IHLAMURUN FAYDALARI

Sağlıktan güzelliğe, gripten bronşite kadar pek çok derde deva olan ıhlamur orta çağlardan bu yana özellikle kış aylarının vaz geçilmez içeceğidir. Ülkemizde Marmara ve Doğu Karadeniz Bölgeleri‘nde bol miktarda yetişen ıhlamurun çiçek, yaprak, kabuk ve ağacıyla fayda sağlayan bir bitki. Hoş kokusunu
söylemeye bile gerek yok. Kurutulmuş ıhlamur yaprakları, çiçekleriyle birlikte kaynatılarak yapılan hoş kokulu içecek sinirleri yatıştırır, bağırsak kurdunu düşürür, bağırsak sancısını giderir, öksürüğü keser, damar tıkanıklığını açar, gribi iyileştirir, hazımsızlığa karşı kullanılır, mide üşütmesini ve uykusuzluğu giderir. Ihlamurun ayrıca idrar söktürücü, terletici, yatıştırıcı, göğüs yumuşatıcı özellikleri vardır. Ihlamur çiçeği balla karıştırılıp içilirse mide ülserine iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler…Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de bulunmaktadır. Mide şikayeti olanlar ıhlamuru tek başına kaynatıp içerse hazmı kolaylaştırır. Bunun yanısıra ıhlamurun içine biraz kekik, nane ve rezene katıp kaynatıp içerseniz hem mide yanmalarına, hem de kusma şikayetlerinde etkilidir. Ihlamur kan dolaşımını düzenler. Kabızlıkta da ıhlamurdan yararlanabilirsiniz. Kramplar için de ıhlamurun iyi bir ilaç olduğunu unutmamalısınız. Sabah aç karnına içilmeye devam edilen ıhlamur zayıflamak isteyenlere bu hususta yardımcı olur. Ihlamurun migren için de birebir olduğu bilinir. Fakat önemli bir hatırlatmayı yapmadan geçmeyelim. Herşeyin fazlasının zararlı olduğu gibi ıhlamuru da fazla tüketmeniz kalbinize zarar vereceği için aşırıya kaçmadan dozunda kullanılması yerinde olacaktır.
Strese karşı ıhlamur çayı : Ihlamuru kaynatıp çay haline getirdiekten sonra içine çok az karanfil atarsanız hem güzel bir tat elde etmiş olursunuz, hem de sizi sakinleştiren etkisini arttırırsınız.
Grip ve nezleye karşı ıhlamur : ıhlamur üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı hem terlemeyi sağlayarak, hem de vücudun direncini de artırarak tedaviye yardımcı olur.
Güzellik için ıhlamur: Göz çapaklanmalarında ıhlamuru kaynatın ve süzün. Pamuk yardımı ile gözleriniz kapalı iken gözlerinize kompres yapın. Hem çapaklanmaları önleyecektir, hem de gözünüzü dinlendirecektir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“IHLAMURUN FAYDALARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Kiraz Sapının Faydaları

Kiraz Sapının Faydaları

02 Temmuz 2015
2094

Sponsor Bağlantılar