Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı mı?

Hamilelik kadınlar için en heyecanlı ve en güzel dönem olmasının yanında bazı kısıtlamaların da olduğu bir dönem. Hamilelerin yedikleri içtiklerine kadar kullandıkları kozmetiklere kadar pek çok şeye dikkat etmesi şart.Bu dönemde de elbette kadınlarımız güzelliklerinden ve bazı şeylerden taviz vermek istemiyorlar. Ama bebeğin sağlığı söz konusu olduğundan dolayı, bazı şeyleri, gebelik hatta, emzirme döneminden sonrasına bırakmaları çok daha iyi olacaktır. Gebelik döneminde kadınların en çok merak ettiği konuların başında hamileyken saç boyatmak zararlı mı konusu yer alıyor. dogadansifaya.com adlı bloğumuzda sizlerden gelen talep üzerine sizler için araştırma yapıp sizlere faydası dokunacak olan bilgileri sunmaya çalışıyoruz. Hamileler/gebeler saç boyatabilir mi konusunda da bir araştırma yaptık ve bulduğumuz konularla ilgili bir derleme hazırladık.  Öncelikle belirtilmesi gereken en önemli konu, son dönemlerde kullanılan saç boyalarındaki kimyasal içeriğin, üretici firmalar tarafından sıklıkla değiştirildiği ve bundan dolayı da gebelikte saç boyatmanın zararları üzerine yeterli araştırmanın yapılmadığı konusudur.

Hamilelikte/Gebelikte Saç Boyatılır mı?

hamilelikte_sac_boyatmak_zararlimi

Gebelikte özellikle ilk 3 ay içerisinde saç boyatmak pek de önerilen bir durum değil. Aslına bakarsanız, saç boyalarının çok az bir kısmı deriden emilerek vücuda geçiyor. Ama Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi, bebeğin gelişimi açısından son derece önemli olduğundan dolayı, hiç bir uzman tarafından hamileliğin ilk 3 ayı süresinde saç boyatılması önerilmiyor. Bunun yanı sıra, gebeliğin diğer evrelerinde de saç boyatmak uzmanlar tarafından tehlikeli olarak görülüyor ve önerilmiyor.

Hamileler/Gebeler Saç Boyatabilir mi?

hamilelikte_gebelikte_sac_boyatilirmi

Kalıcı saç boyası olarak adlandırılan boyalar, oldukça güçlü bir kimyasal buhar oluşumuna neden oluyor. Saç boyatma işlemi sırasında, boya kokusunun solunarak vücuda alınması, ciltten emilen boya miktarına oranla bebek için çok daha zararlı. Bu sebeple, gebelikte saç boyatmak işlemini yapmak istiyorsanız, amonyak içermeyen boyaları tercih etmeniz çok daha iyi bir fikir olacaktır. Elbette, hamilelikte saç boyatmak konusunda, doktorunuzun önerisini dinlemeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından çok daha olumlu sonuçlar verecektir. İlle de saç boyatmak isteyen hamile okurlarımız için, bitkisel kökenli kına ile boyama yapmaların önerebiliriz. Bu arada yarı kalıcı boyalar ve röfle de hamileler için daha güvenilir yöntemlerdir. Bu konuyu da doktorunuza danışmanız gerektiğini önemle yeniden hatırlatmak isteriz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı mı?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar