Badem Sütünün Faydaları ve Zaraları

Sağlık 11 Şubat 2015

Süt denildiği zaman pek çoğumuzun aklına bildiğimiz inek sütü gelir. Ama, günümüzde artık inek sütüne de pek çok alternatif süt çıktı. Özellikle süt alerjisi ve laktoz intöleransı nedeni ile normal inek sütü tüketemeyenler için ve elbetteki farklı damak tatları sevenler için üretilmiş pek çok alternatif süt mevcut. Pirinç sütü, yulaf sütü, soya sütü ve badem sütü gibi pek çok farklı lezzetteki sütü market reonlarında bulmak mümkün. Biz bu günkü makalemizde sizlere badem sütünün faydaları ve zararları konusunda bahsedeceğiz. Badem sütünü duydunuz mu ya da denediniz mi bilemem ama bu makalemizi okuduktan sonra mutlaka denemek isteyeceksiniz. Badem sütünün tadı da inanılmaz güzel. Görüntü olarak bildiğimiz inek sütün çok benzeyen badem sütünün en önemli özelliği çok iyi bir manganez ve magnezyum kaynağı olması. Ayrıca yüksek kaliteli protein içeriyor olması da artı bir avantaj daha sağlıyor. Kemik sağlığının korunması açısından da oldukça faydalı olan badem sütü, hazır paketlerde satılabiliyor. Ya da siz kendi evinizde de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Badem sütünün 1 bardağı 40 kalori içeriyor. düşük kalorili olması da son derece avantajlı. Badem sütünün faydaları elbette ki bu kadarla sınırlı değil. Makalemizin geri kalan bölümünde badem sütünün faydaları/yararları, badem sütünün zararları, badem sütü kaç kalori/kalorisi ve badem sütü nasıl yapılır konu başlıklarını bulabilirsiniz.

badem_sutunun_faydalari_ve_zaralariBadem Sütünün Faydaları/Yararları

 • Yüksek oranda manganez ve magnezyum içerir.
 • İyi ve kaliteli bir protein kaynağıdır.
 • Kemik sağlığını korumak açısından fayda sağlar.
 • İçerdiği E vitamini sayesinde kemik hücre zarının korunmasına fayda sağlar
 • Selenyum içermesi nedeni ile, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve troid bezlerinin daha sağlıklı çalışmasında fayda sağlar.
 • Çok iyi bir antioksidandır.
 • Hücre ve doku hasarlarının önlenmesinde büyük fayda sağlar.
 • Badem sütünün yararları bu kadarla sınırlı değil elbette. Badem sütü kalp ve damar sağlığı için son derece faydalıdır. Badem sütünün kalp sağlığı açısından faydaları, içerdiği doymamış yağlar ve flavonoidlerden zengin bir besin olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda badem sütü, zengin bir potasyum kaynağı olmasından dolayı kalp sağlığını koruduğu gibi, yüksek kan basıncını da dengelemekte ve yüksek tansiyon hastalarına fayda sağlamaktadır.
 • Baden sütünün en önemli faydaları/yararları arasında laktoz içermemesi gelmektedir. Laktoz intöleransı ve süt alerjisi olanlar için de iyi bir alternatiftir. Bu kişiler dışında, vejeteryanlar, inek sütünü içmeyenler ve diyet yapanlar ile farklı lezzetler tatmak isteyenler için de iyi bir seçenektir.
 • Yetişkin ve sağlıklı bir birey için günlük beslenme listesine eklenecek mükemmel bir besindir. Ayrıca her ne kadar sütünün içinde olan bileşenleri karşılamasa da süt alerjisi olan çocuklarda tüketebilir.

Badem Sütü Kaç Kalori/Badem Sütünün Kalorisi

Badem sütünün kalorisi ne kadar diye soran okurlarımız için de hemen cevap verelim .Şeker içermeyen badem sütünün kalorisi;  1 bardağı sadece 40 kalori içermektedir.

Badem Sütünü Zararlarıbadem_sutu_nasil_yapilir

Badem sütünü sağlık açısından pek çok faydaları bulunmasına rağmen, öncelikli bilmeniz gereken şey, inek sütü veya anne sütünün yerini tutamayacağıdır. Ayrıca badem sütünün aşırı miktarlarda tüketilmesi faydadan çok zarar getirir. Çünkü guatrojenik gıdaların çok fazla tüketilmesi troid bezine zarar verir ve troid bezinde büyümeye neden olarak troid hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir. En önemli konu ise, torid bezlerinde fonksiyon eksikliği veya anormal çalışma gibi problemi olan kişilerin badem sütü tüketmesinin çok sakıncalı olduğudur.

Evde Badem Sütü Yapımı/Badem Sütü Nasıl Yapılır ?

Size badem sütünün faydaları, zararları ve kalorisi konusunda bilgiler verdikten sonra sıra, evde badem sütü yapımı/evde badem sütü nasıl yapılır konusuna geçelim. Size vereceğimiz pratik evde badem sütü yapımı ile siz de badem sütü nasıl yapılır’ı kolaylıkla anlayabilir ve kendiniz rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.
Evde Badem Sütü Yapımı İçin ilk yapmanız gereken 1 su bardağı dolusu bademi 8 saat kadar suda bekletmenizdir. Ardından suyun içinde bekleyen bademlerin suyunu süzün. Bademlerin üzerine 3 su bardağı su ekleyerek süt kıvamına gelinceye kadar blendırdan geçirin. Son olarak da temiz bir tülbent yardımı ile hazırladığınız sütü süzün. Bu verdiğimiz tarif günlük yapım içindir. Ama eğer isterseniz miktarı artırarak 2-3 günlük de hazırlayabilirsiniz. Buzdolabının ön kapağında ağzı kapalı cam bir şişe içerisinde 3 gün bekletilmesinde bir sakınca yoktur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Badem Sütünün Faydaları ve Zaraları” Konulu yazıdaki yorumlar

 • özlem yagan

  Merhaba “Ayrıca badem sütünün aşırı miktarlarda tüketilmesi faydadan çok zarar getirir. Çünkü guatrojenik gıdaların çok fazla tüketilmesi troid bezine zarar verir ve troid bezinde büyümeye neden olarak troid hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir.” cümlesinde ki “aşırı miktar”dan kastınız nedir acaba?

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar