Hangi Hastalıklar Ciltte Leke Yapar ?

Sağlık 14 Mayıs 2015

Cildinde oluşan lekelerden şikayetçi olan pek çok okurumuz mevcut. Bu lekelerin bir kısmı, hamilelik sırasında ve doğum sonrası hormonların etkisi ile meydana gelirken, bir kısmı güneş nedeni ile meydana gelebilmekte. Fakat bazı cilt lekeleri var ki, bu cilt lekeleri bazı hastalıklar nedeni ile meydana geliyor ve vücudun hastalık sinyali olarak kabul ediliyor. Yani bazı cilt lekeleri hastalık habercisi olabiliyor. Peki hangi cilt lekeleri hastalık habercisi? Hangi hastalıklar ciltte leke yapar? Hangi renk leke hangi hastalığın habercisidir? Gelin Bu soruların cevabını hep birlikte görelim.

Hangi Hastalıklar Ciltte Leke Yapar-Hangi Cilt Lekeleri Hastalık Habercisi-Hangi Renk Leke Hangi Hastalığın Habercisi?

Ciltte oluşan lekeler cildin normal bileşenlerinden kaynaklanabileceği gibi bazı hastalıkların da habercisi olarak bizlere uyarı gönderir. Özellikle troid bezi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek yetmezliği ve börek üstü bezi hastalıkları,kan değerlerinde meydana gelen değişiklikler, mantar ve vitiligo gibi cilt hastalıkları ciltteki lekelerde artış meydana getirebilir. Şimdi hangi renk leke hangi hastalıkların habercisidir tek tek görelim.

cilttebeyaz_sari_kirmizi_lekeler_neden_olur

Vücutta Beyaz Lekeler Neden Olur ?

  • Vücutta beyaz lekeler neden olur sorusuna en çok verilen yanıtlardan bir tanesi vücut mantarıdır. Ciltte sınırlı beyazlama ve kaşınınca pul pul dökülme var ise vücutta oluşan beyaz lekelerin sebebi vücut mantarı olabilir. Vücutta beyaz lekeler vücut mantarı ise, genellikle sırt ve göğüs bölgelerinde, karın ve kollarda meydana gelir.
  • Vücutta oluşan beyaz lekelerin bir diğer nedeni de vitiligo denilen ve halk arasında ala hastalığı olarak bilinen bir cilt hastalığıdır. Vitiligo hastalığı deriye rengini veren pigmentlerin tümüyle belirli bölgelerde yok olması nedeni ile meydana gelir. Vücudun bir yerinde olabileceği gibi, farklı pek çok bölgelerde de meydana gelebilir. Özellikle diyabet,  pernisiyöz anemi, tiroidit ve addison hastalığı gibi hastalıklarla birliktelik görülmektedir.

Vücutta Sarı Lekeler Neden Olur ?

Vücutta sarı lekeler oluşması, sarılık olabileceği gibi, bazı nedenlerden dolayı, safra kesesinden safra akışının önlenmesi veya enfeksiyon sonucunda karaciğerin zarar görmesi nedeni ile meydana gelir. Biluribin seviyesini kanda artması nedeni ile cilt sarı renge dönüşür. Bazı durumlarda ciltte sarı lekeler yan sıra kaşıntı ve buna bağlı olarak kabuklu yaralar oluşabilir.

Ciltte Pembe Kırmızı Lekeler Neden Olur ?

  • Ciltte meydana gelen pembe ve kırmızı lekeler 24 saat süre içerisinde kaybolup yeniden başlıyor ise, ve bu lekelere kaşıntı ile kabarıklık eşilik ediyor ise, halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker hastalığının habercisidir. Vücutta bulunan kabarıklık ve kızarıklık damar çevrelerinden dokulara geçici olarak plazma sızdırması sonucunda meydana gelir.
  • Vücutta meydana gelen kırmızı lekelerin bir diğer nedeni de, vücut mantarı olabilir. Erişkinlerde, vücutta kırmızı leke oluşmasının en yaygın sebebidir. Bu mantar türü, hastalıklı birisi ile temas, hayvanlar ya da toprak yolu ile bulaşabilir. Keskin sınırlı kırmızı lekeler çevreye doğru genişlerken orta bölge normal bir görünümdedir. Bu tür kırmızı lekelerde genellikle kaşıntı da görülebilir. Bazı kişilerde bu kırmızı cilt lekeleri iç içe geçmiş halka olaraka da gözlenebilir.

Gül Hastalığı Nedir Neden Olur ?

Pek çok kişide görülen bir cilt hastalığı olan gül hastalığı nedir neden olur sorusunun yanıtını verelim bu bölümde. Gül hastalığı özellikle bahar aylarında ortaya çıkan, deri çizgilerine paralel yerleşim gösteren, pembemsi renkte lekeler şeklinde ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. İlk leke haberci leke olarak adlandırılır ve yaygın döküntünün ardından bir kaç gün veya bir kaç hafta sonra çıkar. Diğer lezyonlara göre daha büyük bir görünüme sahiptir. Ardından çevre dokularda kepeklenme ile başlayan diğer lezyonlar ortaya çıkmaya başlar. Gül hastalığı bulaşıcı değildir. Genelde 6-12 hafta arasında kendini sınırlar.

cilt_lekeleri_neden_olur_sebepleri

Sedef Hastalığının Belirtileri

Vücutta gümüş ya da sedef beyazı renklerde lekeler ile ortaya çıkan sedef hastalığı bazı kişilerde biftek kırmızısı renkte kendisini gösterir. En çok diz, dirsek, saçlı deri,ense gibi bölgelerde meydana gelir. Hastalık bazı kişilerde oldukça şiddetli seyredebilir ve geniş alanları kaplayabilir.

Vücutta Mavi Mor Lekeler Neden Olur ?

  • Vücutta oluşan mavi mor lekeler hangi hastalığın habercisidir? Vücuttaki mavi mor lekeler genellikle kalp hastalığının habercisi olarak görülür. Özellikle arteryal ve venöz damarlardaki kanın karışmasına neden olan doğumsal kalp hastalıklarında dudak, burun ucu, dil, parmak uçları gibi vücudun farklı bölgelerinde mavi mor lekelere neden olmaktadır. Kalp yetmezliği nedeniyle dolaşım bozukluğu meydana geldiğinden cilt terli, soluk, gri-mavi renk alabilmektedir.
  • Vücutta mavi mor renkli lekelerin bir diğer nedeni de, KOAH hastalığıdır. Kandaki oksijenin azalması ve bozulması sonucunda, KOAH hastalığının derecesine göre, özellikle dudaklarda ve çevresinde mor renk gözlenmektedir.
  • Vücutta oluşan mor lekelerin bir diğer nedeni de travma sonrasında damarların içeriden kanama yapması ve bunun dışarıya mor renk olarak yansımasıdır.
  • Vücutta Mor lekeler oluşmasının bilinen bir diğer nedeni C ve K vitamini eksikliğidir. Bu vitaminlerin eksikliğinde deri altında mikro kanamalar olur ve bu kanamalar vücuda mor lekeler olarak yansır.

Vücutta Kırmızı Mor Lekeler Neden Olur ?

  • Vücutta kırmızı mor lekeler oluşmasının en çok bilinen nedenlerinden bir tanesi vaskülit hastalığıdır. Vaskülit hastalığı kan damarlarının çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmesi nedeni ile ortaya çıkar. Vaskülit hastalığında görülen kırmızı lekeler deriden kabarık ve ödemli bir görünüme sahip olabilir.
  • Vücutta görülen kırmızı mor lekelerin bir diğer nedeni de bazı kanser hastalıkları olabilir. Özellikle lösemi ve lenfoma türü kanserlede vücutta kırmızı mor lekeler görülmektedir.

Vücutta Kahverengi Lekeler Neden Olur ?

Vücutta kahverengi lekeler oluşmasının en önemli nedeni böbrek yetmezliği olarak bilinmektedir. Böbrek yetmezliğinde ayrıca kahverengi lekelere  ciltte kuruluk, kaşıntı, pullanma ve şiddetli kaşıntı da eşilik edebilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hangi Hastalıklar Ciltte Leke Yapar ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar