Dünyanın En Gizemli 8 Bölgesi

Günce/Aktuel 26 Ocak 2016

Dünya üzerinde öyle yerler var ki, bu yerlerin gizemi çözülebilmiş değil. Pek çok insan da bu gizemli yerlere akın ederek ziyarette bulunuyor. Kayıp şehirler, tuhaf yerler, yer altı şehirleri gibi yerler gerçekten de hem büyüleyici, hem de gizemli olma özelliği ile pek çok insanın dikkatini çekiyor. Bu gün sizlere, dünyanın en gizemli 8 bölgesinden bahsedeceğim. Üstelik bu 8 bölge arasında Türkiye’den Kapadokya bölgesinden ve Şanlı Urfadan da iki yer var.

Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri

nevsehir_kapadokya_derinkuyu

Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde bulunan Derinkuyu Yer altı şehri, gizemi halen çözülememiş bir yer olarak karşımıza çıkıyor. M.Ö. 8. Yüzyılda inşaa edildiği tahmin edilen Kapadokya’da bulunan onlarca yer altı şehirleri arasında en büyüğüdür. 8 kattan oluşan yer altı şehrinde; okul, kilise, ahır, şaraphane, evler, mezar odaları ve dünyanın en eski akıl hastanesi bulunmaktadır. Bu yeraltı şehri tahminen 20,000 insanı eş zamanlı barındırabilmektedir.

Edinburgh Of The Seven Seas

Edinburgh_Of_The_Seven_Seas

2015 yılındaki verilere göre, Edinburgh Of The Seven Seas’da sadece, 259 kişi yaşamaktadır. Bu özelliği ile de dünyanın en ıssız yeri olarak kayıtlara geçmiştir. Okyanusun dış dünyadan tamamen izole ettiği Edinburgh Of The Seven Seas’ın çevresindeki suyun derinliği 3000-4000 metre civarındadır.

Kuzey Sentinel Adası

Kuzey_Sentinel_Adasi

Günümüz teknolojisi ile hiç tanışmamış ve binlerce yıldan bu tarafa dış dünyadan izole olarak yaşamış olan 200-250 kadar yerlinin bulunduğu Kuzey Sentinel Adası toplamda 72 km dir. Burada yaşayan yerliler, dış dünya ile hiç bir temasta bulunmadıklarından dünyanın 72 km olduğunu sanıyorlar ve yeryüzünde başka insanların da yaşadığından habersizler. Sentelliler olarak anılan Ada yerlileri, dış dünyadan gelen insanlara karşı son derece agresif tavırlar sergiliyor. Helikopterlere taş ve ok atıyorlar. Adaya yaklaşan araştırmacıların da canına kastediyorlar. Yani Başka insan görseler de bu insanları reddediyorlar.

Gizemli Vostok Gölü

vostok_golu

Antarktika da  bulunan dünyanın en büyük göllerinden biri olan Vostok Gölü 4 km lik dev bir buz tabakasıyla kaplıdır. Ve bu durum 15 milyon yıldır devam etmektedir. Bilim adamları bu delinemez buz tabakasının altında hiç bilinmeyen DNA lara sahip olan canlılar olduğunu söylemektedirler.

Vietnam Son Doong Mağarası

dunyanin_en_buyuk_magarasi_son_doong

Vietnam sınırları içinde bulunan Son Doong Mağarası, esrarengiz olmasının yanı sıra dev bir mağara olma özelliği ile de ilgi çekmektedir.  ilk kez 1991 yılında Vietnam’ın balta girmemiş bir ormanın içerisinde, bir yerli tarafından keşfedilmiştir. İçeriden sesler ve gürültüler geldiği için yerliler oradan bir süre uzak durmuştur. Fakat 2009 da yapılan bir araştırmada, buranın dünyanın en büyük mağarası olduğu keşfedilmiştir. İçeriye 40 katlı bir gökdelenini bile sıcağı büyüklükte olan Son Doong Mağarasının yarısı henüz keşfedilmeyi beklemektedir. Kendine ait yağmur ormanı, hızlı akan büyük bir nehri, küçük dağları ve hayvanları vardır. 6.5 km uzunluğundaki bu küçük dünya kendine özgü bir eko sisteme sahiptir.

Venezuela Sima Humboldt

Venezuela_Sima_Humboldt

Dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan, garip canlıların bulundupu bir yer hayal edin. Sizce öyle bir yer var mıdır? Bu soruya cevabımız kesinlikle evet olacak. Venezuella’nın derinliklerinde bulunan 3500 m yüksekliğindeki düz zirveye sahip Sima Humboldt  dağdaki çukurlar tam da bahsettiğimiz yer. Sima Humboldt  çok büyük bir yer olmasından dolayı, dibinde kendi eko sitemine sahip bir yerdir.

Şanlı Urfa Göbekli Tepe

sanli_urfa_gobekli_tepe

1964 yılındaki uzun kazılar sonrasında, Şanlı Urfa’nın 22 km kuzeydoğusunda keşfedilen Göbekli Tepe, M.Ö. 1000 yılına uzanan geçmişi ile, bilinen en eski tarihi uygarlıklardan bir tanesidir. Mısır Pramitlerinden 7 bin yıl, Sümerlerden ise 6 bin yıl daha eski bir uygarlıktır. İnsanlığın yerleşik hayata geçişini simgeleyen buğdayın atası, Göbekli Tepenin eteklerinde bulunmuştur.  Göbekli Tepe aslında 300 metre karelik dev bir tapınaktır. İçinde ise, boğa, yılan, akrep, tilki, yaban domuzu ve aslan gibi, bir zamanlar Anadolu’da yaşamış olan hayvan figürlerinden bol miktarda bulunmaktadır. Uzun süre inşası ile uğraşıldıktan sonra bilinmeyen bir sebepten dolayı üstü kapatılmıştır.

Machu Picchu

Machu_Picchu_antik_kenti

Günümüze kadar keşfedilmiş olan en gizemli kayıp şehir unvanına sahip olan Machu Picchu, 1911 de Amerikalı bir tarihçi tarafından tesadüfen keşfedilmiştir. 1350 m yüksekliğinde bir dağın tepesine, son derece zor şartlarda, 1450 yılları civarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Kuruşundan 80 yıl sonra halk tarafından nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı terk edilmiştir. O zamandan bu güne kadar şehir kimse tarafından bulunmadığı için, hiç bir şey el değmemiş ve bozulmamış şekilde günümüze kadar gelmiştir. Machu Picchu hakkında merak edilen bazı sorular var. Tonlarca ağırlığındaki taş blokların nasıl o dağın zirvesine çıkarıldığı, şehrin neden bu dağın zirvesine kurulduğu ve çok zor şartlarda kurulmuş olmasına rağmen neden terk edilmiş bir şehir olduğu gibi..

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dünyanın En Gizemli 8 Bölgesi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2101

Sponsor Bağlantılar