Kakao Kolon Kanseri Riskini En Aza İndiriyor

Şifalı Bitkiler 29 Nisan 2017

Kakao tadı ve kokusu ile bile insanları mest etmeye yetiyor. Ama son yapılan araştırmada kakaonun öyle bir faydası ortaya çıktı ki inanılmaz. Yapılan bilimsel araştırma sonunda, düzenli olarak kakao tüketmek bağırsak kanseri yani kolon kanserini en aza indiriyor. Kakaonun faydaları bununla da sınırlı değil üstelik. Kakao tüketimi kalp ve beyin fonksiyonlarının iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca, düzenli kakao tüketimi diyabet riskini de en aza indiriyor.

kakao

İspanya’da bulunan Gıda ve Beslenme Bilim ve Teknoloji Enstitüsü uzmanlarınca yürütülen bir çalışma, günlük düzenli olarak kakao tüketen ve tüketmeyen laboratuvar denek hayvanları üzerinde yürütüldü.Tümöre neden olan kimyasallara maruz kalan denek hayvanlarının bir kısmına 12 hafta boyunca kakao açısından zengin besinlerle diyet uygulandı. Diğer gruba ise kakao içermeyen besinlerden oluşan bir diyet uygulandı.

kakaonun_faydalari

İlk 4 haftanın sonunda, fareler bağırsak/kolon kanserinin ilk belirtilerini göstermeye başladılar. Fakat çalışmayı yapan bilim adamları kakao açısından zengin bir diyet ile beslenen denek hayvanlarında kolon kanseri belirtilerinin daha az olduğunu gördüler. Kakao açısından zengin bir diyetin insanlar üzerindeki olası faydaları ve etkilerine odaklanmak için çalışmalarını daha da derinleştirmiş durumdalar.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kakao Kolon Kanseri Riskini En Aza İndiriyor” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar