Aptallık ve Zeka Arasındaki Fark

Günce/Aktuel 21 Nisan 2014

Aptallık ve Zeka Arasındaki Fark
Aptallık ve Zeka Arasındaki İlişki,Aptallık ve Zeka Arasındaki İnce Çizgi,Zekayı Etkileyen Faktörler,Zeka Farklılığının Sebepleri,Zeki İnsan Aptal İnsan,Aptal İnsan Nasıl Anlaşılır
Zeka ve aptallık genellikle birbiri ile ilişkilendirilir. Fakat durum hiç de öyle değildir. Yani, Aptallığın zeka ve IQ ile ilgisi yoktur. Aksine zeka ve aptallık birbirine tamamen zıt iki kavramdır. 18. .yüzyılda kişilerin atallığı vasat zekanın sonucu olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Bu düşüncenin bir ürünü olarak da IQ testleri ortaya çıkmış ve kişilerin zihinel yetileri tek bir test rakamına bağlanmıştır.

Zeki İnsan Aptal İnsan
Zeki İnsan Aptal İnsan

Aptallık ve Zeka Arasındaki İlişki,Aptallık ve Zeka Arasındaki İnce Çizgi,Zekayı Etkileyen Faktörler,Zeka Farklılığının Sebepleri,Zeki İnsan Aptal İnsan,Aptal İnsan Nasıl Anlaşılır
Michigan Üniversitesi’nden psikolog Richard Nisbett bunu şöyle açıklıyor: “Eğer IQ’nuz 120 dolaylarında ise yüksek matematik kolaydır. 100 civarında ise yüksek matematiği öğrenebilirsiniz, ancak bunun için sizin ve öğretmenlerinizin çok büyük gayret göstermesi gerekir. IQ’nuz 70 ise yüksek matematiği öğrenme şansınız sıfırdır. Kısaca bu ölçüm akademik ve profesyonel başarınızı önceden tahmin etmenin bir yoludur.”
Peki bir insan hem zeki, hem de aptal olabilir mi ? Evet olabilir. Şöyleki, insn rasyonel deildir. Beyin iki farklı sistem ile çalışır. IQ testleri bu sistemin sadece bir tanesini ölçmektedir.  Oysa günlük yaşamda insanların normal tepkileri sezgilerinin kontrolü altındadır. Bu da bir insanın hem zeki hem de aptal labileceğinin en belirgin kanıtıdır.
Zeka Farklılığının Sebepleri
IQ derecesini belirleyen faktörler çeşitlidir.  Zekâ farklılığının % 30’u, yaşam koşulları, beslenme ve eğitimden kaynaklanır. Diğer taraftan taşıdığımız genler, zeka farklılığının %40’ını oluşturmaktadır.
Bu farklılıklar beynimizdeki bağlantılarda kendini gösterir. Daha zeki beyinlerde nöronların arasında daha verimli bir ağ bağlantısı olduğu izlenir. Araştırmacılar,bu bağlantıların bir insanın kısa süreli “faal” belleğinin nasıl kullandığını belirlediğini ileri sürmektedir. Bu nöral bağlantıların, verimli zihinsel bağlantıların kurulmasında biyolojik bir temel oluşturduğu savunulmaktadır.
Zeka farklılıklarının  nedenleri konsunda ileri sürülen bazı tezler şöyledir..
*Genetik sürüklenme (genetic drift) evrimsel sürecin temel mekanizmalarından biridir. Doğal seçilimden farklı olarak, bir popülasyon içerisindeki genetik yapının adaptasyon olmadan, tamamen şans eseri olarak değişmesidir. Daha çok küçük popülasyonlarda etkilidir; büyük populasyonlar ise matematiksel olarak etkilenmezler, çünkü tesadüfi olayların etkisi azdır. Bu fikri savunanlardan biri olan Stanford Üniversitesi’nden Gerald Crabtree, zekâmızın sürekli olarak mutasyon geçiren 2000-5000 gene bağlı olduğunu ileri sürüyor. Uzak geçmişimizde zekâları alt düzeylerde seyreden atalarımız, genlerini bir sonraki nesle miras bırakma şansını yakalayamadan aramızdan ayrılmış olabilir, fakat Crabtree’ye göre, insan topluluklarında işbirliğinin gelişmesi sayesinde zekâsı düşük insanlar daha başarılı olanların sırtından geçinerek hayatta kalma şansını elde edebilirler. Bu koşullarda MÖ 1000’li yıllarda yaşamış herhangi biri günümüzün en zeki, en bilgili kişisi olabilir (Trends in Genetics, vol 29, p 1).
*Uzak geçmişimizdeki atalarımızın zekâsı hakkında bir tahmin yürütmek zordur ve aslında ortalama zekâmız yakın geçmişimizde az da olsa artış göstermiştir. Bu fikri savunan University of York’tan psikolog Alan Braddeley, görüşlerini şöyle dile getiriyor: “İnsan düşüncesinin tek boyutu IQ ölçümleri değildir. Aptallık, bilimsel bir terim değildir. Pek çok zeki insanın aynı zamanda aptal olduğunu da görüyoruz .”
Aptallık ve Zeka Arasındaki İlişki,Aptallık ve Zeka Arasındaki İnce Çizgi,Zekayı Etkileyen Faktörler,Zeka Farklılığının Sebepleri,Zeki İnsan Aptal İnsan,Aptal İnsan Nasıl Anlaşılır

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Aptallık ve Zeka Arasındaki Fark” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2184

Sponsor Bağlantılar