Eski Mısır Kadınlarının Gençlik ve Güzellik Sırları

Eski Mısır kadınlarının güzellikleri dillere destan şekilde günümüze kadar gelmiş durumda. Meşhur Kleopatrayı ve dillere destan güzelliğini bilmeyenimiz yok sanırım . Peki o dönemlerde bile Mısırlı Kadınların bu kadar güzel ve çekici olmasının nedeni neydi? Ne yapıyorlardı? Makyaj ve güzellik sırları nelerdi? Gelin bu soruların cevapların hep birlikte görelim.

Güzellik Gözlerde Başlar

misirli_kadinlarin_gozleri

Eski Mısır kadınlarının birinci güzellik sırları gözleridir. Gözlerini boyar ya da kalam çekerlerdi. Bunun için de, kristalize kayaların ya da zümrütlerin tozunu kullanırlardı. Elde ettikleri bu siyah toz, aynı zamanda makalit adı verilen bir madde içerdikleri için göz sağlığını da korumaya yardım ederdi.

Mis Kokulu Kadınlar

misirli_kadinlarin_guzellik_sirlari

Güzel kokmak Mısırlı kadınların olmazsa olmaz güzellik sırlarından bir tanesiydi. Nil Nehri boyunca yetişen güzel çiçeklerin yağı sayesinde mis gibi kokarlardı. Bu yağları, ısıyı 65 derecede sabitleyip ısıtarak içine tarçın gibi kokular ekleyip o şekilde kullanırlardı. Ayrıca bu bitkisel yağlar, içerdiği vitaminler sayesinde cildi koruyup daha diri görünmesini sağlıyordu.

Doğal Sabunu Kullanan İlk Medeniyet

misirli_kadinlarin_cilt_bakim_sirlari

Tıpkı parfüm yapar gibi, çiçek yağlarını karıştırıp belli bir ısıda kaynatarak, ardından içine kil ve doğal kül ekleyerek doğal sabun yapıyorlardı. Aslında hoş kokmak için yapılmış olan bu sabunlar sonraları, ciltteki yaralar ve yanıkları hızlıca tedavi ettiğinden sağlık amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır. Mısır gibi kuru bir iklimde ciltlerinin asla kurumamasını da bu sabunlara borçludurlar.

Cilt Bakım Kremleri O Dönemde de Vardır

misirli_kadinlarda_cilt_bakim_sirlari

Aslına bakarsanız cilt bakım kremleri çalışan işçiler için geliştirilmiştir. İşçiler yüksek güneş ışınları altında sürekli çalıştıkları için cilt hastalıklarına yakalanma oranları da hayli yüksekti. Bu sebeple cildi nemlendirmek için en yağlı çiçekleri kullanarak krem elde ediyorlardı.

Saç Bakımı Da Çok Önemli Elbette

misirli_kadinlarin_sac_bakim_sirlari

Göz, vücut, güzel koku ve kremler derken saçları ihmal etmek olmaz tabiki. Mısırlı kadınların oldukça uzun ve örgülü saçları vardı. Saç güzelliklerini de yeşil yapraklı bitkileri ve daha koyu ve turuncu yaprakları olan bitkileri kurutarak yaptıkları iksirlere borçludurlar. Günümüzde yapılan incelemelerde ilk kına olarak kullanılan tozları Mısırlı kadınların kullandığı keşfedilmiştir.

 

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Eski Mısır Kadınlarının Gençlik ve Güzellik Sırları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Kese Yapmanın Zararları

Kese Yapmanın Zararları

11 Şubat 2018
5069
Evde Doğal Bronzer Yapımı

Evde Doğal Bronzer Yapımı

16 Mayıs 2017
1618

Sponsor Bağlantılar