Fıstık Ezmesi Faydalı mı Yoksa Zararlı mı?

Fıstık ezmesi son dönemlerde her ne kadar zararlı yiyecekler kategorisinde yer alıyor gibi görünse de aslında durum pek de göründüğü gibi değil. Fıstık ezmesinin sağlıksız besinler kategorisinde yer almasının başlıca nedeni bol miktarda yağ ve dolayısıyla kalori içermesidir. Bu kadar kalori içeriyor olmasına rağmen fıstık ezmesinin pek çok faydası var. Bu gün sizlere fıstık ezmesi faydalı mı yoksa zararlı mı konulu bir makale hazırladım. Makaleyi okuduktan sonra fıstık ezmesi faydalı mı yoksa zararlı mı siz kendiniz karar verin.

Fıstık Ezmesinin Faydaları

fistik_ezmesi

  • Fıstık Ezmesi en güçlü antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir. Özellikle kalp hastalıklarından ve Alzheimer hastalıklarından koruyuculuğuyla bilinen E vitamini aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkiye de sahiptir.
  • Fıstık ezmesinin içindeki mineraller de sağlık açısında son derece faydalıdır. Magnezyum ve potasyum minerallerini içinde barındıran fıstık ezmesinin içinde daha pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu sa dağlık açısından son derece önemlidir.
  • Fıstık ezmesi kilo vermek, daha tok kalmak ve zayıflamak konusunda da yardımcı olur. Aslına bakarsanız 2 yemek kaşığında 188 kalori bulunmaktadır. Ama fıstık ezmesi bol miktarda lif ve protein içerdiğinden dolayı kilo vermeye de yardımcı olur. Ayrıca içerdiği yüksek protein nedeni ile de kas gelişimine fayda sağlar. Ayrıca yapılan araştırmalarda haftada 5 kaşık ve daha fazla fıstık ezmesi tüketen kişilerin %21 daha az oranda diyabet hastalığına yakalandığı tespit edilmiştir.
  • Fıstık ezmesi 1890 yılında et proteinine alternatif olarak üretilmiştir. Bulk döneminde olan vücut geliştiriciler için çok değerli bir protein kaynağıdır.
  • Doymamış yağ bakımından oldukça zengin olan fıstık ezmesi kalp sağlığını korumayı sağlaması bakımından önemli bir besin kaynağıdır.
  • Fıstık ezmesinin besin değeri ve kalori değerine gelince,; 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinde 4 gr protein,3 gr karbonhidrat,8 gr yağ,2 gr lif, 3 mg E vitamini, 49 mg magnezyum, 210 gr potasyum ve 99 kalori içermektedir.

Fıstık Ezmesinin Zararları

fistik_ezmesinin_faydalari_zararlari

Fıstık ezmesinde bol miktarda bitkisel ya ve kalori bulunur. Ama tüm bunlara rağmen kalp sağlığı ve vücut sağlığı için eşsiz besinler, vitamin ve mineraller içerir. Ölçülü bir şekilde tüketilmesi durumunda sayısız faydasından istifade edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Fıstık Ezmesi Faydalı mı Yoksa Zararlı mı?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar