CİLT TEMİZLİĞİNİN TEMEL KURALLARI

Cilt bakımı yapmak, elbette gerekli ve faydalı bir unsur. Fakat, önemli olan cilt temizliğinin doğru yapılamsı. sizlere, bu yazmızda cilt temizliğinde gereken temel kurallardan bahsetmek istiyoruz.
* Cilt temizliği denildiği zaman, ciltte biriken, tüm yağın ve kirin, ciltten temzilenmesi akla gelmelidir. Cilt temizliğinde uygulanması gerekenlere, kısaca bir göz atalım.
CİLDİNİZİ TEMİZLEYİN : Makyaj yapın ya da yapmayın, her sabah ve her akşam, günde iki defa, cildimizi özenle temizlemeli ve tonikle silmeliyiz. Ardından nemlendiricimizi sürmeyi unutmuyoruz.
DOĞRU  KREM : Yağlı ciltlerde jeller ve losyonlar, kuru ciltlerde kremler tercih edilir. Bu tip ürünlere, genel olarak “temizleme sütü” adı verilir. Bu tip temizleyiciler, özellikle kıl köklerinde bulunan sertleşmiş sebumun (cildin yağ salgısı) ve sebuma bulaşmış olan kir ve makyaj artıklarının temizlenmesinde çok etkilidir. Bu açıdan derin bir temizlik sağlarlar. Temizleme kremlerinde daha fazla yağ (%40-50) losyonlarda ise daha az yağ (%10-25) bulunur. Yağlar, ciltteki yağı, su ise suda eriyebilen maddeleri çözer. Kir ve keratin pulları gibi eriyemeyen maddeler ise tonikli pamukla silinerek temizlenir. Göz çevresindeki deri çok hassastır. Bu nedenle daima özel bir temizleyici tercih edilmeli ve göz çevresine çok nazik davranılmalıdır.
MİKROFİBER KUMAŞLAR : Cilt temizliği veya hafif peeling için, özel olarak imal edilmiş olan, mikrofiber kumaşlar ve eldivenler, oldukça etkili cilt temizliği yaparlar. Onları sadece su ile ıslatarak kullanırsanız, daha önce özenle temizlediğiniz yüzünüzden hala kir çıktığını fark edersiniz. İçinde hiçbir kimyasal olmadığı için en hassas ciltlere bile uygulanabilir.
TONİK TEMİZLİĞİ :Cildin günlük bakımı yapılırken ikinci adım, kalan son artıkları arındıran ve gözenekleri sıkıştırmaya yarayan tonik uygulamasıdır.  Tonik, özel bir solüsyondur. Genellikle su ve alkol ile hazırlanır. Bazı toniklerde salisilik asit, portakal çiçeği kolonyası, gül suyu veya daha farklı maddeler de kullanılır. Tonik seçerken alkolsüz olanları tercih etmenizde fayda vardır. Eğer, doğal olan bir tonik isterseni, sadeSade gül suyu ve maden sodasını kullanabilirsiniz.
GÖZENEKLERİ TEMİZLEYİN : Gözenekler kas yapısına sahip olmadığından, açılıp kapanmazlar. Ancak, biriken kirler ciltteki gözenekleri tıkayarak zorlar ve genişlemesine yol açar. Tonikler bunları temizlediği için gözenekler tekrar normal boyutlarına dönerler.  Gözeneklerin sıkışması deyimi de, burdan yola çıkarak kullanılan bir kelimedir. Tonikler düzenli olarak kullanıldığında gözeneklerin açılmasına pek fırsat kalmaz.
* Düzenli yapılan cilt bakımı ve uygulamalar, cildinizin ileriye yönelik yatırımı olacaktır. Bunu unutmayın…

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“CİLT TEMİZLİĞİNİN TEMEL KURALLARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Kese Yapmanın Zararları

Kese Yapmanın Zararları

11 Şubat 2018
3603
Evde Doğal Bronzer Yapımı

Evde Doğal Bronzer Yapımı

16 Mayıs 2017
1567

Sponsor Bağlantılar