Bozanın Faydaları Nelerdir ?

Sağlık 25 Ocak 2015

Kış aylarında severek içilen boza, lezzetinin yanı sıra sağlık açısından da inanılmaz faydalar sağlayan bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok insan bozanın faydaları konusunda bilgi sahibi olmamasına karşılık, kış aylarında sık sık boza içer. Fermente edilmiş mayalı bir içecek olan boza, darı irmiği, şeker ve sudan üretilen mayalı bir içecektir. Çok eskilerden, Orta Asya ve Osmanlı İmparatorluğundan bu güne kadar gelmiş olan ve hala çok da sevilerek tüketilen boza, içeriğinde barındırdığı A,B,C vitaminleri ile son derece faydalı bir içecektir. Artık günümüz şartlarında hep doğal olana yönelen insanlar da bozanın faydalarını okuduktan sonra boza tüketmeye daha fazla önem vermeye başladılar. Sıvı ekmek olarak adlandırılan boza aslına bakarsanız, sporcular tarafından daha çok tercih edilmekte. İyi bir enerji kaynağı olmasından dolayı sanırım sporcuların öncelikli tercihi oluyor. Peki bozanın faydaları sadece enerji vermesi mi? Elbette değil. Grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından tutun da, annen sütünü artırmaya ve kemikleri güçlendirmeye kadar çok fazla faydası var. Ve son dönemlerde bozanın çok önemli bir özelliği daha keşfedildi. Boza öksürüğü geçirmek için en doğal ilaç. Öksürüğün doğal çaresi yani. Şimdi sıra ile bozanın faydaları nelerdi konusuna bakalım.

Doğal Öksürük İlacı Bozanın Öksürüğe Faydası

bozanin_faydalari

Kış aylarında meydana gelen hava kirliği, zayıf immün sistemi ve pek çok sebepten dolayı, çocuklarda görülen ve bir türlü geçmeyen öksürük için bozadan daha doğal ve iyi bir ilaç bulunamaz. Boza çok eski zamanlarda zaten ilaç olarak kullanılmakta idi. Günümüzde pek az ülkede bilinen boza, ülkemizin en sevilen içecekleri arasında yer alıyor. Biz de bu kadar sevilen ve tüketilen bozanın öksürük için kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Hem sizin için, hem de çocuklarınız için doğal öksürük ilacı olarak tüketebilirsiniz. Üstelik hazır yapılmış vaziyette pek çok yerde de bulmanız mümkün. Kış aylarında düzenli olarak boza içen kişilerin solonum yollarının temizlendiği bronşlarının açıldığı ve balgam çıkarmasının daha da kolay hale geldiği araştırmalar sonucunda da kanıtlanmış.

Bozanın Anne Sütünü Artırmak İçin Faydaları

bozanin_anne_sutunu_artirmak_icin_yararlari

Anneler hep bebeklerine yeterli süt üretemediklerinden şikayet ederler. Anne sütünü artırmak için yapabileceğiniz en doğal şey mayalı içecekler tüketmektir. Boz da mayalı bir içecek olması ve bol miktarda B grubu vitamini içermesi nedeni ile, anne sütünü artırmak için en doğal yoldur. İçeriğindeki vitaminler anne sütünden bebeğe de geçtiği için son derece de besleyici bir anne sütü üretmiş olursunuz.

Bozanın Kemikleri Güçlendirmeye Faydaları

Boza, özellikle gelişim çağındaki çocukların kemiklerini güçlendirmesi açısından mutlaka çocuklara tükettirilmesi gereken bir içecektir. Kemik yapıları ne kadar sağlam olursa, gelişimleri de o kadar iyi olacaktır. Üstelik ilerleyen yaşlarda yaşlılığa bağlı oluşacak kemik hastalıklarını önlemek için de çok güzel bir besindir.

Bozanın Kanser Hastalığına Faydaları

Kanser hastalığının en önemli sebeplerinden bir tanesi bağışıklık sisteminin zayıflaması ve vücudun hastalık virüsleri ile baş edememesidir. Kanser hastalığından korunmak için, düzenli olarak boza tüketilmesi, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini ve vücudun kanserli hücrelerle daha kolay savaşmasını sağlar.

Bozanın Cilde Ve Saça Faydaları

Boza sağlığa olduğu kadar cilde ve saça da çok faydalı bir besindir. Bozanın içinde bulunan B12 vitaminleri sayesinde cildi nemlendirir ve beslenmesini sağlar. Cildi yumuşatır ve cilt kuruluğundan dolayı oluşan döküntüleri önler. Bozanın cilde faydaları dışında bir de saça faydaları vardır. Bozanın saça faydaları arasında, saç dökülmesini önlemesi ve saçları canlandırması sayılabilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bozanın Faydaları Nelerdir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar