FIRIN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?

Pratik Bilgiler 26 Ekim 2012

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır ?
Fırın Temizliği,Fırın Temizliği Nasıl Yapılır,Fırını Temizlemek,Fırını Temizlemek İçin

Fırında yapılan yemekler ayrı bir lezzettir. Ah bir de fırında oluşan kirler ve yağlar olmasa.. Fırın temizliği hanımlar için en zor işlerden bir tanesidir. Ama üzülmeyin. Pratik bir kaç yöntem ile fırını temizlemek artık çok büyük zahmet olmaktan çıkacak.. Nasıl mı ? İşte cevabımız..

Fırını Temizlemek İçinFırın Temizliği,Fırın Temizliği Nasıl Yapılır,Fırını Temizlemek,Fırını Temizlemek İçin
Sirke: Kızartmayı bitirdiğinizde, ocağın üzerinde kızartma yağlarını, duvarları, davlumbazı ve mutfak tezgahını doğrudan sirkeye batırdığınız süngerle silerek temizleyebilirsiniz. Durulamak için soğuk çeşme suyunun içinde başka bir süngeri ıslatıp sildiğiniz yerleri durulayın ve sonra yumuşak bir bezle kurulayın. Haftada bir kez çok etkili olan beyaz sirkeye batırılmış sünger ya da bezle fırınınızdaki yağ birikintilerini silerek temizleyebilirsiniz. Aynı yöntemi gazlı fırınlarda da kullanabilirsiniz.
Amonyak: Elektrikli fırını çok fazla çaba harcamadan temizlemenin yollarından biri şöyle; Öncelikle fırını açın ve 65 dereceye kadar ısıtın, sonra fırını kapatın. İçinde yarım fincan amonyak bulunan küçük bir kaseyi fırının üst rafına ve büyük bir tencerede ise kaynayan suyu fırının alt rafına yerleştirin. Fırının kapağını kapatın ve sabaha kadar fırınınızı bu şekilde bırakın. Ertesi sabah amonyak ile tencereyi çıkarın, kısa bir süre havalanması için kapağını açık bırakın. Daha sonra bir litreye yakın ılık suyun içine amonyak ve birkaç damla bulaşık deterjanı seyreltin. Bu karışımla fırınınız içini silerek temizleyin. Ancak bu yöntemi gazlı fırınlarda kullanmayın.
Gazete: Bir rulo kağıt havluyu pul pul olmuş yiyecek kalıntılarını temizlemek için harcamayın. Bunun yerine birkaç yaprak nemli ve buruşturulmuş gazeteyle fırınınızı temizleyin.
Tuz: Fırınınızın içine damlayan yemek sularını temizlemek için lekeler kurumadan biraz tuz serpin. Fırınınız soğuduğunda, bir bezle dökülen bu suları silebilirsiniz. Aynı yöntem ocağınızın üzerindeki damlalar için de geçerlidir. Ayrıca tuz kokuları da giderecektir. Mutfağınızı hoş bir koku sarmasını istiyorsanız, tuzun içine biraz tarçın da ekleyebilirsiniz.
Fırın Temizliği,Fırın Temizliği Nasıl Yapılır,Fırını Temizlemek,Fırını Temizlemek İçin

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“FIRIN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
OPENCART SANAL POS

OPENCART SANAL POS

14 Mayıs 2019
4549
Nehir Turları

Nehir Turları

07 Mayıs 2019
3934

Sponsor Bağlantılar