Cushing Sendromu Ölüm Sebebi Olabilir

Sağlık 16 Ekim 2015

Dünkü makalemizde, Türk Sinemasının Sultanı ve Pop Müziğin Kraliçesinin ortak hastalığı olan Cushing sendromuna dikkatinizi çekmiştik. Bu günkü makalemizde ise Cushing sendromu hakkında sizlere daha detaylı bilgiler vermek istiyoruz. Öncelikle en çok merak edilen sorunun yanıtını vererek başlayacağım. Cushing Sendromu öldürür mü ? ardından da Cushing sendromu nedir, belirtileri ve tedavisi nelerdir konularında sizlere daha detaylı ve geniş bilgiler vereceğiz.

Cushing Sendorumu Öldürür mü ?

Cushing sendromu tedavi edilmediği takdirde ölümcül bir hastalık olabilir. Bu sebeple de düzenli kontrollerinizi yaptırıp, gerekli tedavi konusunda titiz davranmanız şarttır.

Cushing Sendromu Nedir ?

sezen_aksu_hastaligi_cushing_sendromu

Cushing sendromu, Sezen aksu hastalığı olarak biliniyor ülkemizde. Son günlerde medya da sıkça yer alan haberlerde Türk Sinemasının sultanı Türkan Şoray’ın da Cushing Sendromuna yakalandığını ve tedavi olduğunu öğrendik. Cushing Sendromu, böbrek üstü bezlerinin aşırı derecede kortizol hormonu salgılaması sonucu meydana gelen ve genellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Cushing Sendromu Belirtileri

cushing_sendromu_oldururmu

Cushing sendromu; gövdenin aşırı kilo alması, kol ve bacakların ince kalması, yüzün yuvarlak (ay dede yüzü) ve tombul olması, uylukta ve göğüste mor çatlaklar, cildin hasaslaşması ve kolay morarması,kasların zayıflaması, sırt ağrısı, kemik ağrısı ve kemiklerde hassasiyet, kandaki şeker seviyesinin yükselmesi ve idrarda şeker çıkması, yorgunluk,erkeksi bir vücut görünümüne sahip olma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Cushing Sendromunda sindirim sistemi hastalıklarında artış gözlenmektedir. Kadınlarda adet düzensizlikleri, adetten kesilme ve aşırı tüylenme gibi belirtiler de verebilir.

Cushing Sendromu Neden Olur ?

cushing_sendromu_aydede_yuzu

Böbrek üstü bezlerinin aşırı derece de kortizol hormonu salgılaması sonucunda Cushing Sendromu meydana gelir. Bu durumun bir sebebi, böbrek üstü bezlerinde meydana gelebilecek bazı hastalıklardır. Böylesi bir durumda böbrek üstü bezleri aşırı kortizol salgılar. Bir diğer neden ise, böbrek üstü bezinde Kortizol hormonunun fazla üretilmesi ve bu üretilen hormonun hipofiz bezinden salgılanarak böbrek üstü bezlerinin aşırı kortizol salgılamasına neden olmasıdır.

Cushin Sendromu Tedavisi

cushing_sendromu_belirtileri_ve_tedavisi

Cushing sendromunda en önemli tedavi, aşırı kortizol üreten bölgenin cerrahi yöntem ile alınmasıdır. Bunun dışında ilaç tedavisi de mümkündür. Cushing hastalığı durumunda ise hipofiz ışınlaması ve ilaçla sağaltım yöntemleri bir arada kullanılabilir. ameliyatın uygun olmadığı durumlarda ise ışın tedavisi ilaç tedavisi bir arada uygulanabilmektedir.

Türkan Şoray Cushing Sendromuna Yakalandı

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Cushing Sendromu Ölüm Sebebi Olabilir” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar