KALP SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

Sağlık 28 Ekim 2008

Yaşamak için ihtiyacımız olan deyim yerindeyse hayatımızın moturu Kalbimiz ! Yaşam kaynağımız, İçinde sevdiklerimizi barındırdığımız,aşkın sembolü organ. Kalbimiz bizim için çok önemli olmasına rağmen nedense bir türlü gerekli itinayı göstermeyiz ona. Ancak bir ağrı hissettiğimizde veya bir problem olduğunu düşündüğümüzde kalbimiz aklımıza geliyor. Bunun yerine kalp sağlığımızı korumak için dengeli beslenmek,düzenli bir hayat sürmek,çeşitli egzersizler ve spor yapmak gerekir.
KALP SAĞLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN ;
Balık eti ve tavuğun beyaz etini kırmızı ete (koyun, dana gibi) tercih ediniz, kırmızı etten vazgeçemiyorsanız mümkün olduğunca yağsız kısımlarını yiyiniz.Etli yemeklere ayrıca yağ eklemeyiniz.Yemeklere koyduğunuz yağ miktarınıazaltınız, katı yağ yerine sıvı yağ özellikle zeytinyağı kullanınız ve kızartma yerine haşlama ve ızgarayı tercih ediniz. Haftada bir veya iki yumurtadan fazlasır yemeyiniz. Sakatatları (karaciğer, beyin, böbrek git yemeyiniz. Yarım yağlı veya yağsız diyet sütlerini tercih ediniz, diyette bu şekilde azalan yağ miktarını salata veya yemeklere zeytinyağı ilavesi ile karşılayınız. Kahvaltıda tereyağ yerine margarinkullanınız ve doymamış yağ asidi içeriğ yüksek olan margarinleri tercih ediniz.Kuyruk yağı ve iç yağı kesinlikle kullanmayınız. Yemekleriniz pişirilirken daha az tuz konulmasını sağlayınız ve tabağınızdaki yemeğin tadına bakmadan tuz ilave etmeyiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KALP SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar