D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar ?

Sağlık 26 Kasım 2016

Vitaminler vücudumuzun vazgeçilmezidir. Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmemiz için mutlaka ve mutlaka vitaminlerden faydalanmak gerekir. Vitaminleri doğal yollardan almak en güzelidir. Bu sebeple besinlerin çeşitlendirilmesi gerekir. Pek fazla besinde bulunmayan D vitamini de bizler için gerçekten ciddi öneme sahiptir. Bildiğiniz gibi en iyi D vitamini kaynağı Güneştir. Onun dışında bazı besinlere de bulunmaktadır. D vitamini eksikliğinde bazı hastalıkların daha kolay ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu gün sizlere D vitamini eksikliği hangi hastalılara yol açar konusunda bilgiler derledim.

D Vitamini Eksikliği

d_vitamini_eksikligi

Yaz mevsiminde D vitamini ihtiyacınIN %95 lik kısmı gneşten karşılanabilir. Fakat güneşin az olduğu mevsimlerde D Vitamini eksikliği görünme oranı çok yükselir. Peynir, süt, balık, somon balığı, karides,soya sütü, sardalye, uskumru, mantar ve yumurta gibi besinlerden D vitamini alınabilir. Böbrek hastaları, aşırı şişmanlar, koyu tenliler, vitamin ve minerallerin vücutta emilimini azaltan sindirim hastalığı olan kişiler D vitamini eksikliği açısından risk grubundadır. Ve mutlaka D vitamini eksikliği açısından takip edilmeleri gerekir. D vitamini eksikliği kan tahlili ile kolaylıkla tespit edilebilir.

D Vitamini Eksikliğinde Hangi Hastalıklar Ortaya Çıkar ?

d_vitamini_eksikliginde_hangi_hastaliklar_olur

D vitamininin eksikliği başta yüksek tansiyon ve kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Pek çok insan D vitamini eksikliğinde sadece kemiklerin etkilendiğini düşünse de durum sanılandan çok daha ciddidir. D vitamini eksikliğinde, allerjik rinir, allerjik astım,sedef hastalığı,atopik dermatit, bağırsak, kadın üreme organları ve pankreas kanserleri,şişmanlık, metabolik sendrom, Tip 2 diyabet, kalp hastalıklar ve metabolik hastalıklar çok daha fazla görülmeye başlanmaktadır.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliğinin Sebep Olduğu Hastalıklar

d_vitamini_eksikliginin_cocuklarda_sebep_oldugu_hastaliklar_olur

D vitamini sadece yetişkinler için değil çocuklar için de ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonlarının sık görülmesi, kaslarda güçsüzlük, sedef hastalığı riski, böbrek hastalarında artış, diyabet (şeker hastalığı) riski, astım riski,kalp hastalıkları ve kanser riski ile depresyon riski sıklıkla görülmektedir.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar