Asitli ve Gazlı İçeceklerin Sağlığımıza Zararları

Sağlık 10 Nisan 2017

Asitli ve gazlı içecekler hayatımıza öylesine çok girdiler ki, onlarsız yemek yiyemez olduk. Hatta yemek yemeyi bırakın, canımız bir şey içmek istediğinde veya misafirimiz geldiğinde hemen asitli ve gazlı içeceklere sarılıyoruz. Asitli içecek kullanımı yıllardır en çok tartışılan sağlık konularından bir tanesi. Asitli ve gazlı içeceklerin sağlık açısından son derece zararlı olduğu, uzmanlar tarafından her fırsatta anlatılsa da bizler hep bu uyarıları göz ardı ediyoruz. Küçük büyük herkesin çok severek tükettiği asitli ve gazlı içecekler, karaciğerin baş düşmanı. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir araştırmada günde 2 kutu asitli ve gazlı içecek tüketen kişilerde ciddi oranda karaciğer yağlanması ve karaciğer hastalıkları gözlenmiş. Karaciğerin hastalanması, kısa sürede tüm vücutta ciddi sağlık problemlerinin de baş göstermesi anlamına geliyor.

gazli_ve_asitli_icekelerin_zararlari

Amerika’da yapılmış olan bu araştırma sonucunda deneklerin karaciğer tomografileri çekilmiş ve asitli-gazlı içecek tüketen kişilerin karaciğerinde aynı oranda hasar meydana geldiği görülmüş. Asitli ve gazlı içecekler sadece karaciğere değil diğer vücut sistemlerine de ciddi zararlar veriyor. Asitli ve gazlı içeceklerin sağlık açısından zararlarını kısa başlıklar halinde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Asitli ve Gazlı İçeceklerin Sağlığımıza Zararları

  • Asitli ve gazlı içeceklerin içerisinde bol miktarda şeker bulunur. Bu yükse orandaki şeker obeziteye yol açar. Obezite de pek çok hastalığın ana sebebidir.
  • Asitli ve gazlı içecekler kemik erimesine ve diş çürümelerine neden olur.
  • Asitli ve gazlı içeceklerin beslenme bozukluğuna yol açtığı kanıtlanmıştır.
  • Asitli ve gazlı içecekler kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde artırmaktadır.
  • Asitli ve gazlı içecekler nörolojik problemlere neden olabilmektedir.
  • Asitli ve gazlı içecekler karaciğere çok zarar verdiğinden dolayı siroz hastalığı riskini yüksek oranda artırır.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Asitli ve Gazlı İçeceklerin Sağlığımıza Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar