Bademin Faydaları

Sağlık 28 Aralık 2015

Özellikle ülkemizde de bol miktarda yetişmekte olan badem Türkiye dışında İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Ürdün ve İsrail gibi ılıman iklime sahip ülkelerde de yetişmektedir. Tatlı ve acı badem olmak üzere iki farklı çeşitli bulunan badem hem kuruyemiş olarak tüketilmekte, hem de yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanılmaktadır. Bademin besin değerinin son derece yüksek olması, bu muhteşem besini, sağlık açısından da son derece önemli kılmaktadır. Özellikle kolesterol problemi ve stres için çok fayda sağlayan bademin sağlık açısından sunduğu hizmetler bu kadarla sınırlı değil. Bu gün sizlere bademin sağlık açısından faydaları konusunda daha detaylı bilgiler vereceğim.

Kolesterolün En Doğal İlacıdır

bademin_kolesterole_faydalari

Tekli doymamış yağ oranı oldukça yüksek olan badem, kötü kolesterolü düşürmek ve kalp sağlığını korumak için son derece idealdir. Özellikle zeytinyağı benzeri içerikte olması bademi çok daha kıymetli bir besin haline getirmektedir. Düzenli olarak badem tüketmek, kalp hastalıkları riskini %35-40 gibi yüksek bir oranda azaltmaktadır. Bademin içeriğinde bulunan yüksek E vitamini kötü kolesterolü düşürücü etki yapar ve damar genişlemesine ve tıkanıklığına neden olan plakların oluşumunu geciktirir.

Diyabet/Şeker Hastalarının Mutlaka Badem Tüketmesi Gerekir

bademin_seker_hastaligina_faydalari

Diyabet hastaları mutlaka ve mutlaka beslenmelerine dikkat etmelidir. Bu sebeple de beslenme listelerine eklemeleri gereken besinlerden bir tanesi de bademdir. Badem şeker hastalarında yemeklerden önce oluşan şeker dalgalanmalarını engeller. Özellikle yüksek glisemik index içeren bir öğünün ardında yenilecek bir avuç badem kan şekerindeki ani dalgalanmaları azaltacaktır.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Badem Yemek Şart

kalp_sagligini_korumak_icin

Kalp canlıların en hayati organı. Ve kalp için gerekli özeni göstermek gerekir. Bunun en kolay ve sağlıklı yolu baden tüketmektir. Bademin yüksek antioksidan içeriği nedeniyle kalp hastalığına zemin hazırlayan serbest radikallere karşı vücudun dengesini koruduğu bilinmektedir. Haftada 4 defa 1 er avuç badem yiyen kişilerin koroner kalp hastası olma olasılığı badem yemeyenlere oranla %37 daha azdır.

Hanımlar Badem Zayıflatıyor !

badem_zayiflatirmi

Kilo kontrolü için en önemli besinlerden bir tanesi bademdir. Yüksek kalorisi nedeni ile diyet yapanların uzak durduğu bir besin olan badem eğer kontrollü şekilde tüketilir ise, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bademin kilo kontrolünde en büyük avantajı, yüksek oranda lif içermesidir. Bu da sizi tok tutmaya ve açlık krizlerini yenmenize yardımcı olacaktır.

Safra Kesesi Taşının Oluşumunu Azaltır

safra_kesesi_tasina_ne_iyi_gelir

20 yıllık bir çalışma ve 80 bin kişinin katılımı ile yapılan bir araştırmada, her hafta 30 gr badem,ceviz veya fıstık tüketen kişilerde safra kesesi taşı oluşumunun %25 daha az olduğu gözlenmiş.

Kemiklerinizi Güçlendirmek İçin Badem

kemikleri_guclendiren_besinler

Bademin içeriğindeki kalsiyum, fosfor,magnezyum ve fosfor gibi mineraller, kemik sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Günlük 30 gr badem tüketmek, vücudun ihtiyacı olan bu mineralleri yüksek oranda karşılamaya yeter. Bademin içerisinde bulunan magnezyum ve kalsiyum D vitamini eksikliğinin giderilmesi için de çok fayda sağlar.

Badem Beyin Sağlığına Faydalıdır

beyin_sagligi_icin_besinler

Bademin bedensel sağlığa katkılarının yanı sıra beyin sağlığına katkıları da küçümsenemeyecek kadar azdır. Hem çocukların hem de yetişkinlerin yeterli miktarda badem tüketmeleri beyin gelişimi ve sağlığı açısından son derece önemlidir. Badem alzheimer hastalığını azaltmaya fayda sağlayabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise günde 6-7 adet badem tüketmek.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bademin Faydaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar