Dikkat Bu Besinler Dişlerde Leke Oluşmasına Neden Oluyor !

Sağlık 19 Mart 2018

Diş sağlığı genel sağlık açısından önemli olduğu kadar estetik görünüm açısından son derece önemlidir.  Yeterli ve dengeli beslenme ile dişlerimizi güçlendirmek gerekir. Ayrıca düzenli olarak dişlerin fırçalanması da hem diş sağlığı açısından hem de temiz görünmesi açısından son derece önemlidir. Fakat tüm bunları yaptığınız halde dişlerinizde leke oluşuyorsa mutlaka tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bazı besinler dişlerde leke oluşmasına neden olur.

Diş Beyazlatma

dis_lekeleri

Diş beyazlatma işlemi mutlaka uzman diş hekimi tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü kimyasal diş beyazlatıcılar dişleri aşındırır ve diş minesine zarar verir. Diş beyazlatma işlemi ev tipi ve ofis tipi olmak üzere 2 farklı şekilde uygulanır. Ev tipi diş beyazlatma işleminde ağız ölçüsüne göre kalıplar hazırlanarak içerisine ilaç yerleştirilir. Bu kalıplar beyazlatma işlemi yapılacak dişlerin üzerine yerleştirilir ve günde ortalama 4-6 saat takılması gerekir. Bu işlem ortalama 1-2 hafta sürmektedir.

 

dis_lekesine_neden_olan_yiyecekler

Ofis tipi beyazlatma işlemi ise lazer veya farklı ışık kaynakları kullanılarak yapılır ve yaklaşık olarak 1 saat sürer. Beyazlatma işlemi ağız bakımına bağlı olarak yılda bir kez yenilenmesi gerekir.

Dişlerde Leke Yapan Besinler

 

bembeyaz_disler_icin

  • Soda ve kolalı içecekler: İçerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yapıyorlar.
  • Kırmızı ve beyaz şarap: Kırmızı şarap yoğun rengi, beyaz şarap ise içerdiği asit nedeni ile dişlerde lekeye neden oluyor.
  • Kahve ve çay: İçerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeni ile dişlerde leke bırakıyorlar.
  • Meyve suları: Havuç suyu ve vişne suyu gibi “kromojenic” içerikli gıdalar da diş lekelerine sebep oluyor.
  • Hazır gıdalar: Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırıyor.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dikkat Bu Besinler Dişlerde Leke Oluşmasına Neden Oluyor !” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar