DOĞUM KONTROL İĞNELERİ HAKKINDA MERAK EDİLEN HERŞEY

Doğum kontrol iğnesi olarak bilinen, enjektabıl formlar, aylık ve 3 aylık olarak hazırlanmış. Adet kanamasının başladığı ilk günü de sayarak, beş gün içinde iğnenin uygulanan bu iğneler, yapıldıktan sonra , kana yavaş yavaş hormon salgılar. Doğum kontrol hapına benzer şekilde, içeriğinde bulunan hormon nedeniyle yumurtanın oluşumunu engeller. Ayrıca, rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırarak spermin geçip rahme ulaşmasını önler. Daha önce, hiç gebe kalmamış kadınlar da, rahatlıkla kullanabilir. İğneler, eczanelerden ve sağlık kuruluşlarından, (sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ve hastaneler) temin edilebilir. Ancak, iğneleri kullanmaya başlamadan önce, danışmanlık alınarak kullanmak isteyen kişiye uygun bir yöntem olup olmadığına karar verilmesi, kan basıncının ve vücut ağırlığının ölçülmesi gibi bazı işlemlerin, yapılması gerekmektedir. Bu nedenli, iğneleri kullanmaya başlamadan önce ve kullanırken belirli aralıklarla bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
DOĞUM KONTROL İĞNELERİNİN OLUMLU YÖNLERİ ;
* Gebeliği önlemede %99 varan etkisi vardır.
* Kullanımı çok kolaydır.
* Adet kanamsı sırasında olan ağrı ve sancılar ile adet öncesi gerginliği azaltmaya yardımcı olur.
* Adet kanaması miktarını azaltarak, kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.
* Kadını yumurtalık ve rahim kanserine karşı korur.
* İyi huylu meme kistlerini azaltır.
* Dış gebeliği önler.
* Rahim ve tüplerde iltihap oluşmasını engeller.
OLUMSUZ YÖNLERİ ;
* Bırakıldığında doğurganlığın dönüşü 6-9 ay gecikebilir.
* Enjeksiyonlar için sağlık kuruluşuna gitmek gerekir.
* İlk kullanımda 1-2 kilo artışı yapabilir. Bu daha ziyade su tutulumu şeklindedir. Daha az tuzlu yenmesi, hareketin artırılması ile düzelir.
* Memelerde dolgunluk yapabilir. Bu etkisi ilk 3 ay içinde düzelir.
* Kadınların bazılarında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Bu nedenle, ilk kullanıldığında ve daha sonraki kontrollerde kan basıncı ölçülmelidir.
* Bazı ilaçlarla etkileşimi vardır.
* Aylık yapılan iğneler, sigara içen kadınlarda dolaşım bozukluklarına neden olabilir:
* Özellikle 3 ayda bir yapılan iğneler adet düzensizliklerine neden olabilir. Bu adet miktarının azalması hatta kesilmesi, ara kanamalar, lekelenmeler, nadiren de aşırı kanama şeklinde olabilir. Bu düzensizlikler 9-12 ay içinde büyük ölçüde düzelir.
DOĞUM KONTROL İĞNELERİNİN KULLANILAMAYACAĞI DURUMLAR ;
* Adetleri düzensiz olanlar (düzensizliğin nedeni belirleninceye kadar)• Şeker hastaları• Karaciğer bozukluğu olanlar (siroz, sarılık gibi)• Tansiyonu yüksek olanlar• Damar tıkanıklığı, bacaklarında kızarıklık, şişme ve ağrı ile belirti veren damar hastalığı olanlar• Özellikle bulantı, kusma ile birlikte şiddetli baş ağrıları olanlar kullanmamalıdır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“DOĞUM KONTROL İĞNELERİ HAKKINDA MERAK EDİLEN HERŞEY” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar