Bazı Akıl Oyunları İle İnsanları Daha Kolay İkna Edebilirsiniz

Günce/Aktuel 16 Mart 2016

Hayatımız hem iş hayatında hem de özel hayatımızda, hep bir şeyler için insanları ikna etmek üzerine kurulmuş sanırım. Ama bazı insanlar meslekleri gereği normalden fazla ikna çabasında olabilirler. Bu Mağazada satış görevlisi olmaktan tutun da, büyük bir şirketin patronu olmaya kadar hep aynıdır. Alanlar farklı olsa da çaba hep aynı yöndedir. Bazı durumlarda insanları ikna etmek çok da kolay olmayabilir. Bu gün sizlere insanları bazı akıl oyunları ile ikna edebileceğiniz çok geçerli ve etkili bir kaç yöntemden bahsetmek istedim.

Aynaların Gücü

aynalar

Bir insanla iletişim kurarken, etrafınızda büyük aynalar olmasına dikkat edin. Sohbetinizi ayna karşısında yaptığınızda, insanlar aynadaki dış görünümleriyle ilgili endişeleri ile meşgul olacaklarından dolayı dikkatleri dağılır ve sizinle tartışmaya girmek yerine daha kolay uzlaşma eğiliminde olurlar. Çünkü endişe duyan insanlar içgüdüsel olarak kendilerine zarar verecek davranışlardan kaçınıp daha pozitif bir yaklaşım sergileyeceklerdir.

Endişe

endise

İnsanlarda endişe hissini ortaya koymak satışlarınızda çok daha başarılı olmanızı sağlar. Bazı internet alışveriş sitelerinde ürünlerin altına stokta 1 adet kaldı ibaresi yazılır. Kıtlık ve yokluk hissi zaman baskısını ortaya çıkarır ve sizde telaş uyandırır. Bu gibi durumlarda kişiler düşünmeden harekete geçer ve satın alma işini gerçekleştirir.

Utandırma-Suçluluk Duygusu Uyandırma

alisveris

kimi insanlar hızlı veya esprili bir şekilde konuşarak lafı dolandırır. Psikolog Robert Kelvin’e Eğer bir insana herhangi bir yardımda bulunursanız ilerde kendisini borçlu hissederek size yardım edecektir. Bu yöntem aslında alıveriş yaparken sizlere sıklıkla kullanılır. Bir mağazaya girdiğinizde bir şey sorarsınız satıcı size karşı aşırı ilgilidir. Sorduğunuz ürünü bulmak için mağazayı didik didik arar. Hal böyle olunca da suçluluk ve utanç duyacağınızdan dolayı ürünün fiyatı ne kadar olursa olsun alırsınız.

Kelimeleri Doğru Şekilde Kullanmak

kelimeleri_dogru_sekilde_kullanmak

Kelimeleri doğru bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Örneğin arkadaşınıza seninle buluşmak istiyorum uygun musun demek yerine, seninle görüşmek istiyorum, Cumartesi günü mü uyunsun yoksa Pazar günü mü demek karşınızdaki kişinin olumlu cevap verme ihtimalini oldukça yükseltecektir.

Bencillik

bencillik

Bencillik pek çok insanda var olan bir tutumdur. Ama bazı insanlar bunu abartırlar. Bencil bir insandan bir istekde bulunacaksanız, öncelikli tavsiyem, kendisinden son derece uçuk ve kabul etmesi imkansız bir şey isteyin.İlk söylediğinizi kabul etmektense ikinci söylediğinizi kabul etmek karşınızdaki kişiye daha mantıklı geleceği için reddedilme ihtimaliniz oldukça azalacaktır.

Hoşlanmak

hoslanmak

Çok iyi tanımadığınız ama hoşlandığınız birisinin sizden hoşlanmasını mı istiyorsunuz? O halde, ondan reddedemeyeceği bir iyilik isteyin. Karşınızdaki kişi size iyilik yaparak sizinle olan ilişkisine bir yatırım yapmış olacak. Bu sayede sizi sevme fikrini daha kolay benimseyecek ve sizi daha fazla düşünecek.

Hayranlık

hayranlik

Bir toplum ya da grup içerisinde size en çok kim hayranlık duyuyor bilmek ister misiniz?  Yapılan bir espriye herkes gülerken, grup içinde size en çok bakanın kim olduğunu bulmaya çalışın. Size en çok bakan kişi genellikle size en çok hayran olan kişidir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bazı Akıl Oyunları İle İnsanları Daha Kolay İkna Edebilirsiniz” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2257

Sponsor Bağlantılar