ve bu zincir sonuza kadar uzayıp gider. Eğer bu zincir bir yerden kırılırsa, bu büyük sorun da ortadan yavaş yavaş kalkacaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Anneniz ve Siz Toksik Anne Gurubunda mısınız?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Diş Macunu İle Gebelik Testi

Diş Macunu İle Gebelik Testi

17 Mayıs 2017
1905

Sponsor Bağlantılar