Büyüdüğünde Çocuğunuzun Boyu Kaç CM Olacak?

Sağlık 18 Mart 2016

Anne ve babalar bebek sahibi olacağını öğrendiği andan itibaren bir panik havası içinde yaşarlar. Bebek kime benzeyecek, odası hangi oda olacak ve ne renk boyanacak. Alınacak kıyafetler ve bebek eşyaları neler olacak. İş bu kadarla kalmıyor elbette. Bebek doğduktan sonra daha iş bir adım daha ileri gidiyor ve hangi üniversiteye gideceği ya da hangi mesleği seçeceği anne babaların bir numaralı düşüncesi haline geliyor. Bütün bu düşünceler kafasında dönüp dururken aslında yapılması gereken tek şey bebeğin büyüyüp yetişkin olmasını beklemek ve bunu yaparken de bebeğinizle/çocuğunuzla keyifli zamanlar geçirmek.

cocugun_boyunu_hesaplama

Bütün bunların yanında elbette bir de çocuğun fiziksel özellikler aileleri endişelendiriyor. Ailelerin çocukları için en büyük merakları ya da endişelerinden bir tanesi boyları ile ilgilidir. Her aile çocuğunun uzun boylu olmasını ister. Bunun için çeşitli sporlardan tutun da beslenme şekline pek çok farklı metot uygulamaktadır. Aslına bakarsanız, elbette fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme çocuklar için son derece gerekli ve faydalıdır. Ama çocuğunuzun ileride boyunun en kadar olacağın aşağı yukarı olarak hesaplayabileceğiniz bir yöntem bulunmaktadır.

Çocuğunuz Büyüdüğünde Boyu Ne Kadar Olacak ?

cocugun_boyunu_hesaplama_formulu

  • Öncelikle kız çocuklarının boyunun nasıl hesaplanacağını anlatalım. Annenin boyu+babanın boyu / 2 – 6( Anne : 165 cm, baba: 175 cm ise 165+175/2-6 şeklinde formüle edilmelidir.)
  • Erkek Çocukların boyunu hesaplama formülü : Annenin boyu+babanın boyu/2+6 ( Anne : 165 cm, baba: 175 cm ise 165+175/2+6 şeklinde formüle edilmelidir.)

Burada çok önemli bir konuyu da hatırlatmak isterim. Bu formül size sadece kabaca fikir vermek içindir. İlle de birebir aynı olacak diye bir kaidesi bulunmamaktadır. Eğer çocuğunuzun normal yaşıtlarından daha kısa olduğunu düşünüyorsanız mutlaka uzman bir hekime danışıp doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Büyüdüğünde Çocuğunuzun Boyu Kaç CM Olacak?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar