Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir ?

Günce/Aktuel 03 Aralık 2014

Mutfaktaki en büyük sorunlardan bir tanesi, kireçlenen çaydanlıklardır. Kararmış, dibi kireç bağlamış çaydanlıkları temizlemek için, ille de kimyasal ürün kullanmak zorunda değilsiniz. Doğal bazı ürünlerlerle de çaydanlıklarınız pırıl pırıl olabilir. Size önereceğimiz son derece kolay ve doğal yöntemlerle siz de yorulmadan ve can sıkıntısı yaşamadan, eskiçaydanlığınızın yepyeni olduğunu görebilirsiniz.

 Size ilk önermiz

sirke ve karbonat karışımı olacak. Geceden çaydanlığınızı sirke ile doldurun. Sabah bir miktar sirkeyi çaydanlıkta bırakın ve geri kalanını dökün. Çaydanlığın içerisindeki sirkenin içine 1 yemek kaşığı karbonat ilave edin. 1-2 dakika bekledikten sonra, bulaşık fırçası ya da bulaşık süngerinin sert taraf ile çaydanlığınızı ovalayın. Sonuca inanamayacaksınız. Çaydanlığınız kireçsiz ve pırıl pırıl olacak.

Kireçlenmiş Çaydanlık
Çaydanlık Temizliği

Size önereceğimiz ikinci temizleme yöntemi

Limon tuzu ve su ile yapılmakta. 1 yemek kaşığı limon tuzunu, çaydanlığını alabileceği kadar su ile karıştırın. Çaydanlığınızın içerisine, hzırlamış olduğunuz bu suyu boşaltın. Çaydanlığı ocağın üzerine alarak yüksek ateşte olmak kaydıyla, suyu bir iki taşım kaynatın. Çaydanlığı ocağın üzerinde alıp bol su ile durulayın. Bu yöntem sayesinde yine çaydanlıklarınız ışıl ışıl olacak.

Çaydanlıklarınızı temizlemek için önereceğimiz 3. yöntem

Tuz ve sirke karışımı olacak. 1 çay bardağı sirkenin içine, 1 yemek kaşığı tuz atıp karıştırın. Karışımı çaydanlığın içine koyup 10 dkika bekletin. Sürenin sonunda çaydanlığın içindeki karışımı dökün ve süngerin sert tarafı ile iyice ovalayın. Bol su ile durulayın. İşte size yep yeni bir çaydanlık..

Kararmış çaydanlıklar

Kararan çaydanlıklarınız için yine sirke ve tuz formülünü kullanabilirsiniz. Yarım çay bardağı sirkenin içine bir tutam tuz atıp, sert bir süngeri bu karışıma batırın ve çaydanlıklarınız bu şekilde ovun. Çaydanlığınız ışıl ışıl parlayacaktır.

Size önereceğimiz 4. yöntem ise

caydanlik_kireci_nasil_cozulur
Kireçlenmiş Çaydanlık Nasıl Temizlenir

limon tuzu ve patates kabuğu.. evet yanlış okumadınız.. 1 tutam limon tuzunu çaydanlığın içine koyun. Patatesin kabuğunu soyun. Çaydanlığınızın içine atın. Üzerine bir miktar su ekleyerek, ocağın üzerine alın ve 30 dakika kaynatın. Patates kabukları kireci yok ederek pırıl pırıl çaydanlıklara kavuşmanızı salayacak.

Son önerimiz ise

yumurta kabuğu.. Yumurta kabuğunu çaydanlıuğın içine koyup kaynatırsanız kirecin temizlenmesine ve kirençlenmeyi önlemeye yardımcı olacaktır.
Size sunmuş olduğumuz 5 adet öneriden hangisini denerseniz denyin, çaydanlıklarınızı tertemiz yapacağı gibi, sizi kmyasallardan da kurtarmuış olacak.. Bu önerlerin en güzel yanı da bu bana göre..

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2113

Sponsor Bağlantılar