Bebekleri Sakın Ayaklarından Öpmeyin !!

Sağlık 06 Ekim 2017

Bebeklerimiz en değerli varlıklarımız. Onları her şeyden korumak istiyoruz. Burada da en çok yapılan şeylerden bir tanesi bebekleri öpmek konusunda kendisini gösteriyor Bebeklerinin teninin ve bünyesinin hassas olması nedeniyle bebeklerin sık sık öpülmesinin zararlı olduğu konusunda uzmanlar da uyarıda bulunuyor. bunu duyan pek çok anne baba bebeği yüzünden öpmek yerine ayaklarının altından öpmeyi tercih ediyor. Fakat bebeği ayak altından öpmenin de sakıncaları var.

bebegi_ayagindan_opmek

Bebeklerinizi ya alnından ya da yanağından öpmeyi tercih etmenizde fayda var. Çocukların ayaklarından öpülmesi uygun bir davranış değil, çünkü ayaklarından öpülen bebekler anormal değerli oldukları hissine kapılıyorlar. Bu durumda Kıskançlık hissi ortaya çıkıyor. Özellikle de yeni bir kardeş geldiğinde bu his doruk noktasına çıkıyor. Anne ve babanın yeni gelen kardeşe yönelmelerini kabul edemiyorlar. İlgiyi kaybetmek korkusu bu şekilde aşırı sevilmiş ve değer verilmiş olan çocuklarda sıklıkla görülen bir davranış bozukluğuna dönüşüyor.

bebekler_nerden_opulmeli

Çocukların öpülmesi için en uygun yer alın ya da yanaktır. Çocuğu alnından öpmek çocuğa ruhen iyi gelir. Masumiyet, dürüstlük, temizlik hissiyle çocuğa cesaret verecektir. Çocuğunuzu yanağından öpmek de sevildiğini göstermenin başka yoludur. Çocuğunuzu boynundan öpmek çocuğa aşırı hassasiyet kazandırır. O sebeple de boynundan öpmek de uygun bir davranış değildir. Tabi ki çocuğunuzu dudağından öpmenin hijyen ve bazı enfeksiyonlar açısından son derece sakıncalı olduğunu da belirtmek isterim. Çocuğunuzu öperken kafasından tutmayınız. Çocuğun sürekli öpülmesi başkalarını memnun etme hissini oluşturuyor ise, bu durumda çocuğun kişilik gelişimi sekteye uğrayacaktır. Çocuk öpmeyi başkalarını memnun etme aracı olarak düşünürse kişilik gelişimi konusunda sıkıntılar yaşaması muhtemeldir. Ayrıca çocuğun genital bölgesinden öpülmesi de mahremiyet hissinin gelişmesini engeller. Mahremiyet hissi çocuğun kendisine yönelik bir tacizden korunması için gereklidir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bebekleri Sakın Ayaklarından Öpmeyin !!” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar