İLAÇLARINIZI DOĞRU KULLANIYOR MUSUNUZ?

Sağlık 07 Ekim 2009

Günümüzde, neredeyse, ilaç almadan yaşayamaz olduk. Her şey  için ilaç kullanır hgale geldik. Peki, sizce bu ilaçları doğru mu kullanıyoruz ?
* Pıhtılaşma problemi için ilaç kullanıyorsanız; yeşil sebzeleri aşırı tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Yeşil sebzeler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini  içerirler. Bu yüzden pıhtılaşmayı önleyen ilaçların etkisini azaltırlar.  Bu nedenle, günlük K vitamini alımını kısıtlamanız gerekir.
* Kansızlık ve demir eksikliği için ilaç kullanıyorsanız; Bu ilaçların, için çayla birlikte alınmaması gerekiyor. Demir iyonları, çay, kahve ve şarapta bulunan tanin adlı bir asitle birleşince, çözülmesi zor bir kompleks oluşturuyor. Dolayısıyla kan dolaşımına karışmadan vücuttan atılıyor. Asit oksalit içeren, süt ürünleri de aynı etkiyi yaratabiliyor.
* Antibiyotik ve kemik erimesi ilaçları kullanıyorsanız ; Bazı antibiyotikler (tekrasiklin, flurokinolon)grubu ve osteoporoz ilaçları ve süt ürünlerini aynı zamanda almayın. Kalsiyum, antibiyotik ve osteoporoz ilaçlarında bulunan maddelerle birleştiğinde vücut, ilaçlardaki etken maddenin emilimini gerçekleştiremiyor. Bu maddeler değerlendirilmeden boşalım sistemiyle dışarı atılıyor.
* Anti depresan ilaç kullanıyorsanız; Antidepresanlar ile protein içeren besinleri birlikte tüketmeyin. Ancak bu kural, tüm proteinden zengin besinleri kapsamıyor. Sadece kuru fasulye, salam ve peynir gibi uzun süre işlem gören proteinli besinler sorun oluşturuyor. Antidepresanların içinde yer alan, monoaminoksidaz engelleyiciler, proteinden zengin gıdalarda bulunan, tiramin adlı aminoasidin, vücut tarafından yıkılmasını zorlaştırıyor. Bunun sonucunda da kan basıncı yükselebiliyor.
* Ağrı kesici kullanıyorsanız; Lifli besin alımını kısıtlamanız gerekiyor. Lifli besinler sağlığımız için çok önemli bir etkiye sahip olsalar da, ağrı kesicilerle birlikte alındıklarında bu ilaçların etkisini azaltabiliyorlar. Lifli maddeler, ağrı kesicilerin içindeki maddeleri, kendilerine bağlayarak ince bağırsaktan emilimini yavaşlatıyor. Bunun sonucunda da,  ağrı kesiciler ya çok az etki ediyor ya da hiç etki etmiyor. Ağrı kesicileri mümkünse, tok karnına ve bol suyla alın. Bir bardak su, mide ve bağırsaktaki çözünmeyi kolaylaştırıp, ilacın kısa sürede kana karışmasını, ve daha hızlı etki etmesini sağlıyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“İLAÇLARINIZI DOĞRU KULLANIYOR MUSUNUZ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar