Boynunuzu Kendi Kendinize Muayene Ederek Vücudunuzda Parazit Olup Olmadığı Anlayabilirsiniz

Sağlık 09 Aralık 2016

Boynumuzda bulunan lenf düğümleri, vücutta herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını anlamamızı sağlar. Vücutta olağan dışı bir şey var ise, lenf düğümlerinde de yumrular meydana gelir. Boyun, kasık, koltuk altı ve sırt bölgesinde bulunan bezler bağışıklık sisteminin çok önemli birer parçasıdır. Vücutta herhangi bir enfeksiyon olduğunda, vücudun erken uyarı sistemi gibi çalışırlar. Bu bezlerin görevi vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktır.

lenf_bezleri

Lenf düğümleri denilen bezler, atık maddeleri, sıvıları ve besinleri kan dolaşımı ve vücut dokuları arasında taşıyan ve böbreğe benzeyen bezlerdir. Kişilere herhangi bir rahatsızlık ya da acı vermediklerinden vücuttaki varlıkları normal şartlar altında dışarıdan hissedilmez. Ancak lenf bezlerinde meydana gelen bir enfeksiyon ya da şişlik vücudumuzda bir şeylerin ters gittiğinin en önemli habercisidir.

Lenf Bezlerindeki Şişlik Hangi Tür Hastalıkların Habercisidir ?

lenf_bezlerinde_sislik

Boyunda, kula arkasında ya da vücudun diğer bölgelerinden yumru şeklinde bir şişlik hissederseniz bu hissettiğiniz şişlik lenf bezleridir. Şişmiş lenf bezlerinin nedeni soğuk algınlığı olabileceği gibi, vücutta oluşan parazit, yaralanma, iltihaplanma ya da kanser hastalığının da habercisi olabilir. Bu sebeple böyle bir durumda vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurup gerekli muayene ve tetkikleri yaptırmanız gerekir.

Boyun Bölgesindeki Lenf Bezleri Şişliğinin En Yaygın Sebepleri

lenf_bezlerinde_sislik_hangi_hastaligin_habercisi

Boyun bölgesinde bulunan lenf düğümlerindeki şişliğin nedeni soğuk algınlığı olabilir. Diğer sebepler ise, su çiçeği, kızamık, monu ve diğer virüslerin yanı sıra, herpes  ve HIV gibi daha ciddi durumların da ön belirtisi olabilir. Ayrıca kedi tırmığı hastalığı, verem, sfiliz, klamidya gibi bulaşıcı hastalıklarda da boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişlik gözlenebilir. Toksoplazma ve diğer parazit hastalıkları da lenf bezlerinde şişliklere neden olabilecek hastalıklardır. Lenf bezlerindeki şişliklerin en önemli nedenlerinden bir tanesi de, lenfoma, akciğer kanseri, lösemi ve lenf sistemlerine bağlı kanser hastalıklarıdır.  Burada önemli olan bu tür erken belirtileri fark edip derhal bir doktora başvurmaktır. Vücudunuzu tanıyın ve erken uyarılara kulak verin.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Boynunuzu Kendi Kendinize Muayene Ederek Vücudunuzda Parazit Olup Olmadığı Anlayabilirsiniz” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar