Çocuğun Hiperaktif Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sağlık 14 Şubat 2015

Aileler çocukları çok hareketli ya da agresif olduklarında genellikle çocuklarının hiperaktif olduğunu söyler. Elbette bu ailenin kanısıdır ve söylemekte bir sakınca görmezler. Ama iş ne zaman bir uzman tarafından hiperaktiflik tanısı konulmaya gelse bu kez de aileler öyle bir şey yok, doktor yanlış teşhis koydu diye  veryansın ederler. Çocuğun hiperaktif olması utanılacak bir durum değildir. Bu durumu kabullenmeniz çocuğunuzun deli olduğu anlamına gelmez. Çocuğun hiperaktif olma özelliği genellikle dikkat dağınıklığı ile karıştırılan bir durumdur. Fakat hiperaktiflik doğuştan gelen bir durumdur ve gerekli tedavi uygulanmaz ise, kişinin ileride günlük hayatını ciddi boyutlarda etkileyecek kadar  da ilerleyebilir. Çocukta Hiperaktiflik görülme nedenleri arasında, kaygı bozuklukarı, çeşitli travmalar, psikolojik gelişim bozuklukları gibi bir takım ruhsal bozukluklar öne çıkmaktadır. En azından bu ruhsal bozuklukların çocukların hiper aktif olması konusunda zemin hazırladığı düşünülmektedir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, hiperaktiflik ve dikkat dağınıklığı birbirinden farklı durumlardır ve karıştırılmaması gerekir. Makalemizin geri kalan kısmında, Hiper Aktif Çocuğu Hangi Doktora Götürmeliyiz ?,Çocuklarda Hiperaktivite Tedavisi ve Hiperaktif çocuğun özellikleri konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

hiperaktif_cocuk_icin_hangi_doktora_gidilirHiper Aktif Çocuğu Hangi Doktora Götürmeliyiz ?

Hiperaktif çocuğun özellikleri dikkatli bir gözlem sonucu kolaylıkla anlaşılabilir. Çocuğun hiperaktif olduğunu nasıl anlarız konusuna geçmeden önce, sizlere hatırlatmak istediğimiz önemli bir konu var. Eğer çocuğunuzdaki hiperaktiflik belirtileri, eğer 7 yaş öncesinde görülüyor ise, vakit kaybetmeden hemen bir uzmandan  yardım almanızda fayda var. Hiper Aktif Çocuğu Hangi Doktora Götürmeliyiz? diye merak eden okurlarımız için hemen cevabı verelim.  Hiper Aktif Çocuğun tedavisi için,Çocuk psikiyatristine gitmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda Hiperaktivite Tedavisi

Çocuklarda hiperaktivite tedavi edilebilir hastalıktır. Çocuklarda hiperaktivite tanısı konulduktan sonra hiperaktivite tedavisi başlar. Çocuklarda hiperaktivite   tedavisinin vazgeçilmez olan ilk aşaması, okul başta olmak üzere çevrenin bu rahatsızlığın tedavisine destek olmalarıdır. Çocuklarda hiperaktivite tedavisinde kullanılan ilaçların çocuklarda bağımlılık yaptığı düşünülse de yaygın inanışın aksine, hekim kontrolünde ve uygun dozlarda kullanılan ilaçlar çocuklarda bağımlılık yapmadığı gibi, Çocuklarda hiperaktivite tedavisinin de önemli bir bölümünü içermektedir. Üstelik, çocuklardaki hiperaktivite bozukluğu ilerleyen yaşlarda madde ve alkol bağımlılığının da önemli bir sebebidir ve ilaç kullanımı ilerleyen dönemde bu tür bağımlıklıkların oluşmasını önemli oranda engellemeye yardımcı olur.  Psikoterapi, aile-çevre desteği ve ilaç kullanımı faktörleri hepsi bir arada uygulanır ise,  hiperaktivite bozukluğu çok daha kolay tedavi edilebilir.

Hiperaktif Çocuğun Özellikleri/Çocuğun Hiperaktif Olduğunu Nasıl Anlarız?cocugun_hiperaktif_oldugu_nasil_anlasilir

  • Hiperaktif çocuk, okula gitmeyi reddeder ve kurallara uymakta güçlük çeker. Bu çocuklar genellikle okulda başarısız olur. Derslerden çabuk sıkıldığı için, öğretmen tarafından sıklıkla uyarılır ve kendisini başarısız hisseder. Okula gitmek istemez. Okul kurallarına uymak konusunda pek de başarılı değildir.
  • Hiperaktif çocuk arkadaşları ile olan ilişkilerinde zorlanır ve bazı zamanlarda kabalığa varan tavırlar sergiler. Kendi istediği oyunun kendi istediği gibi oynanması konusunda ısrar eder. Eğer kendisine karşı çıkılır ise, öfkelenir ve kaba sözler sarfeder. Hatta zarar verici davranışlarda bile bulunabilir.
  • Ders çalışmak konusunda da oldukça sıkıntı yaşar. Ders çalışırken sürekli kıpırdanır, ders çalışma sırasında dikkat süresi oldukça kısıtlıdır. Ya tartışma çıkarır ya da espri yapıp konuyu değiştirip dersi kaynatır. Okulda da aynı tavrı sergileyebilir. Ders çalışma sırasında dikkatini toplayamadığı için sık sık ya su içmeye ya da tuvalete gider. Üstelik dikkati dağıldıktan sonra yeniden odaklanması da oldukça zordur.
  • Oyun oynarken son derece sabırsız olan hiperaktif çocuklar, sırasını beklemez ve dürtüsellikten dolayı başkan olmak isterler. Kuralları hep kendisi koyar, ama oyunu sonuna kadar sürdürecek sabrı yoktur. Bu sebeple de sosyal ilişkilerinde çok sıkıntı yaşarlar.
  • Hiperaktif çocuklarda en sık görülen durum ani öfke ve kontrol kaybıdır. Ayrıca, arkadaşları ve aile tarafından kabul görmediğini, desteklenmediğini hissederse depresyona girebilir ve kaygı bozuklukları yaşar. Bunun sonucunda da ani öfke patlamaları ve kontrol kaybı yaşarlar.
  • hiperaktif_cocukcugun_ozellikleriHiperaktif çocuklar dikkatini ayrıntılara vermekte zorlanırlar. Bu da özellikle derslerinde ve diğer etkinliklerde dikkatsizce hata yapmalarına neden olur. Derslerde eksik harf veya yanlış yapma, sınavlarda yanlış cevabı işaretleme, ya da dersini bir an önce bitirmek için özensiz davranma gibi tutumlar sergileyebilirler. Ve zihinsel çaba gerektiren faaliyetlerden kaçınırlar.
  • Hiperaktif çocuklar, genellikle kalem, kitap ve diğer ders araçlarını sık sık kaybeder ve sıklıkla bunları gerektiği zamanda götürmeyi unuturlar.
  • Hiperaktif çocuklar kendilerine sorulan bir sorunun bitmesini beklemeden cevabı verme eğilimindedirler.Üstelik konuyu bilseler dahi, bilmiyormuş gibi davranıp, konuyla alakası olmayan cevap verebilirler.  Kendisiyle konuşulduğu zaman dinliyormuş gibi görünürler.
  • Hiperaktif çocuklarda en sık görülen durumlardan bir tanesi de sürekli koşması, zıplaması ve tırmanmasıdır. Elleri ayakları hiç durmaz. Kanepenin ve koltukların üzerinde oradan oraya zıplar durular. Kendilerini riske atacak her türlü davranışta bulunurlar.
  • Hiperaktif çocuklar çok konuşan ama, sürekli konudan konuya atlayan çocuklardır. Ne söyleyeceğini sık sık unuturlar ve kafaları karışır. Çoğunlukla başka insanların sözünü keserler ve yaptıklarına karışırlar.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuğun Hiperaktif Olduğu Nasıl Anlaşılır?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar