Ihlamur ve Ayva Yaprağı Çayının Faydaları

Kış mevsiminde, havaların soğuması ve enfeksiyonların çoğalması nedeni ile sık sık ilaç kullanımına başvuran sevgili okurlarımız için çok fayda göreceğiniz ıhlamur ve ayva çayının faydaları konusunda bilgiler vereceğiz. Ihlamur eski zamlardan bu tarafa kış mevsiminde tüketilen bitki çaylarının başında gelmekte. Göğsü yumuşatması ve öksürüğe fayda sağlaması ile sıklıkla tercih edilen ıhlamur ayva ile birlikte demlendiği zaman çok daha faydalı bir bitkisel çay olarak sizlere yardımcı oluyor. Kış çayları içerisinde en çok tercih edilen ıhlamur ve ayva yaprağı çayının faydaları nelerdir derseniz hemen sorunuzun cevabını verelim. Soğuk algınlığı konusunda inanılmaz faydaları olan ıhlamurun aynı zamanda iltihap giderici ve arı kesici özelliği bulunuyor. Üstelik ıhlamurun bu faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Ihlamurun diğer faydaları arasında, boğazı yumuşatarak tahrişi önlemesi, ve bu sayede de soğuk algınlığının etkilerini en aza indirmesi yer alıyor. Aslına bakarsanız, bitki çayları veya kış çayları tüketirken öncelikli hedef hasta olmamak. Ama hasta olduysanız da bitki çayları ve kış çaylarından faydalanarak, hastalığı en hafif şekilde atlatmak.

Ihlamur ve ayva Yaprağı Çayının Faydaları

ihlamur_ve_ayva_yapragi_cayinin_faydalari

 

 

Soğuk algınlığı sırasında, ıhlamur ve ayva yaprağı çayı içmek, boğazı yumuşatır. Öksürüğün  yatıştırılmasında ve tedavi edilmesinde fayda sağlar. Ihlamur ve ayvanın birlikte kaynatılarak çayının içilmesi bitki çayının etkisini artırır. Soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmenin en doğal yolu ıhlamur ve ayva yaprağı çayıdır.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı Çayı Nasıl yapılır ?

ıhlamur_ve_ayva_yapragi_cayi_nasil_yapilir

Ihlamuru bir tel süzgecin içine alarak, tozunun gitmesini sağlayın.Ihlamur, dilimlenmiş ayva ve  bir miktar ayva yaprağını demliğe koyup, üzerine kaynar su ekleyin ve bir taşım daha kaynatın.Ihlamur ve ayva yaprağı çayınızın demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Ardından da eğer mümkünse şekersiz olarak için. Eğer ıhlamur ve ayva çayını şekersiz olarak içemiyorsanız, içine şeker veya tatlandırıcı kullanmak yerine bir miktar bal ilave edilerek tüketilmesi gerekir. Eğer isterseniz ıhlamur ve ayva yaprağı çayının içine bir miktar limon sıkarak da tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Ihlamur ve Ayva Yaprağı Çayının Faydaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar