DOĞAL MUCİZE ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI VE SAKLAMA KOŞULLARI

Mucize Besinler, Sağlık 26 Ekim 2008

Doğanın kadınlara heye ettiği annelik duygusu muhteşem bir şey. Kadınların kendi içinde büyüttüğü ve kendi memesinden beslediği küçük canlılar için ne çok fedakarlıkta bulunuyorlar hiç düşündünüz mü? annelik kadar kutsal ve bir okadar mucizevi başka bir şey daha var. Oda anne sütü. Anne sütü üstün içeriği ile yenidoğan bebeği tüm gereksinimini 6 ay boyunca tek başına karşılayabilen, kolay sindirilebilen ideal bir besindir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin hafif veya hayatı tehdit eden ciddi enfeksiyonlara daha az yakalnadığı biliniyor. Ani bebek ölümlerine neden olabailcek allerjik durumlar anne sütüyle beslenen bebeklerde anne sütü almayanlara göre daha az görülmektedir. Bağışıklık sistemi güçlenmekte, özellikle solunum ve sindirim sistemi enfeksiyonları azalmaktadır. Anne sütü alan bebek hastalansa bile enfeksiyonu daha kolay atlatmaktadır.
Annesini emen bebeğin zihinsel gelişimi, ilerideki okul başarısı daha iyi olmakta, anne- bebek arasındaki bağ daha kolay ve güçlü kurulmaktadır
Bebekliğinde yeterli süre anne sütü almış erişkinlerde lenfoma, lösemi, diyabet gibi bazı hastalıkların sıklığı da azalmaktadır.
Bebek için sayılamayacak kadar çok yararları olan anne sütü, annenin de gebelik öncesi formuna dönmesini kolaylaştırmakta;emziren anne bunun için gerekli enerjiyi sağlamak üzere depolanan yağ dokusundan kurtulmaktadır Ayrıca meme, yumurtalık ve rahim kanseri riski azalmaktadır.Anneler ne kadar sıklıkla emzirmeleri gerektiğini hep sorarlar. Ya çok fazla emzirdiklerini düşündüklerinden ya da bebeklerinin doymadığına inandıklarından. Anne sütü çabuk sindirilir ve bebeğinizin mide kapasitesi küçüktür. İki günlük olduğunda günde yaklaşık 8-10 kez emer buda her 2-3 saate karşılık gelir. Bebeğinizi her emmek istediğinde emzirin. Açlıklarını ağızlarıyla aranarak ve hareketlerini arttırarak gösterirler. Ağlama genelde en son belirtidir.Eğer bebeğiniz 1-2 emme hareketinden sonra yutkunuyorsa süt alıyor demektir. Emmesini bitirene ve uyuyana kadar göğsünüzde kalabilir. 5-7 günlükten itibaren bir göğüste 20 dakika kalırlar. Yutması bitene kadar aynı göğüste kalmasını sağlayın, daha sonra gazını çıkartın ve diğer göğüse geçirin. Eğer çalışıyorsanız, çok fazla sütünüz varsa veya bebeğinizin yanında olamadığnız zamanlarda da bebeğiniz anne sütü alsın istiyorsanız sütünüzü sağarak saklama poşetlerinde buzdolabınızın kapak kısmında saklayabilirsiniz. 50-100cc sağılmış anne sütünü temiz bir kap veya süt saklama poşetine koyun.
GÜVENLİ SÜT SAKLAMA KOŞULLARI
Odanın serin bir yerinde 6-8 saat
Buzdolabının rafında 72 saat (3 gün)
Buzdolabının buzluğunda 2 hafta-2 ay arası
Derin dondurucuda 6 ay

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“DOĞAL MUCİZE ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI VE SAKLAMA KOŞULLARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Kuru İncir Zeytinyağı Kürü

Kuru İncir Zeytinyağı Kürü

19 Haziran 2017
2718

Sponsor Bağlantılar