Filizlenmiş Soğan ve Sarımsak Yenir mi?

Kadın, Sağlık 30 Ocak 2015

Mutfaklarda hanımların en çok sorun yaşadığı konulardan bir tanesi, filizlenmiş soğan ve sarımsak gibi sebzelerdir. Bir kısım bayanlar bu filizlenmiş soğan ve sarımsağı çöpe atar, bir kısım bayanlar da ziyan olmasın düşüncesi ile bu filizlenmiş soğan ve sarımsağı tüketirler. Peki hangisi yapmak daha doğru. Filizlenmiş soğan ve sarımsağı yemek mi, yoksa filizlenmiş soğan ve sarımsağı çöpe atmak mı? Bu sorunun cevabını vermeden önce filizlenme ne demek konusuna açıklık getirelim. Sarımsak, soğan, baklagiller, badem, çekirdek  ve tohumların çimlenmesine kısaca filizlenme adı verilir. Yenilebilen tüm tahıllar, baklagiller, tohumlar, sert kabuklu yemişler ve ay çekirdeği filizlenme özelliğine sahiptir. Soğan ve sarımsak da tıpkı saydığımız diğer besinler gibi filizlenen besinlerdir. Günümüz tıbbında filizlenen besinler faydalı besinler olarak değerlendirilse de bu her besin için geçerli bir durum değildir. Bazı besinlerin filizlenmesi fayda yerine zarar getirmektedir. Ve bu filizlenen besinlerin zararlarından korunmak için bu besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Şimdi sizlere filizlenmiş soğan ve sarımsak zararlı mıdır konusunda bilgiler verelim.

Filizlenmiş(Çimlenmiş)cimlenmis_filizlenmis_sarimsak_yenirmi Sarımsak Yenir mi/ Zararlı mıdır ?

Sarımsağın filizlenmesi korkulacak ya da çöpe atmayı gerektirecek bir durum değildir. Sarımsağın filizlenmesi çürüdüğünün göstergesi olmadığı için filizlenmiş olan yeşil kısmı salatalarınıza doğrayarak tüketebilirsiniz. Bazı besinlerde filizlenme değerli besinlerin ortaya çıkmasını sağlar. Tıpkı sarımsakta olduğu gibi. Sarımsağın filizlenen kısmında çok değerli ve faydalı vitamin, enzim ve protein bulunmaktadır. Bu kısımları çöpe atmak yerine yeni ve çok faydalı olan bu kısmı salatalarınızda ya da yemeklerinizde kullanarak değerlendirmeniz gerekir. Filizlenmiş (çimlenmiş) Sarımsak Yenir mi sorusunun cevabı evet, Filizlenmiş (çimlenmiş) Sarımsak Zararlı mıdır  sorusunun cevabı hayır şeklinde verilebilir.

Filizlenmiş(Çimlenmiş)Soğan Yenir mi/ Zararlı mıdır ?cimlenmis_filizlenmis_soğan_yenirmi

Filizlenen sarımsak yenir mi/ zararlı mıdır sorusuna cevap verdikten sonra Filizlenen Soğan Yenir mi/ Zararlı mıdır sorusunun cevabını verelim. Filizlenen soğanlar için durum filizlenen sarımsakta olduğu gibi değildir. Tam aksine filizlenmiş soğanlar çürür ve zararlı bir hale gelir. Yenilmesi son derece zararlıdır. Filizlenmiş soğan yenmez. Ne filizi ne de kendisi. Sağlık açısından zararlıdır. Filizlenmiş (çimlenmiş) Soğan Yenir mi sorusunun cevabı hayır, Filizlenmiş (çimlenmiş) Soğan Zararlı mıdır  sorusunun cevabı evettir. Bu durumda yapılması gereken şey soğanlar filizlenmeden önce önlem almaktır. Peki bu önlem nedir.

Soğanların Filizlenmemesi İçin

Soğanların filizlenmemesi için ne yapmak gerekir. Soğanların filizlenmemesi için ilk yapmanız gereken şey, soğan alırken, tüketebileceğiniz miktarlarda alıp bittikten sonra yenisini almaktır. Aldığınız soğanların filizlenmemesi için ise, soğanları bir kese kağıdının içine koyup, buzdolabınızın sebzeliğinde saklamaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Filizlenmiş Soğan ve Sarımsak Yenir mi?” Konulu yazıdaki yorumlar

  • ahmet

    Allah cc razı olsun size emeklerinizden dolayı yıldızlarlı yüz puan.

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar