KALP SAĞLIĞIMIZI KORUYAN MUCİZE BESİNLER

Sağlık 11 Kasım 2008

Ne kadar doğal beslenirsek, o kadar sağlıklı yaşarız. Özellikle kolesterolümüzü dengede tutmak çok önemli. Bunun için de bazı besinleri daha sık tüketmeliyiz. Kolesterolümüzü kontrol altına almak kap sağlığımıza da yatırım anlamına geliyor. Kalp sağlığımızı koruyan mucize besinlerden bahsedelim biraz.
FINDIK- CEVİZ : Akdeniz tipi beslenmenin önemli bileşenlerinden olan tekli doymamış yağ asitleri ile çinko, lif ve magnezyumun yanı sıra damarları koruyan E vitamini içerir. Ceviz ayrıca kalbi koruyucu omega-3 adlı yağ asitlerini de ihtiva eder.
DOMATES : İçerdiği likopen etkisiyle güçlü bir antioksidan olup, kan damarlarını koruyucu etkiye sahiptir. Domates suyu ve salçası da aynı bileşenleri içerir.
BALIK : Haftada 2 kez balık tüketilmesi, kalp hastalıklarından korunmada önemli bir silah olan omega-3’ün alınması için yeterlidir. Balıkta bulunan omega-3, kan hücrelerinin birbirine yapışması ile pıhtılaşmayı engeller.
YEŞİL ÇAY : Kalp sağlığı için koruyucu bir içecektir. İçerdiği antioksidan maddeler sayesinde, kolesterolün damarlarda birikmesini ve damarların tıkanmasını önler.
ÜZÜM : Özellikle çekirdeğiyle birlikte tüketilen siyah üzüm, içerdiği kuvvetli antioksidanlar sayesinde, kalp hastalıklarından korunmada etkilidir. Üzümü çekirdeği ile yiyemeyenler için konsantre edilmiş üzüm ekstreleri de bulunmaktadır.
SOĞAN VE SARIMSAK : Kan sulandırıcı etkisi vardır, kolesterolün damarlara zarar vermesini engelleyen bazı bileşenleri içerir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KALP SAĞLIĞIMIZI KORUYAN MUCİZE BESİNLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar