CEVİZ YAPRAĞININ FAYDALARI VE ZARARLARI

Şifalı Bitkiler 03 Ekim 2013

Ceviz Yaprağının Faydaları ve Zararları
Ceviz Yaprağı,Ceviz Yaprağının Faydaları,Ceviz Yaprağının Yüze Faydası,Ceviz Yaprağının Saça Faydası,Ceviz Yaprağının Saça Faydaları,Ceviz Yaprağının Zararları
Ceviz neredeyse tüm uzuvları ile insanlığın hizmetine sunulmuş nadir bitkilerden bir tanesi.. Cevizin mevyesi,kabuğu,ceviz yaprağı,cevizin içindeki perdesi bile, pek çok derde deva türden. Cevizin faydaları çok blinmekte, ama ceviz yaprağının faydalarına çok da değinilmemekt.. Bu gün sizlere Ceviz yaprağının Faydaları ve zararları konusunda bilgiler vermek istiyoruz..

Ceviz Yaprağının Faydaları ve Zararları
Ceviz Yaprağının Faydaları ve Zararları

Ceviz Yaprağı Çayı  sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde  oldukça etkilidir. İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır. Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır. Ceviz yaprağı çayı 2 şekilde hazırlanır
1- Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir.
2-Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 2-3 dakika boyunca hafif ısıda kaynatılır. Süzülen çay kullanıma hazırdır. Günde 2-3 bardak içilir.
Ceviz yaprağı kaynatılarak kullanıldığında;  tüm sıraca (scrofula), frengi (sifilis), egzema (mayasıl), herpes (uçuk) ve raşitik hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir.
Favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülecektir. Bu suyla yapılan banyolar, yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzemalara, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir. Ağız  iltihabı, dişeti rahatsızlıkları ve iltihabı, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılması oldukça faydalıdır. Ceviz yaprağının suyu banyo suyuna eklenirse, donuk kabarcıkları iyileşir.
Ceviz yaprağı suyunun hazırlanması ;Tam banyolar için, iki büyük avuç ince kıyılmış yaprak, akşamdan 2-3 lt suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde, bitki miktarı bir misli arttırılabilir.
Ceviz Yaprağının Faydaları,Ceviz Yaprağının Yararları,Ceviz Yaprağının Faydalar Nelerdir
*Akan kanı durdurur.
*Tonik etkisi ile arındırma sağlar.
*Bağırsakta yaşayan kurtları döker.
*Kanı temizler.
*Kan şekeri düşürür.
*Kabızlıkta iyi bir alternatiftir.
*Çocuklarda iştah açar.
Ceviz Yaprağının cilde faydaları oldukça fazladır. Egzama, mantar, uçuk, uyuz, sivilce gibi deri hastalıklarında etkilidir.Özellikle ergenliğe geçiş döneminde ciltte oluşan sivilce akne gibi sorunlara, ceviz yaprağı kaynatılarak elde edilen çok değerli su ile çözüm bulunabilir.
Ceviz yaprağının Saça Faydası ise; Saç dökülmesini engeller.Ceviz yaprağının kaynatılması sonucu elde edilen su ile, saç diplerine firiksiyon yapılarak uygulandığında saç dökülmesini hemen durdurur. Ayrıca bit çin de son derece etkilidir.
*Ağız içi hastalıklarına iyi gelir. Özellikle diş eti hastalıklarında güzel sonuçlar elde edilir.
*Ayak kokusuna ve terlemesine iyi gelir.
*Boğaz hastalıklarında gargara olarak kullanılabilir.
Ceviz Yaprağının Zararları,Ceviz Yaprağının Yan Etkileri
İçerdiği tanen maddesi duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunlar dışında, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur.
Ceviz Yaprağı,Ceviz Yaprağının Faydaları,Ceviz Yaprağının Yüze Faydası,Ceviz Yaprağının Saça Faydası,Ceviz Yaprağının Saça Faydaları,Ceviz Yaprağının Zararları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“CEVİZ YAPRAĞININ FAYDALARI VE ZARARLARI” hakkında 3 yorum var

 • hasan özhelvacı

  bu bilgi için cok teşekkürler

 • hasan özhelvacı

  saclarımı geri kazandımmm

  1. defne

   mrb benim saçlarım gür ve çok kabarıktı ne yazık ki saçlarımı kestirmiştim ama saçlarım seyreldi ve bayası döküldü eski saçları mı geri kazanmak istiyorum acaba ceviz yaprağını nasıl kullandığınızı yazarmısınız lütfen

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar