Çocuklarınıza Asla Söylememeniz Gereken 3 Şey

Kadın 06 Mart 2017

Çocuk yetiştirmek oldukça zor bir zanaat. Çocukları yetiştirirken elimize ne kadar hakim olmamız gerekirse dilimize de o kadar hakim olmamız gerekir. Anne babalar kadar abiler ve ablalar da diline hakim olmalı. Bu eğitimi verecek olan da anne ve babalar. Abi ya da ablanın küçük kardeşine seni aslında cami avlusunda bulduk gibi bir ey söylemesi çocukların küçüklüğünden kalan en kötü hatıra olarak belleklerinin en derininde yer alıyor. Bu gün sizlere çocuğunuza asla söylememeniz gereken 3 sözden bahsedeceğim.

Ammada Hassassın!!

cocuk_yetistirme

Ammada hassassın.. Ağlayıp durma, heme de küsersin zaten gibi alaycı cümleleri sakın çocuklarınıza kullanmayın. Çünkü çocuklar ruhen gerçekten de çok hassastırlar. Bu sebeple de her şeye çok daha hızlı tepki verebilirler. Kendilerini tutmadan küserler gülerler ya da ağlarlar. Bu hassasiyet yaş ilerledikçe azalır. Çocuğu hassas olmakla suçlamak, çocuğu baskılamak çocuğun ilerleyen yaşlardan empati yeteneğini kaybetmesine ve başarılı ilişkiler kurmasına engel olur.

Olur Öyle Şeyler

cocuklara_soylenmemesi_gerekenler

Olur öyle şeyler, hayat bu, boşver artık, napalım kısmet gibi cümleler kurmanız çocuğu yatıştırmak yerine yıkıcı etki yapar. Bu tür cümleler belki 25 yaşındaki birisi için rahatlatıcı olabilir. Ama çocuklar için aynı şey geçerli değildir. Psikolojik olarak çocuğun bu cümlelerden anlayacağı şey senin yaşadığın durumların hiç bir özel yanı yok demekle eşdeğerdedir. Çocukların beyni bunun alışageldik bir şey olduğunu kavrayacak seviyede değildir. Bu tür cümleler çocuklarda suçluluk duygusunu ve hakkının yendiği hissi körükleyerek kafasını karıştırır.

Çünkü Ben Öyle İstiyorum

cocuklara_baski_yapmak

Sen anneye itiraz mı ediyorsun, bana itiraz etme, çünkü ben öyle istiyorum gibi cümleler tartışmayı bitirmez. Kendinizi kontrol edemeyip yüksek sesle kullandığınız bu sözler, çocuğunuzun sorgulamadan her şeyi kabullenmesine neden olur. Dahada kötüsü çocuğunuz bu tavrınızdan dolayı önemli olanın otoriter tutum olduğunu düşünmesine neden olur. İlerleyen yaşlarda kendisini kestirip atmaya ve baskı yapma gücüne göre programlar. Önemli olan çocuklarınıza tartışma adabını ve fikir alışverişinde bulunmayı öğretebilmenizdir.

 

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuklarınıza Asla Söylememeniz Gereken 3 Şey” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Diş Macunu İle Gebelik Testi

Diş Macunu İle Gebelik Testi

17 Mayıs 2017
1909

Sponsor Bağlantılar