İlerlemek İstiyorsanız Bu Davranışlardan Vazgeçin

Günce/Aktuel 01 Kasım 2015

Düşünmek tüm canlılardan ayrı olarak insanlara hediye edilmiş muhteşem bir yetidir. Eylemlerimizin temelini düşüncelerimiz oluşturur. Eylemler alışkanlıklarımız, alışkanlıklarımız da karakterimizi oluşturur.  Bütün bunların tamamı belki de kaderimizi oluşturan en önemli etkenlerin başında yer alır. Hepimiz yürüdüğümüz yolun sonunda var olana ulaşırız. Sonuç bizleri memnun etsin ya da etmesin. Daima ileriye gitmek zorundayız. Yolun sonunda bizleri ne beklediğini az çok tahmin etsek de, bazen umduğumuzdan çok daha iyi ya da kötü ile karşılaşabiliriz. Ne ile karşılaşacağımızı tam olarak bilmesek bile ilerlemek zorundayız. Peki ilerlemek herhangi bir çaba göstermeden yapılabilecek bir şey midir ? Elbetteki cevap hayır. Çünkü ilerlemek için yapmamız gereken ve yapmamamız gereken şeyler var. Bu gün sizlerle ilerlemek için 10 adım önerisinde bulunacağım. İlerlemek istiyorsanız, kesinlikle vazgeçmeniz gereken bazı davranışlardan söz edeceğim. Bakalım bu davranışlar nelermiş.

ilerlemek_icin_10_adim

İlerlemek İçin 10 Adım

İlerlemek isteyen kişilerin yapması gereken pek çok adım var. Ama bazı davranışlar var ki, bu davranışların var olması ilerlemek konusunda çok büyük zarar oluşturuyor. Adeta yolunuzun ortasına konulmuş koskocaman birer kaya gibiler. Bu davranışları hayatınızdan çıkardığınızda ya da tersi davranışlar ile değiştirdiğinizde, ilerlemek de kendiliğinden gelecektir.

Başka İnsanların Fikirleri Sizin Hayatınıza Yön Vermesin

Senin kendin hakkında ne düşündüğün önemlidir. Bırak başkaları senin hakkında ne düşünürse düşünsün. Kendin ve hayatın için önemli olan şeyleri yap. Başkalarının hayatı için önemli olanlar senin sorunun değil. Sonuçta herkes kendi hayatını yaşar.

gecmisteki_hatalar

Geçmişte Yaptığın Hatalardan Utanmak Yerine Ders Al

Önemli olan geçmişte yaşadıkların değil, şu ana neler yaptığındır. Geleceğin de geçmişinle aynı olmak zorunda değildir. Geçmişteki hatalarından ders alıp, çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam et.

Ne İstediğin Konusunda Net Ol

Ne Yapmak istediğin veya ne olmak istediğin konusunda net bir karar ver ve verdiğin kararın arkasında durup, hedefine ulaşmak için çabala.

ilerlemek_icin_yapilamasi_gerekenler

Senin İçin Önemli Olan Konuları Erteleme

Aslında hayat kuralı çok basit. Ya olayları olduğu gibi sineye çeker ve olduğun yerde kalırsın. Ya da olayları kendi lehine çevirmek üzere sorumluluk alıp, çaba gösterirsin. Bunu yapabilmek için de en uygun zaman şimdi. Yarın veya sonra değil. Hemen harekete geç.

Eylemsizliği Seçme

Ne zaman öleceğimiz bizim elimizde olan bir şey değil. Ama şu ana nasıl yaşayacağımız ya da ne şartlarda çalışacağımız bizim elimizde. Her yeni gün, seçme yapmak adına yeni bir şans. Şansını iyi değerlendir ve hangi şartlarda yaşamak istediğine karar ver.

ilerlemek_icin_ne_yapmali

Sürekli Farklı Olma İsteğinden Vazgeç

Sürekli haklı olmak istemen veya farklı görünmeye çalışman yeni şeyler öğrenme fırsatını senden alır. Yeni bilgiler edinemeyen insan da doğal olarak yerinde sayar. Başarı elbette hedefin olsun, ama haksız olabileceğin fikride sürekli olarak seninle birlikte olsun.

Düzeltmen Gereken Sorunları Mutlaka Düzelt

Sorunlarından kaçma. Problemleri çözmek için çabala. Hayatında olan ve hak eden herkesi sev, onları takdir etmeyi öğren, yaptıkları hataları affetmeyi bil ve en önemlisi onlarla iletişim kurmaya başla.

ilerlemek_icin_karar_vermek

Karar Ver Bahane Uydurma

İnsanlar bir karar verirken sürekli bahaneler üretir. Asla çözüme odaklanmazlar. Bu sebeple de ya karar veremezler ya da yanlış karar verirler. Uzun dönemdeki başarısızlıkların en büyük nedeni bahane bulmaktır. Net bir karar verdiğinde başarısızlıklarının da son bulduğunu göreceksin.

Hayatındaki Olumlu Olayları Görmeye Başla

Ne istediğine bağlı olarak gördüğün tablo da değişecektir. Şu anda hayatında var olan şeylerin olumlu yönlerini göremiyorsan ve farklı bir arayış içinde isen, gelecekte de mutlu olmak istimalin oldukça azalıyor demektir.

kucuk_seylerden_mutlu_olmak

Hayatındaki Küçük Parçaların Değerini Bil

Hepimizin yaptığı ortak bir hata var. Hep daha fazlasını istemek ve hep daha fazlası için çalışmak. Buna rağmen ilerlemek ya da mutlu olmak mümkün olmuyor. Neden mi ? Çünkü hayatın en değerli ve önemli parçası küçük şeylerden oluşuyor da ondan.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“İlerlemek İstiyorsanız Bu Davranışlardan Vazgeçin” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2151

Sponsor Bağlantılar