Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır ?

Aşk ve Cinsellik 28 Ocak 2015

Evlilik hepimizin hayatındaki en önemli dönüm noktalarından bir tanesidir. Evlilikten önce, gelenek ve göreneklerimize göre, nişan yani yüzük takma töreni yapılır. Nişan töreninde sağ ele takılan yüzük, evlenince sol ele takılır. Bu eylem herkesin yaptığı geleneksel bir eylemdir. Eğer yüzük sağ elde ise kişini nişanlı, sol ede ise evli olduğu anlaşılır. Peki evlilik yüzüğü ne zaman ne şekilde ortaya çıkmıştır. Evlilik yüzüğü neden sol ele takılır. Evlilik yüzüğünün tarihçesi nedir? Bu ilginç konu hakkında pek çok soru almamızdan dolayı, evlilik yüzüğünün tarihçesi, evlilik yüzüğü neden sol ele takılır ve evlilik yüzüğü ne zaman ne şekilde ortaya çıkmıştır soruları hakkında bir araştırma yaptık ve araştırmanın sonuçlarını da sizlerle paylaşmak istedik. Öncelikle sizlerle evlilik yüzüğünün tarihçesi hakkında bilgiler vereceğiz. Aslına bakarsanız bu konuda çeşitli rivayetler mevcut.  Evlilik yüzüğünün tarihçesi konusunda en inandırcı olan rivayetlerden bir tanesi, milattan 2800 yıl önce Mısır’da yаşаyаnların halka şeklindeki cisimlerin sonsuzluğu temsil ettiğine inanmaları. Yani halka şeklindeki cisimlerin başlangıç ve biti noktası olmaması nedeni ile evlilik yüzüğü olarak kullanılmaya başlanması.

Evlilik Yüzüğünün Tarihçesi

evlilik_yuzugunun_tarihcesi

  • Tarih öncesinde de şimdi olduğu gibi, birlikteliklerini bir şekilde dışa yansıtma ihtiyacı duymuşlardır. Bunun için de evlilik yüzüğü kullanmaya başlamışlardır. Tarih öncesinde ilk olarak kullanılan evlilik yüzükleri, keten, saz veya deri parçasından yapılmaktaydı. Bu yüzükler kadınların kaçmasını veya başka birinin onlara bakmasını önlemek amacı ile kullanılmaktaydı. Erkek öncelikle bu ipi veya deri parçasını kadının kaçmasını önlemek amacı ile ellerine ya da ayaklarına bağlarmış. Kadının kaçmayacağından emin olunca da bu ipi çözüp parmağına bağlarmış.
  • Evlilik yüzüğünün tarihçesi konusundaki bir diğer rivayet ise şöyle. Eski Mısır’da kenevir bitkisinde yapılan yüzükler kullanılmaktaydı. Çember şeklinde oluşu da sonsuzluğu ve ölümsüz aşkı simgelemekteydi. Çember şekli aynı zamanda o dönemlerde büyük önem taşıyan güneşi, ayı ve bir olmayı simgelemekteydi.
  • Romalılar döneminde evlilik yüzüğü için bitkiler yerine güç ve kalıcılığın sembolü olan demir kullanılmaya başlandı. Fakat Roma döneminde, evlilik yüzüğü sade kadınlar tarafından kocalarının mülkiyetinin göstergesi olması amacı ile takılan bir nişane idi.
  • Daha sonra, labirent tarzındaki bükülmeleri olan bilmece yüzükler ortaya çıktı. 2000 yıl önce Asya’da ortaya çıkan bilmece yüzükler, ilk ticaret yolları aracılığıyla Orta Asya’ya geldi ve çoğunlukla evlilik amaçlı kullanılmaya başlandı. Hatta Sultanlar ve Beyler tarafında, tüm eşlerinin sadakatlerinin güvencesi olarak zorunlu kılındı.
  • Bu gelişmelerin ardından evlilik yüzükleri altından yapılmaya ve üzerlerine çeşitli simgeler işlenmeye başlandı.

Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır?

evlilik_yuzugu_neden_sol_ele_takilir

Evlilik yüzüğünün tarihçesinden kısaca bahsettikten sonra evlilik yüzüğü neden sol ele takılı konusuna değinelim. Eski Mısır geleneklerine adar uzanan evlilik yüzükleri konusunda ilginç bir inanış var. Eski Mısır ve Roma dönemlerinde, sol elin 4. parmağından geçen damarın direkt olarak kalbe gittiği ve bu parmağın kalıcı aşkın sembolü olduğu düşünülmekteydi. Ayrıca, sol el 4. parmağa takılan metal veya diğer nesneler çok fazla aşınmıyor ve parmağa zarar vermiyordu. Evlilik yüzüğü evliliğin sonsuza kadar süreceğini simgeleyen halka şeklindeki nesnelerdi. Bütün bunlar bir araya gelince de evlilik yüzüğünün sol ele takılması bir gelenek haline geldi. Aslına bakarsanız günümüzde bu tez tamamen çürütülmüştür. Günümüz modern tıbbında damarların nereden geçtiği ve hangi organa gittiği kesin olarak bilinse de evlilik yüzüğünün sol ele takılması bir gelenek olarak günümüze kadar gelmiş ve hala devam etmekte olan bir uygulamadır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Evlilik Yüzüğü Neden Sol Ele Takılır ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar