Göbeğim Neden Erimiyor ?

Diyetinize harfiyen uyuyor, egzersizlerinizi yapıyorsunuz ama, bu kadar uğraşmanıza rağmen hala göbeğinizi eritemediniz. Peki yolunda gitmeyen ne ? Bunun pek çok sebebi olabilir. Yanlış egzersizi uygulamaktan tutun da, düzensiz uyumaya kadar pek çok neden göbeğinizin erimesine engel teşkil ediyor olabilir. Öncelikli yapmanız gereken şey, diyet ve egzersiz programınızı yeniden gözden geçirmek. Ardın da diğer olasılıkları gözden geçirip, doğru şekilde hareket etmek. Bu gün sizlere göbeğinizin erimeme sebepleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Yaşınızın İlerlemesi

Yaşın ilerlemesi ile birlikte, vücutta yağ yakım işi azalır. Özellikle kadınlarda menopoz dönemi ile birlikte kilo alma problemi başlar. Menopozda alınan kiloların büyük çoğunluğu göbek kısmında birikir. Menopozda vücuttaki östrojen ve progesteron hormonları azalmaya başlar ve kadınlarda özellikle göbek bölgesinde yağ birikimine neden olur. Bu sebeple yaşınıza ve hormon durumunuza göre beslenmeniz ve bu duruma uygun egzersizler yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

gobek_eritmek_icin
Göbek Eritmek

Yanlış Spor Ve Egzersiz Programı Uygulamak

Spinning adı verilen kardiyo egzersizi, kalp sağlığınızı korumak açısında son derece faydalıdır. Ama tek başına kilo vermenizi ve forma girmenizi sağlayamaz. Göbeğinizi eritmek istiyorsanız kardiyo egzersizinizin yanına bir de ağırlık kaldırma işlemini eklemeniz faydalı olur. Güç egzersizleri kasları güçlendirmenin yanı sıra, yağ yakımını da hızlandıracaktır. Burada önemli olan yetersiz egzersiz yapmak yerine, yaptığınız egzersizlerin zorluk derecesini artırmanızdır. Yüksek yoğunluktaki egzersiz programı sayesinde daha fazla kalori harcarsınız. Ayrıca sadece mekik hareketi yaparak göbeğinizi eritemeyeceğinizi unutmayın. Bunun yerine, tüm vücut ve karın kaslarını çalıştıracak egzersizlere yönelmeniz gerekir. Memik yerine kullanabileceğiniz en iyi hareket Plank hareketidir. Bacak, kol, göbek ve kalça kaslarını aynı anda çalıştırır.

İşlenmiş Besinleri Çok Fazla Tüketmeniz

Göbek yağı iltihaplanma ile yakından ilişkilidir. Bu sebeple, beyaz ekmek, kraker, cips, rafine şeker içeren içecekler gibi işlenmiş ve rafine gıdaların tüketimini en aza indirmelisiniz. Çünkü bu tür besinler vücutta iltihaplanmaya neden olur. Çok fazla miktarlarda tüketilen işlenmiş besinler, direk olarak göbek bölgenizde birikir. Bu işlenmiş besinler tüketmek yerine, beslenme listenize daha çok sebze ve meyve ilave edebilirsiniz. Doğal sebze-meyveler ve tam tahıllı gıdalar antioksidan içerirler ve vücutta iltihaplanmaya neden olmazlar. Ayrıca bir çoğunun yağ yakıcı özellikte olması nedeni ile forma girmenize yardımı olur.

Stresli Bir Hayat Yaşıyor Olmanız

stresin_zararlari
Stresin Zararları

Stresin pek çok yan etkisini yanı sıra, vücutta istenmeyen kilo olarak geri dönüşü olduğunu biliyor muydunuz ? Stres hormonu olarak bilinen kortizon, yağ hücrelerinin artarak göbek bölgesinde birikmesine sebep olur. Üstelik kortizon hormonu fazla salgılanmaya başladığında, iç organlarda da yağlanmaya sebep olur ki, bu da ciddi hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini artırır. Eğer siz de stresli bir hayat yaşıyor iseniz, göbek bölgesinde biriken yağlar normaldir. Göbek eritmek için uygun bir diyet ve egzersiz progları uygulamanın yanısıra, stresinizi azaltacak hobler edinmeniz hem beden sağlığınız hem de ruh sağlığınız açısından son derece faydalı olacaktır.

 Düzenli Uyku Uyumamanız

Uykunun yetersiz ve düzensiz olması, kilo almanıza sebep olacak önemli etkenlerden bir tanesidir. Yapılan bir araştırmada, günde 5 saat uyuyan kadınlarla 7 saat uyuyan kadınlar arasında 15 kilo gibi ciddi bir kilo olduğu ortaya çıkmış. Uzmanların ortak görüşüne göre, en ideal uyku süresi, 7-8 saat aralığı.

Vücut Şeklinizin Elma Tipi Olması

elma_tipi_vucut
Elma Tipi Vücut

Elma tipi vücudun en önemli sıkıntısı, alınan kiloların göbek ve kalça bölgesinde birikmesidir. Genetik yatkınlıktan dolayı, vücuttaki yağlar bu bölgelerde birikir. Elma tipi vücuda sahip olanların göbek bölgesindeki yağlardan kurtulması çok zor olmakla birlikte imkansız değildir. Uygun bir beslenme ve egzersiz programı ile bu sorun çözülebilir.

Tıbbi Bir Hastalığınızın Bulunması

Yumurtalıklarda kist oluşuşu ile, bir takım hormonel sorunlara zemin hazırlayan polikistik over sendromuna bağlı olarak testesteron seviyesinin yükselmesi durumunda göbeğinizi eritmeniz oldukça zor olabilir. Elma tipi vücudunuz var ise ve aşırı kilolu iseniz, gizli şeker ya da diyabet hastası olabilirsiniz. Bu sebeple ilgili uzman hekimlere başvurarak gerekli tetkik ve tedavileri yaptırmanız gerekir.

Motivasyon Eksikliğiniz Var İse
Kilo vermekte en önemli konulardan birisi de ne kadar kararlı ve motive olduğunuz konusudur. Göbek eritmek için, lif bakımından yüksek, şeker ve karbonhidrat bakımından düşük içerikli besinlerle beslenmeniz ve size uygun olan yoğunlukta bir egzersiz programı uygulamanız yeterli olacaktır. Bütün bunları yaparken de çok kararlı olmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Göbeğim Neden Erimiyor ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar