Bu Davranışlar Bencil Olduğunuzun Göstergesi

Günce/Aktuel 15 Nisan 2016

Her insanda bencillik bir miktar vardır. Bu durum kimseyi rahatsız etmediği sürece bir sorun yoktur. Ama, bencillik sınırları aşıp da başka insanları zora soktuğunda sorun başlıyor. Hem sizin toplumdan ötelenmeniz açısından, hem de karşınızdaki insanın düştüğü zor durumdan dolayı her iki taraf da mutsuz oluyor. Elbete hiç kimse bencil olduğunu direkt olarak kabul etmez ama bazı davranışlar da kişinin bencilliği onusunda açık bir şekilde ipucu veriyor. Şimdi bencil insanların genel davranışları konusunda sizlere bilgiler vereceğim. Bu arada siz hem kendinizi, hem de çevrenizi tartarsınız. Bencil misiniz? değil misiniz? Ya da çevrenizde bencil insanlar var mı ?

1. Bir ilişkideki Dengesizlikten Bihaberdirler

dengesiz_iliskiler
Sağlıklı bir ilişkinin ilk kuralı dengedir. Bu hem özel hayattaki ilişkiler için hem de iş ilişkileri için ilk kuraldır. Eğer kişiler sadece almakla ilgilenip de bir şey vermekle ilgilenmiyorsa bu onun çok bencil olduğunu gösterir. Üstelik belki durumun kendisi bilir farkında değildir ve yüzüne söylendiği zaman şok olur. İş yerinde, meslektaşların yaptığı bencillikler kolay fark edilemeyebilir. Bu tavsiye, destek ya da iş bitirmeye yardım etmemek formlarında gelişebilir ve personelin morali üzerinde korkunç bir etkisi olabilir.

2. Çocuklarına Tuhaf İsimler Verirler

tuhaf_cocuk_isimleri
Son zamanlarda anne babaların çocukları için, orijinal isim arayışında olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Ama bunun bencil bir davranış olduğunu pek de bilen yok. Bencil insanlar için öncelik çocuk değil, çocuğa verecekleri ve kendi istekleri olan isimdir. Çocuk ileride kendisine verilmiş olan tuhaf isimin sıkıntısını fazlasıyla yaşayacak ve sürekli isimi ile ilgili taciz edilecektir. Ya da adıyla ilgili yapılan hataları düzeltmekle ömrü geçecektir. Bütün bunlar göz ardı edilir. Ama olsun kendi istedikleri oldu. Çocuğun uğraşacağı sıkıntıların ne önemi var ki?

3. Dırdır Ederler

dir_dir_etme
Bencil olmak bazen iyidir.Çok fazla zarar görmenizi önler. Ama diğer insanları dinlemeyecek kadar bencilseniz o zaman durum oldukça sıkıntılıdır. Hatta benciller bırakın dinlemeyi, sürekli dırdır ederler. Çok dırdır eden diğer tarafın ihtiyaçlarına ve isteklerine tamamen duyarsızlardır. bu dağınıklık da olur unutkanlık da.. Dırdırcı insanlar takıntılıdır da aynı zamanda.

4. Olumsuz Geribildirim Vermek İçin Zahmet Etmezler

olumsuz_geri_bildirim

Bahsi geçen kişi hayatınızdaki herhangi biri olabilir. Bu kişiler olumsuz geri bildirimler, gçiştirmek, örtbas etmek için ellerinden geleni yaparlar. İlk anda iyi bir şey gibi görünse de, aslında kendini geliştirmek ve daha iyini yapmak için yakalayacağı fırsatı teptiklerinin farkında değillerdir. Birçok durumda hoş olmak popüleriteye giden en kısa yoldur. Ama uzun vadede, geri döner ve görevinizde başarısız olduysanız size musallat olabilir.

5. Kontrol Manyaklarıdırlar

kontrol_manyagi
Sizin çevrenizde de illaki bir veya bir kaç tane kontrol manyağı insan vardır. En önemli ilkeleri doğrusunu yapmak istiyorsan kendin yaptır. Genellikle mükemmeliyetçi olan kontrol manyakları, bir şirket ya da aile içindeki en yetkili kişi olduklarına inanırlar. İşin bir diğer ilginç yanı ise, her şeyi kontrol ettiklerinde herkese yardımcı olduklarına inanırlar.  Ama işin aslı, onların bu kontrol merakı yüzünden, insiyatif ortadan kalkar, yaratılıcılık körelir ve cesaret kırılır. Bu bencilliğin bedelini çevrede bulunan herkes öder.

6. Manipülatiftirler

manupilatif_insanlar
Her ne kadar kontrol manyağı olsalar da, konumlarını kaybetmekten ölesiye korktuklarından, bazı kötü taktikleri kullanmaktan asla çekinmezler. Uzlaşmaya gitmemek gibi bir sorunları vardır. Çünkü uzlaşmak onlar için güç kaybı ile eşdeğerdedir.  İnsanları kendi taraflarına çekmek için manipülatif becerilerini kullanırlar.

7. Yeryüzündeki Tek İnsandırlar

bencil_insanlar
Trafikten tutun da bir alışveriş merkezinin kapısına kadar her yerde sanki kendilerinden başka kimse yokmuş gibi davranırlar. Telefonla yüksek sesle konuşup, trafikte tehlikeli hareketler yapmaktan asla çekinmezler. Ve ne yazıkki bu ve bunun gibi davranışlar bencil insanların gündelik davranışlarıdır. Onlara göre bu tip davranışlar son derece doğaldır. Ama aslında herkesin hayatını zorlaştırdıklarının farkında değillerdir.

8. Köpeklerinin Pisliğini Temizlemezler

kopekler
İskoçlar köpekleri ihtiyaç giderdikten sonra o köpek pisliğini temizlemek zorundalar. Çünkü eğer temizlemezler ise, 180 TL ceza öderler.Bu tür davranışların bence bizim ülkemizde de para cezası ile cezalandırılması gerekir. Çünkü pek çok hayvan sahibi bu konuda son derece bencil ve hayvanları ihtiyaç giderdikten sonra, öylece arkalarını dönüp gidiyorlar. Bu en büyük bencillik. Çünkü herkesin temiz bir çevreye ihtiyacı var. Bu sadece hayvan pisliği için değil, yerlere umursamazca atılan her çöp ve tükürük, balgam vs. için de geçerlidir.

9. Takım Çalışmasından Nefret Ederler

takim_calismasi
Evet, bencil insanların asla kabul etmek istemedikleri bir konu takım çalışması.. Onlar paylaşmak, bilgi alışverişi yapmak, beyin fırtınası yapmak konusunda oldukça ketum ve tutucudur. Yalnız çalışmak istemelerinin en önemli nedeni rekabetçi ortamdan hoşlanmamalarıdır.

10. Nadiren İşbirliği Yaparlar

is_birligi_yapmak
Bencillerin takım çalışmasında ve işbirliği yapmaktan hiç hoşlanmadıklarından bahsetmiştim. Ama çok çok mecbur kalırlarsa, nadiren de olsa işbirliği yapmaya yanaşırlar. Bu tamamen egolarıyla ilgili bir durumdur. Ne istediklerini bilirler ve istediklerini almak için hep ön planda olmak isterler. Bir engel gördüklerinde muhalif olmayı ya da işbirliği yapmayı reddederler.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bu Davranışlar Bencil Olduğunuzun Göstergesi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2117

Sponsor Bağlantılar