Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Devlet Desteği Geliyor

Günce/Aktuel 26 Şubat 2016

Günümüz hayat şartları düşünüldüğünde, ev sahibi olmak artık hiç kolay bir iş değil. Konut Fiyatlarının çok yüksek olması bir tarafa, pek çok kişi kredi çekerek yıllar yıllar boyu, hayallerini ve dolayısıyla hayatını erteliyor. Yani kısacası borç ödemekten yaşamaya fırsat bulamıyor. Devlet bu konu ile ilgili çeşitli çalışmalar yaparak, ev sahibi olmak isteyen kişilere devlet desteği vereceğini açıkladı. Elbette devlet desteğinin de belli şartları var. Konut desteği için ne gibi şartlar ve devlet ne kadar ev desteği verecek sorularına yanıt vermek istiyorum bu gün.

Ev Almak İçin Devlet Katkısı

ev_almak_icin_devlet_katkisi

Ev almak isteyenlere devlet katkısı yolda. ama bunun için bazı şartları yerine getirmeniz gerekli. Öncelikle, Türk Vatandaşı olmak, yurt içinde bir mevduat veya katılım bankası konut destek hesabı açmak ve bu hesaba  yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmak gerekli. Konut destek hesabında biriken paranın %20’si size devlet katkısı olarak ödenebilecek. Devlet katkısı toplamda 15 bin TL’yi geçmeyecek.

Devlet Katkısı Almak İçin Başka Konut Sahibi Olmamak Gerekli

konut_hesabi_sartlari

 

Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik  Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Devletten ev alabilmek için destek almak isteyen kişilerin kendi adına başka bir evi olmaması gerekli. Katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramayacak ve açılan hesap TL cinsinden olacak.Ayrıca Konut hesabı, katılımcı tarafından başka bir bankaya taşınamayacak. Konut hesabının açıldığı tarihte, katılımcı adına kayıtlı, kat mülkiyeti, kat irtifakı ve yapı kullanma izni veya müstakil tapu bulunmaması gerekiyor. Bu şarta uymayan kişilere konut hesabı açılmayacak. Ancak 18 yaşından küçükler adına bulunan bir tapu ile ilgili veli veya vasilik durumu var ise, bu kişiler konut hesabı açabilecekler. Konut hesabı bir defaya mahsus açılabilecek ve açılış tarihinde üst sınırı aşabilecek bir miktar yatırılabilecek. Bu tutar en fazla 30 bin TL olacak.

Konut Hesabına Ödemeler Ne Şekilde Yapılacak ?

ev_almak_icin_devlet_destegi

Konut hesabı açıldığında ödemeler aylık veya 3 aylık şeklinde planlanacak ve ödemeler düzenli şekilde yapılacak. Düzenli ödemler her ay için minimum 250 TL maksimum ise 2.500 TL olabilecek.  Ödemeler 3 ayda bir yapılacak ise, Bu rakamlar 3 ile çarpılacak. Düzenli ödemler alt ve üst sınırlar arasında olmak şartıyla farklı miktarlarda olabilecek. Üç aylık dönemde toplamda üst sınırı geçmeyecek şekilde ara ödemler de yapılabilecek. Katılımcı aylık ödeme sistemini tercih ettiğinde,bir dönem içinde en fazla 3 defa, 3 aylık ödeme şeklini seçmiş ise, bir dönem içerisinde en fazla 1 defa ödeme yapmama şansına sahip olacak.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Ev Sahibi Olmak İsteyenlere Devlet Desteği Geliyor” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2117

Sponsor Bağlantılar