Arı Sokması Sonrasında Sizi Rahatlatacak 10 Doğal Çözüm

Sağlık 29 Kasım 2015

Eğer arı zehrine karşı alerjik reaksiyon geliştirecek bir bünyeniz yok ise kendinizi şanslı görmelisiniz. Arı soktuğu durumlarda en acil tarafından bir sağlık merkezine gitmeniz ve gereken tedbirleri almanız can güvenliğiniz açısından en önemlisidir. Her ne kadar burada biz doğal yöntemler önersek bile, siz kendi sağlığınız için mutlaka size en yakın sağlık kurumuna başvurmalısınız. En azından anaflaktik şoka girmenizi önlemek için bir takım tedbirler alınması şarttır. Şimdi gelelim arı sokması sonrasında sizi rahatlatabilecek doğal çözümlere.

ari_sokmasina_bitkisel_cozum

Arı Sokmasına Doğal Çözüm

Öncelikle arı sokması olayının hemen ardından, o bölgeden hızla uzaklaşın. Arının sokmuş olduğu bölgeyi temiz su ve steril bir sabun ile nazikçe yıkayın. Bu işlem bölgenin enfeksiyon kapmasını önleyecektir. Derhal bir sağlık kuruluşuna gitmek için yola çıkın. Sağlık kurumuna ulaşıncaya kadar da ağrınızı hafifletmek ya da biraz olsun rahatlatmak için aşağıdaki doğal yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

ari_sokmasi

Arının Soktuğu Bölgeye Buz Koyun

Buz uygulaması arı sokmasında en çok kullanılan yöntemdir. Arının soktuğu bölgeyi temiz su ve sabunla iyice yıkadıktan sonra buzu temiz bir beze sarın ve bölgenin üzerine koyun. 15-20 dakika bekletin. Buz yanığı olmaması için bir kaç dakikada bir buzu teninizden uzaklaştırın.

ari_sokmasina_lavanta_yagi

Lavanta Yağı

Lavanta yağı ağrı kesici özelliği bulunan doğal bir yağdır. Lavanta yağını arının soktuğu bölgeye masaj yaparak yedirin. Kısa süre sonra ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

ari_sokmasina_sogan

Kuru Soğan

Kuru soğanı halkalar şeklinde kesip, suyunu deriye iyice yedirin. Dilimleri de arının soktuğu bölgeye yerleştirin. 45-60 dakika arasında soğan dilimlerini arının soktuğu bölgenin üzerinde tutun. Soğan uygulaması da ağrınızın hafiflemesini sağlayacaktır.

ari_sokmasina_maydanoz

Maydanoz

Maydanozu elinizle koparıp arının soktuğu bölgeye iyice sürtüp bekleyin. Maydanoz uygulaması arının zehrini aldığı gibi ağrınızın da hafiflemesini sağlayacaktır.

ari_sokmasina_kabartma_tozu

Kabartma Tozu

Kabartma tozu ile hazırlayacağınız küçük bir hamur parçasını bölgeye koyup 30-45 dakika bekletin. Kabartma tozunun alkali özelliği olduğundan zehrin etkisini azaltır ve belirtileri hafifletir.

ari_sokmasina_sirke

Sirkeli Hamur

Sirke ile hazırlayacağınız hamuru arının soktuğu bölgenin üzerinde 50 dakika tutun. Sirkenin içinde bulunan papain maddesi sayesinde sirkeli hamur yöntemi en etkili yöntemlerden bir tanesi olacaktır.

ari_sokmasina_sarimsak

Ezilmiş Sarımsak Uygulaması

Arı soktuğunda en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi de ezilmiş sarımsak uygulaması yapmaktır. Ezilmiş sarımsağı arının soktuğu yerin üzerine koyun ve bir süre bekleyin. Ağrınızın azaldığını göreceksiniz.

ari_sokmasina_karbonat

Karbonat Macunu

Karbonatı az miktarda su ile karıştırıp macun haline getirin ve arının soktuğu yere sürün. 45-60 dakika bekletin sonra bol temiz su ile yıkayın. Sıkıntılarınızı büyük oranda geçirecektir.

ari_sokmasina_dogal_cozum

Bal

Arı sokmasına arının ürettiği balı sürmek size ilginç gelebilir ama emin olun en doğal arı sokması ilacıdır. Balı bölgeye iyice yedirin. Çok faydası olduğunu göreceksiniz.

ari_sokmasina_yogurt_iyi_gelirmi

Yoğurt

Arının soktuğu yere yoğurt sürmek arı sokmasına iyi gelen diğer bir doğal yöntemdir. Sürdüğünüz yoğurt çektiğiniz ağrıyı azaltacaktır.

Arı Zehrinin Faydaları ve Zararları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Arı Sokması Sonrasında Sizi Rahatlatacak 10 Doğal Çözüm” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar