Ihlamuru Sadece Kış Mevsiminde Değil 4 Mevsim İçmeniz İçin 10 Sebep

Şifalı Bitkiler 23 Temmuz 2017

Kış aylarının en gözde bitki çaylarından bir tanesi olan ıhlamur sadece kış aylarında değil her mevsim içebileceğiniz bir çaydır. Hatta 4 mevsim tüketilmesi gerekir desem yanlış ifade etmiş olmam. Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelmesi nedeni ile de uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Ihlamur sadece kış aylarında değil her mevsim tüketilmesi gereken şifa kaynaklarının başında yer alıyor. Neden ıhlamuru 4 mevsim tüketmek gerektiğinin cevabını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Grip ve Nezle İçin En İdeal İçecek

ihlamurun_faydalari

Kış ayların en sıkıntılı sorunu soğuk algınlığı ve üst solunu yolu enfeksiyonlarıdır. Bu gibi durumlarda da uzmanların tavsiyesi kesinlikle ıhlamurdur. Eğer ıhlamuru tek olarak içemiyorsanız içine bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu sayede faydalarını da artırmış olursunuz. Ihlamur vücut direncini artırır ve daha hızlı iyileşmenizi sağlar.

Ihlamur Öksürüğü Keser ve Solunumu Rahatlatır

oksuruk_icin_ihlamur

Soğuk algınlığı yanında uzun süren ve son derece rahatsız edici olan öksürükle birlikte geliyor elbette. Yalnız gezmeyi sevmiyor anlayacağınız. Öksürük için de en iyi ve doğal çözüm yine ıhlamur. Soğuk algınlığı için ıhlamur içerken aynı zamanda öksürüğünüze de çözüm bulmuş olacaksınız. Öksürüğe neden olan bakterileri vücuttan atmak için ıhlamur içmeniz gerekir. Aynı zamanda öksürükle birlikte solunum yollarında meydana gelecek olan hasarları da ıhlamur içerek tedavi edebilirsiniz.

Ihlamur Vücut Direncini Artırır ve Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar

bagisiklik_sistemini_kuvvetlendirmek_icin

Ihlamurun en çok bilinen özelliği vücut direncini artırıp bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu sayede hastalıklara karşı da koruma sağlamış olur. Ayrıca ıhlamur kan dolaşımını hızlandırdığı için üşüme problemi olanlara da şiddetle tavsiye edilir.

Astım ve Bronşitle Mücadele Etmenin En Doğal Yolu Ihlamurdur

astim_ve_bronsit_icin_dogal_cozum

Ihlamurun nefes açıcı özelliği vardır. Ihlamur içtiğinizde bronşlar açılır ve rahatlar. Solunum yolları için en iyi çözümlerden bir tanesi olan ıhlamur, alerjik astım hastaları tarafından da tüketilmelidir. Astım ataklarını hafiflettiği bilinmektedir.

? Terlemeyi sağlayarak mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olur

terlemek

Ihlamur içinde bulunan etken maddeler nedeniyle terlemeyi artırır. Bu sayede de vücutta birikmiş olan toksinin atılmasını sağlar. Toksinlerin atılması vücudun ve bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olması anlamına gelir. Bazı kişiler terlemeyi artırmak için ıhlamurun içine acı kırmızı biber karıştırıp tüketmektedirler.

Hazmı kolaylaştırır, bağırsakların çalışmasını hızlandırır

hazmi_kolaylastiran_cay

Eğer sık sık kabızlık problemi yaşıyorsanız mutlaka ve mutlaka ıhlamur tüketmelisiniz. Tembel sindirim sistemi için en ideal bitki çayı olan ıhlamur aynı zamanda mideyi kuvvetlendirip hazmı da kolaylaştırması açısından tüketlimesi gereken bir içecektir.

? Göz sağlığına da yardımcı

goz_sagligina_faydali_bitkiler

Pir parça pamuğu ıhlamura batırıp göz kapaklarınızın üzerine koyarsanız göz sağlığınıza önemli bir katkı yapmış olursunuz. Ihlamur gözlerinizin yorgunluğunu alır, göz çevresinde bulunan bakteri ve çapakların temizlenmesini sağlar. Ayrıca göz altı morlukları da için son derece iyi bir çözümdür.

Saçları kuvvetlendirir, saç dökülmesini yavaşlatır

sac_icin_faydali_bitkiler

Saçlarınızı ıhlamurla yıkarsanız, saçlarınızın kuvvetlendiğini görebilirsiniz. Ihlamurun saçlar için en büyük faydası, saç derisindeki zararlı maddeleri dışarıya atarak saç derisini rahatlamasını sağlamasıdır. Bu sayede saç dökülmelerini de yavaşladığını görebilirsiniz.

? Cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlar

cilt_lekelerine_dogal_cozum

Ihlamur yapraklarını kaynatarak cilt lekelerinize sürün. Düzenli uygulama sonrasında cilt lekelerinin kaybolduğunu göreceksiniz. Ayrıca ıhlamur cildin de yaşlanmasını önler, kırışıklıklara da iyi gelir.

Sakinleştirici özelliğiyle strese de iyi gelir

sakinlestirici_bitkisel_cay

Ihlamurun sakinleştirici özelliği bilinen bir şey. Yani sinir sistemine en iyi gelecek bitki çaylarından bir tanesi de ıhlamurdur. Eğer ıhlamuru karanfille birlikte içerseniz, çok daha fazla rahatladığınızı ve sakinleştiğinizi göreceksiniz. Ihlamurun düzenli tüketilmesi strese iyi geldiği için stresten kaynaklı hastalıklardan da korunmuş olursunuz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Ihlamuru Sadece Kış Mevsiminde Değil 4 Mevsim İçmeniz İçin 10 Sebep” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar