Hayıt Tohumu ve Faydaları

Sağlık, Şifalı Bitkiler 03 Nisan 2012

Hayıt Tohumu ve Faydaları konusunda sizlere pek çok şey söylemek istiyoruz. Özellikle kadınlar için adeta mucize niteliğinde olan hayıt tohumu ile ilgili merak ettiğinz her şeyi sizlere kısa başlıklar halinde aktaracağız. Hayıt Tohumu,Hayıt Meyvesi Tohumu,Hayıt Tohumu Tüylenme,Hayıt Tohumunun Tüylere Faydası,Hayıt Tohumunun Faydaları,Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir,Hayıt Tohumu İle Hamile Kalanlar,Hayıt Tohumu Zararları nelerdir hep birlikte görelim dilerseniz.  Hayıt meyvesi veya kısaca hayıt her yaştaki kadın için ebedi bir bitkisel çaredir. M.Ö 450’ de hayıt’ tan ilk olarak bahseden tıbbın babası kabul edilen Hipokrat’tır. O zamandan beri hayıt tohumu yüksek ateş, başağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle “kadın hastalıkları” için tavsiye edilen bir bitkidir.

Hayıt Otu

hayit_otu_tohumu

Hayıt Bitkisi , el şeklinde yaprakları olan ,yaz aylarında morumsu çiçekler açan, çalı görünümünde 1 ila 3 metre yüksekliğinde bir ağaççıktır. Yarım cm’ lik küre şeklinde, acımsı meyveleri vardır. Rengi iyice koyulaşan meyveler, ekim-kasım döneminde toplanır ve gölgede kurutulur

Hayıt Tohumunun Faydaları

 •  İdrar söktürür.
 • Sancıları keser.
 • Adet kanamalarını düzenler.
 • Anne sütünü artırır.
 • Hazımsızlığı giderir.
 • Karın ağrısını ve ishali keser.
 • Ayak şişlerini indirir.

hayit_tohumu_nasil_kullanilir

 • Akrep ve arı sokmalarında faydalıdır.
 • Hormon dengesizliğinden kaynaklanan kadın hastalıklarını iyileştirir.
 • Bazı rahim iltihaplarında kullanılır.
 • Rahmin ameliyatla alınmasından sonra vücudun dengelenmesine yardımcı olur.
 •  Rahim kistlerinde; yumuşak adele dokusunda oluşan lifsi kistlerin tedavisinde şifa sağlar.
 • Menopozda görülen ter basmalarına, başdönmesine, döl yolu kuruluğuna, sinir bozukluklarına, isteriye, kabızlığa, hazımsızlığa, osteoporosis’e (kemik içlerinin koflaşarak zayıflamasına neden olan bir hastalık) iyi gelir.

Adet Öncesi Sendromlara Hayıt Tohumu

adet_oncesi_sendromlara_bitkisel_tedavi

Adet öncesi görülen, adetin başlamasıyla kesilen, alınganlık, kızgınlık, duygusal çöküntü, göğüslerde şişme ve hassasiyet, tatlı yiyeceklere aşırı istek, kabızlık veya ishal, karın şişmesi, başağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Adet öncesi gerginlik , genellikle östrojen ve progesteron hormonları arasında dengesizliğe neden olur. Progesteron’ un noksanlığı; adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet ve memede ağrı, sancı, kramp ve depresyon gibi semptomlara yol açar. Hayıt bu semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkili olabilmektedir.

Hormon Bozukluğu İçin Hayıt Tohumu

hormon_bozuklugu_bitkisel_tedavi

Hayıt meyvesi içerisindeki eterli uçucu yağların ve diğer sinerjik bileşiklerin hipofiz bezi üzerinde pozitif etkileri vardır. Bilindiği gibi hipofiz bezi pekçok vücut hormonunun dengesinden sorumludur.
Hayıt tohumu, hipofiz bezini yumurtalıklardaki corpus luteum tarafından progesteron üretiminin artmasına yol açan belirli hormonları daha çok veya daha az üretmek için uyarır. Hayıt meyvesi vücuttaki kadınlık hormonlarını doğal bir şekilde dengeleyerek işlev görür. Hayıt meyvesi, başkaca progesteron terapilerinin başarılı olamadığı durumlarda bile başarılı olabilmektedir. Hem de bazen sentetik hormon yerleştirme sonucu oluşan yan etkilerin hiçbirine neden olmadan. Hayıt meyvesinin adet öncesi gerginlik semptomlarına faydasını az 2 hafta içinde kendini açıkça gösterir. Fakat, en iyi sonuç için hayıt meyvesi en az 3 boyunca aralıksız kullanılmasıyla alınır. Yapılan çalışmalarda daha uzun süreli olarak hayıt meyvesi alımının Adet öncesi sendromları tamamen ortadan kaldırabileceği düşünülmektedir.

Hayıt Tohumu Tüylenme,Hayıt Tohumunun Tüylere Faydası

asiri_tüylenme_icin_bitkisel_tedavi

Hayıt Tohumunun hormon dengeleyici özelliği nedeni ilke tüylenme problemine iyi geldiği bilinmektedir.

Hayıt Tohumu Kullanımı

Yarım tatlı kaşığı tohum havanda hafifçe ezilir, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır. Üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, soğultulmadan öğün aralarında içilir.

Adet Öncesi Sendromlara Hayıt Meyvesi Tohumu

Damar Tıkanıklığı İçin Hayıt Tohumunun Faydaları

Hayıt Tohumunun Faydaları ve Zararları

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Hayıt Tohumu ve Faydaları” hakkında 11 yorum var

 • Azer

  +994556223032 boyle kayd edin whatsap numarasina

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar