Fönün Uzun Süre Kalıcı Olması İçin Yapmanız Gerekenler

Evde Saç Bakımı 10 Aralık 2016

Kadınların saçlarında en sık yaptığı değişiklik sanırım fön çektirmek. Saçı düzleştirmek için epey emek harcıyorlar, ama bu emeğin karşılığı her daim tam anlamıyla alınamıyor. Çekilen fön istediğiniz gibi ya da istediğiniz süre dümdüz kalmıyor. Peki fönün uzun süre kalıcı olması için neler yapmak gerekir. Her gün kuaföre gidilemediğine göre, geriye yapmak gereken tek şey çektirdiğiniz fönün uzun süre kalıcı olması için bazı önlemler almak. Bu gün sizlere fönün uzun süre kalıcı olmasını sağlayacak bazı püf noktaları önereceğim.

Hacim Verme

duz_fon_cekmek

Saç düzleştirme işlemi sırasında, saçlarınızın mümkün olduğu kadar fazla hacimli olmasına dikkat edin. Saçlarınız düzleştirme işleminden sonra çok hacimli olsa bile, kısa süre sonra hacmini kaybedeceği için endişe etmenize gerek yok.Burada önemli olan saçlarınızın olabildiği kadar hacimli olmasıdır. Ne kadar hacim olursa saçlarınızın fönü o kadar uzun süre kullanılabilir halde olacaktır.

Sabitleme İşlemi

duz_fon_cekmenin_puf_noktalari

Düz fön çekildikten sonra, son yapmanız gereken işlem bakım yağı uygulamak ve hareketli fönü sabitlemek için sabitleyici sprey kullanmak. Düzleştirilen saçların çabuk bozulmaması için saç spreyi ve şekillendirici kullanmak saçların daha uzun süre düz kalmasını sağlar. Sabitleyici spreyin tutuş gücünün iyi olmasına dikkat edin. Saç sabitleyicilerden 72 saat süreyle saçların düz kalmasını sağlayan ürünler mevcut. Onları kullanabilirsiniz.

Saçınızı Toplamayın

duz_fonun_uzun_surmesi_icin

Saçı sıkı bir şekilde bağlamak ya da at kuyruğu yapmak saçların daha çabuk yağlanmasını sağlar. Bu durum çekilen fönün daha kısa sürede bozulmasına neden olur. O sebeple saçlarınızı toplamayın, bırakın açık kalsın. Saçın yağlanması aynı zamanda saçların bakımsız görünmesine neden olur. Şayet saçlarınızı mutlaka toplamak zorundaysanız mandal toka veya geniş lastikler işinizi görecektir. Lastik toka kullanıyorsanız lastiği bir tur bağlamanız yeterli olacaktır.

Nemden Uzak Durun

duz_fonun_uzun_sure_dayanmasi_icin

Düz fön çekilmiş saçlar için fönü bozan başlıca şey nemdir. Saçlarınız sadece ıslandığında bozulmaz. Nemli ortamlar da saçların dalgalanmasına ve düz fönün bozulmasına neden olur. Eğer nemli bir ortama girecekseniz saçlarınızı kağıt bone ile muhafaza edebilirsiniz.

Kuru Şampuan Kullanın

kuru_sampuan

Saçınız düz fön çektikten sonra bir süre daha saçlarınızı fönlü kullanmak istiyorsanız kuru şampuan kullanabilirsiniz. Kuru şampuan saçlarınızın daha temiz ve bakımlı görünmesini sağlarken saçlarınızın ıslanmadan fönünün bozulmadan temizlenmesini sağlar. Ayrıca kuru şampuan saçlarınıza tertemiz bir koku verir.

Saçlarınızla Oynamaktan Vazgeçin

fon_cektirmek

Saçınıza fön çekildiğinde sürekli saçınıza dokunma isteği duyabilirsiniz. Ama bu isteğinizden bir an önce vazgeçin. Fön çektirdikten sonra sürekli saçlarınıza hem dokunmak fönün ömrünü kısaltır, hem de saçlarınızın yağlanmasına ve hacminin sönmesine sebep olur. Yağlanan saçlar çok daha çabuk bozulur.

Terlemek Fönü Bozar

fonu_bozan_nedenler

Terlemek elbette doğal bir durumdur. Ama terlemenin saçın fönünü bozduğu da bir gerçektir. Eğer saçlarınıa fön çektirmişseniz ve uzun süre kullanmak istiyorsanız, ekstra terlemenize sebep olacak spor ve efor grektiren eylemlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Eğer terlemişseniz de yapılacak şey saçlarınızı at kuyruğu yapmak yerine, mümkün olduğunca yukarıdan topuz yapmanız daha iyi olacaktır. Topuz at kuyruğuna göre saçınızdaki nemin daha kolay kurumasını sağlar.

Saç Bakım Kremleri

sac_bakim_kremleri

Eğer sürekli olarak fön çektirmeniz gerekiyor ise, kalıcı ve düz fön için saç bakımını ihmal etmemek gerekir. Saç bakımı için doğal maskelerden ve saç bakımı kremlerinden faydalanabilirsiniz. Saç bakımı kremleri saçınızın nemli olmasını sağlar. Nemlenen saç da daha az yıpranır.

Fön Fırçası Seçimi Önemli

fon_fircasi

Fön çekerken kullanılan fön fırçaları çok önemlidir. Fön çekimi sırasında yuvarlak fırça kullanırsanız saçlarınız dalgalanır. Dümdüz bir fön için düz fırça kullanmanız gerekir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Fönün Uzun Süre Kalıcı Olması İçin Yapmanız Gerekenler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar