Çocuğunuza Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Kolay Yolu

Günce/Aktuel 10 Şubat 2017

Kitap okumak, çocuklar için son derece önemlidir. Özellikle kelime dağarcığının gelişmesi ve hayal dünyasının zenginleşmesi kitap okuması ile doğru orantılıdır. Ama maalesef günümüz çocukları okumaktan pek keyif almıyor. Hatta keyif almayı bırakın, okuma işinin bir eziyet olduğunu düşünüyorlar. Peki çocuklara okumayı sevdirmenin ve okuma alışkanlığı kazandırmanın bir yolu yok mu? elbette var. Size önereceğim kolay ve etkili yöntemler sayesinde çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Merak Ettirin

kitap_okumak

Çocuğunuza okumaya başladığınız kitabı, onun merak edeceği bir noktada bırakın. Bu sayede çocuğunuz olacakları merak edecek ve bir sonraki gün kaldığınız yerden yeniden okumanızı isteyecek.

Kitaptaki Karakteri Taklit Edin

cocuklara_kitap_okumak

Kitaptaki karakterleri okurken, sesinizi farklı tonlarda ayarlayın. Bu sayede hem kitap okumuş olacaksınız, hem de çocuğunuzla eğlenceli bir aktivite yapmış olacaksınız. Bu sayede çocuğunuz eğlenirken kitapları sevecek.

Gerçek Hayatla İlişkilendirin

cocuklara_kitap_okumanin_faydalari

Kitapta geçen olayları çevrenizdeki olaylarla özdeşleştirip, çocuğun benzerlik kurmasını sağlayın.

Her şeyi Okumasını Sağlayın

cocuklara_kitap_okumayi_sevdirmek_icin

Çocuğunuz Okumayı bilmiyorsa bile, bir dergi, gazete ya da kitabı çocuğunuza vererek fiziksel alışkanlık oluşturmasını sağlayın. Bu sayede ileride okuma yazma öğrendiğinde kitaplara alışık olacak ve okumayı daha kolay sevecektir.

Kitap Hakkında Tartışın

cocuklara_kitap_okumayi_sevdirmenin_yollari

Okuma işi bittikten sonra, kitapla ilgili sorular sormaya başlayın. Bu sayede hem okuduklarını pekiştirecek hem de sizinle iyi vakit geçirdiğinden dolayı, okumaya daha fazla zaman ayıracak ve kitap okumayı günlük hayatının bir parçası haline getirecektir.

Siz de Kitap Okuyun

cocuklara_kitap_okuma_aliskanligi_kazandirmanin_yollari

Çocuğunuzun görebileceği zamanlarda kendi kitaplarınızı okuyun. Bu sayede çocuğunuza ilham vermiş olursunuz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuğunuza Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Kolay Yolu” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2206

Sponsor Bağlantılar