Bir İnsanı Zeki Olarak Değerlendirmeniz İçin Gerekli 5 Özellik

Günce/Aktuel 17 Nisan 2017

Bazı insan vardır, 4 -5 haneli rakamları aklında çarpar ve bir çırpıda sizlere sonucu söyler. Bazı insan da vardır ki, bir kat aşağıdaki arkadaşına, evin penceresinden tutması için buzdolabı atar. Hangisinin daha zeki insan olduğu eylemlerin sonucu ile ölçülür. Kimi anneler 4 yaşındaki çocuğun akıllı telefonu alıp, aile büyüklerinden birisini aramasıyla çocuğunun süper zeki olduğunu düşünür. Ama dikkat edin bu çocuğunuzun son başarısı olmasın Çocuklarınızın zeki olduğu konusunda bu kadar aceleci davranmayın. Çünkü zeka bir süreçtir. Bu sürecin de bazı adımları vardır.

Çabuk Uyum Sağlamak

uyum_saglamak

İnsanların en büyük başarısı ne derseniz? Sürekli olarak değişen doğa şartlarına uyum sağlayarak hayatta kalma başarısıdır derim. Hatta ve hatta güçlerini birleştirip doğaya hükmetmeleridir. Bütün bu uyum yeteneğinin tam ortasında esas zeka parıltısı olarak düşünülen şey ise nerede duracağını bilmektir. Yani nerede duracağını bilen kişilere zeki insan demek daha mantıklı.

Farklılıkları Algılama

zeki_insanlarin_ozellikleri

İnsan beyni öyle mucizevi bir şekilde çalışır ki, aynı anda çok farklı uyaranlarla karşılaşsa dahi, bunları hepsini tek tek ayrıştırır. Ve bütün bu işlevler için milyonlarca yıl öncesinden gelen zeka mirasını kullanır. Bazı insanlar bu süreci diğer insanlardan daha kısa sürede tamamlar. Onların mirası kalabalık ailelerde paylaşılmamış ve tüm zeka genleri onlara kalmıştır. Zeki olmak biraz da şans işidir.

Güçlü Hafıza

guclu_hafiza

İnsanlar gördüğü ya da duyduğu bir şeyi kesinlikle unutmazlar. Fakat her şeyi hatırlayamazlar.  Mesele hafızanızın hangi olayları hatırlamak isteyerek ön plana çıkardığı, hangilerini hatırlamak istemedi için arka planda tuttuğu ile ilgilidir. Zeki insanlar bilgiye değer verir, hafızalarını bu konuda eğitirler. Bu sayede de ileride ihtiyaç duyacakları bilgileri daha derlitoplu bir şekilde hafızalarında saklamış olurlar.

İletişim Becerisi

iletisim_becerisi

Konuştuklarında herkesin susup, hayranlıkla dinlenen kişiler zeki kişilerdir. Bu kişiler kelimeleri özenle seçerler. Cümleleri birbiri ardına son derece salam bir şekilde düğüm yaparlar. Bu sayede bir kelimesini ya da cümlesini birileri aradan cımbızla çekip alamaz.  Merak uyandırmak için konu ile ilgili farklı detaylar sunarlar. Hatasız bir gramer kullanmaları da son derece dikkat çekicidir. Çünkü karşısındaki insanların sürekli olarak hata aradığını bilir. Zaten başka şansı da yoktur .

Anlama Yeteneği

anlama_yetenegi

Olaylar arasındaki neden sonuç ilişkisini çok iyi okuyabilmek gerekir. Zeki insanlar için hayat neden sonuç arasındaki ilişkinin sarmalları olarak ilerler. Adım atarken bir sonraki adımın ne olması gerektiğini de çok iyi bilirler. Daha açık bir tabirle yaş tahtaya basmazlar. O yüzen de çok daha başarılı ve iyi bir hayat sürerler.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bir İnsanı Zeki Olarak Değerlendirmeniz İçin Gerekli 5 Özellik” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2155

Sponsor Bağlantılar